
Министър като арбитър между производители и преработватели. Едните “за”, другите “против” внос на слънчоглед от Украйна
Дали да продължи, или да спре вносът на слънчоглед от Украйна, е основният казус, който занимава в последните дни преработвателите и производителите на културата. А земеделският министър Кирил Вътев се явява като арбитър между тях, докато едните се обявяват твърдо “против”, а другите “за”.
Това е била и главната причина да се съберат заедно в министерството в четвъртък. Агроминистърът определи състоялата се среща като спокойна и полезна, но посочи, че не са стигнали до решение.
В сряда от Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти предупредиха, че ако не спре забраната за внос, преработвателните предприятия може да затворят.
След срещата стана ясно, че български слънчоглед и олио има, а сътресение на пазара в цените не се очаква.
Това е една от основните причини земеделският министър да поиска забраната за внос на евтин слънчоглед от Украйна да се удължи с още няколко месеца, поне до Нова година, за да се реализира нашият. Искането ще е тя да важи само за сухо мляко, слънчоглед и нерафинирано олио.
“Заявката е направена, потвърдена е, чакаме решението на ЕК след 15 септември, когато изтича сегашният срок”, каза той.
Всяка от засегнатите от евтиния украински внос държави обаче има различни интереси за кои продукти да се отнася забраната. Освен нас от нея се възползваха Полша, Румъния, Унгария и Словакия.
Затова следващите срещи в министерството и окончателни решения по въпроса ще има след 15 септември.
“Търси се баланс в агрохранителната верига и се предпочита българска продукция пред всичко вносно”, посочи министърът.