
Министерство на земеделието се ангажира до края на тази седмица да зареди нас, евродепутатите, с ясна, точна и конкретна аргументация в защита на ориенталския тютюн и неговото производство. Това каза на брифинг в Министерство на земеделието и храните евродепутатът Илияна Йотова.
„В момента върви дискусия във връзка с една директива за забрана на тютюните. Предлагат се доста сериозни и радикални мерки с идеята за намаляване на тютюнопушенето, сред които е забраната за производство. Това носи много сериозни последствия за България, тъй като ще бъдат засегнати много хора, и ще има сериозни финансови последствия. Надявам се с общо лобиране от страна на българското правителство, българските депутати и нас, евродепутатите, да се опитаме да спечелим мнозинство срещу тази забрана", добави Йотова.
Йотова припомни, че първият опит да бъде приета тази директива е бил направен още през 2010 г. Тя посочи, че, ако всичко върви с такива темпове в началото на следващата година тази директива ще влезе за разглеждане в Европейския парламент.
Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов пък изрази надежди, че директивата няма да успее и този път.
„Всички сме единни в тази позиция, че трябва да защитим българските тютюнопроизводители и най-вече тези, които отглеждат ориенталски тютюн. Днешната среща беше предизвикана от извънредната среща, която се състоя в Скопие на представители на международни организации на тютюнопроизводители. България е на първо място в производството на тютюн", добави Найденов.
Той обясни, че по света забраната на производство на тютюн не води до намаляване на тютюнопушенето. „Работим затова да не се стига до забрана. В България тютюнопроизводителите са около 40 000 семейства, което значи, че около 200 000 души ще останат без поминък. Тютюнът е безалтернативен, от гледна точка на икономическото положение на тези хора", коментира още министърът.