
Международният валутен фонд (МВФ) определя като "жизненоважно" тази година неговите страни членки да постигнат сделка за увеличаване на кредитните ресурси, базирани на квоти, за да се справят с нарастващите глобални икономически сътресения. Това е заявила на редовен брифинг пред медии Джули Козак, говорител на МВФ, съобщи Ройтерс.
Прегледът на квотите на Фонда ще бъде гореща тема на годишните срещи на МВФ и Световната банка, които трябва да се проведат следващия месец в Маракеш, Мароко. Обсъжданията ще включват предложение на САЩ към страните членки на МВФ да внесат повече средства пропорционално на настоящите си дялови участия, без да се променя настоящата формула, е обяснила Козак.
Според нея увеличаването на квотите ще доведе до нарастване на "предвидимите“ ресурси, достъпни за страните членки на МВФ, както и ще засили ролята на Фонда в глобалната мрежа за финансова сигурност.
По-рано този месец МВФ и Световната банка решиха годишните им срещи следващия месец да се проведат в Мароко, както е планирано, въпреки че северноафриканската държава беше засегната наскоро от разрушително земетресение.
Срещите в Мароко ще бъдат първите подобни на африканския континент от 50 години и предлагат важна възможност за обсъждане на глобални предизвикателства, които засягат по-бедните страни, е казала още Козак.
По думите й срещите на МВФ и Световната банка ще покажат уважение към ситуацията в Мароко, произтичаща от разрушителното земетресение, а графикът все още се финализира, предаде БТА.
Предстои бордът на МВФ да разгледа искане на Мароко за финансиране по новата програма за устойчивост на Фонда, е добавила Козак.
По-рано през септември управляващият директор на Фонда Кристалина Георгиева каза пред Ройтерс, че е постигнато споразумение на ниво експерти с Мароко за предоставяне на заем от 1,3 милиарда долара за укрепване на устойчивостта на страната към свързани с климата бедствия. Средствата ще бъдат отпуснати по Доверителният фонд за устойчивост и стабилност (Resilience and Sustainability Trust - RST), новият финансов инструмент на МВФ.
Говорейки за рисковете, пред които е изправена глобалната икономика, Козак е посочи опасенията относно разделянето на световната търговия на отделни блокове, което може да доведе до намаляване на световното икономическо производство със 7 процента.
"Това показва нашият анализ - фрагментацията може да намали световния брутен вътрешен продукт със 7 процента, което представлява размерът на (икономиката на) Германия и Япония“, е заявила говорителката.
Друг риск пред световната икономика, според Козак, е евентуалната липса на финансиране за правителството на САЩ, ако Конгресът не успее да приеме промени в тавана на дълга на САЩ.
"Ние наистина разглеждаме спирането (на работата на правителството на САЩ) като риск за икономиката, който може да се избегне “, е казала Козак.
Като положително развитие тя е изтъкнала някои признаци на стабилизиране на китайската икономика от последните данни.
МВФ продължава да вярва, че Китай може да постигне около 5 процента растеж през тази година, като подробните прогнози ще бъдат представени, когато Фондът публикува своя доклад за световните икономически перспективи по време на годишните срещи в Маракеш.
Фондът прогнозира забавяне на растежа на китайския БВП до около 3,5 процента в средносрочен план, но темпът може да се ускори благодарение на икономически реформи.