
Заедно с централите от Югозападния въглищен регион, се губели общо близо 671 млн. лв. приходи
Държавната хазна може да загуби стотици милиони при съкращаване на работните места на миньори и енергетици, съобщиха от протестния комитет. И дават пример:
При брутна заплата около 2400 лв. хазната получавала към 540 лв. от всеки работник и 700 до 900 лв. от работодателя в зависимост от категорията на труд.
Заетите директно в държавните „ТЕЦ Марица 2“ и „Мини Марица Изток“ били 9500 човека. В частните централи в комплекса - още около 3000. В двете по-големи ремонти предприятия още 1500.
Само големите предприятия генерирали около 14 000 работни места. Заедно с транспортни, логистични, монтажни, ремонтни и др., които са заети в комплекса „Марица Изток“, то заетите достигали 30 000 човека.
Ако тези работни места изчезнат, това означавало близо 300 милиона дупка в бюджета.
В Кюстендил и Перник работните места са значително по-малко, но все пак и там надхвърляли 10 000 човека, заедно с заетите в София област.
Предприятията в Маришкия басейн реализират и огромни обороти от своята производствена дейност, остойностяващи се на приблизително 625 млн. лв. внесен ДДС в бюджета. Заедно с осигуровките, загубата в хазната би възлязла на почти 1 млрд. лв. годишно.
За предприятията, част от Югозападния въглищен регион, нетните приходи от ДДС възлизат на 46 млн. лв. Общо излиза, че без централите, част от трите големи въглищни региона, държавата ще загуби 671 млн. лв. приходи.
Протестиращите енергетици са недеволни, че спещу тези загуби държвата обещавала да раздава някакви пари на работещите, които изберат да напуснат. Но не било ясно откъде ще дойдат средствата за тома.
Нямало и яснота как ще се компенсират бюджета и общините тези липси. Дупница и Бобов дол можели да изпаднат във финансов колапс, Кметът на Стара Загора Живко Тодоров предни дни същи поиска запазването на работните места и производствените мощности.
От протестния комитет допълват, че ускореното закриване на въглищни мощности, за да бъдем първенци в ЕС, ще струва много и излага на риск енергийна сигурност, което застрашава националната сигурност.