
- Централата на "Евронюз" в Лион проверява в момента какво се случва в телевизията
- Напрeжението в медията е заради назначаването на програмен директор без координация от Франция
- Няма вмешателство в съдържанието, казват обаче журналистите, останали в телевизията
Дни преди местните избори тв "Евронюз България" е разклатена от вътрешен скандал, при който 10-ина журналисти напускат почти едновременно медията. Половината от тях, сред които е и главният изпълнителен продуцент Надя Ганчева, вече са освободени, а останалите са подали предизвестие.
Причината, изказана от тях неофициално, е съмнението за влияние върху съдържанието, след като в началото на месеца в екипа е назначен програмен директор - Ваня Бедрова. Дотогава човек на този пост липсва.
Официална позиция от ръководството засега няма, тъй като се чака проверка от страна на централата на международната тв "Евронюз", която е в Лион.
"Не мога на този етап да коментирам в детайли, тъй като колегите ми от централата на "Евронюз" в Лион в момента извършват проверка. Когато тя приключи и има резултати, тогава ще излезем с позиция", каза главният редактор на "Евронюз България" Марина Стоименова пред "24 часа".
Тя е
единственият човек в телевизията, назначена след конкурс и по договор с централата във Франция
Има правомощията да подбира част от екипа, като същевременно е гарант от страна на "Евронюз" за съдържанието на медията и за спазването на журналистическите стандарти в нея.
"Евронюз България" е приемник на някогашната тв "Европа" и е 100% собственост на дружеството "Телевизия Европа" АД. По силата на договор за франчайз тя използва марката "Евронюз", както и съдържание от телевизията майка, като плаща за това годишна такса, чийто размер е конфиденциален.
Собственикът от своя страна инвестира в технологии, студиа и екип. Той има право да назначава, но всичко, което се отнася до съдържанието, трябва да бъде обсъждано с Лион.
Така в началото на октомври в екипа влиза програмният директор Ваня Бедрова, като нейното назначение не е координирано с централата. Впрочем според договора това не е задължително.
Голяма част от журналистите обаче са изненадани, тъй като никой не е представил новата началничка. Същевременно в коридорите са разлепени заповеди, според които всички теми, които се отнасят до изборите, трябва да са съгласувани с Бедрова и с главния продуцент Надя Ганчева. Името на главния редактор Марина Стоименова отсъства.
Малко след това Ганчева напуска, а
Стоименова изобщо не е канена на редакционните планьорки,
на които се обсъждат изборите, нито получава мейли от срещите, разказват журналисти.
Това очевидно е стряскащо за много от тях, тъй като още преди старта на телевизията на 5 май 2022 г. им е изпратен сериозен набор от правила, които трябва да се спазват. Те са представени от мениджърите в Лион, които идвали няколко пъти в България, за да обучават и разговарят с екипа. Тогава много ясно е обяснено какви са задълженията на главния редактор Стоименова, какви са правилата и редакционната политика, които трябва да се спазват.
"Никакво вмешателство няма в съдържанието", казват обаче други журналисти, които продължават да работят в телевизията. Даже обясняват, че гостите, избрани да участват в предаванията още преди идването на Ваня Бедрова, не са сменяни, няма указания кой може и кой не трябва да бъде канен, а балансът на различните мнения - т.е. присъствието на различни гледни точки в ефира, продължава да се спазва.
Впрочем и от двете страни - и тези, които защитават Стоименова, и другите, които искат да запазят работата си, много държат на анонимността заради договорите за конфиденциалност, които са подписали.
Така според вътрешни хора главната редакторка не се справяла и затова вероятно се търсел начин да бъде сменена. Откакто "Европа" става "Евронюз",
рейтингът й бил спаднал, а реклами почти нямало
Затова не можело да се спекулира, че има политически натиск. За него заговориха някои от напусналите, отбелязвайки, че Бедрова е била началник на кабинета на Боил Банов, който беше министър на културата в третото правителство на Борисов.
"24 часа" не успя да се свърже с Ваня Бедрова, нито с изпълнителния директор на телевизията Иван Иванов, който е син на собственика Добрин Иванов. Пред "Капитал" Иван Иванов все пак е коментирал, твърдейки, че "политическа цензура няма".
Дали от "Евронюз" ще разгледат случая в България и кога ще изпратят своята позиция, не е много ясно. Но почти е сигурно, че едва ли мнението от чужбина може да реши подобен вътрешен проблем, в който едни журналисти са се настроили срещу други. В подобна ситуация единствено страдат зрителите.
А е факт, че "Евронюз" - и на международно, и на локално ниво, е марка за доверие. Това е така, защото "никога не сме се опитвали да показваме сензации, нито да правим риалити шоу с новините, винаги търсим истината и го правим с уважение, проверяваме източниците си, работим с Ройтерс, АФП, с големите информационни агенции. Форматът на "Евронюз" е да предаваме новините без медийни посредници, без дебати, което ни улеснява", каза изпълнителният директор на "Евронюз" Майкъл Питърс, когато дойде преди 2 години в България да обяви старта на телевизията. Тогава той я представи заедно с Георги Харизанов, бил директор на "Евронюз България" до миналата година.
Но още по-важното по думите на Питърс е, че "въпреки навлизането на нови технологии, формати и платформи, въпреки фалшивите новини, продължаваме да сме една от медиите, която се ползва с най-голямо доверие. Много е лесно да се каже, но изобщо не е лесно да се постигне".
Тв "Европа" стана "Евронюз България" на 20-ия си рожден ден
Създаването на "Евронюз България" - новия независим информационен канал у нас, бе обявено през април 2021 г., когато тв "Европа" отбеляза 20 години от съществуването си.
Тогава международният новинарски канал подписа партньорско споразумение с българската телевизия да стартират съвместно "Евронюз България". Новата медия става част от "Евронюз" и от май 2022 г. започва да разпространява местни, регионални, национални и международни новини по телевизията и на дигиталните си платформи.
"Европа" бе създадена от Емил Стоянов - брата на президента Петър Стоянов, който след години беше и евродепутат. През 2017 г. той продава телевизията си на "Телевизия Европа" АД, чийто мажоритарен собственик и до днес е Добрин Иванов.
Когато се подписва споразумението, мажоритарен собственик на "Евронюз" е египетският предприемач Нагиб Сауирис. Той държи 88% от "Евронюз" чрез компанията си Media Globe Networks.
В края на 2021 г. португалската инвестиционна компания Alpac Capital става собственик на "Евронюз", като купува мажоритарния дял от египетския магнат. "Евронюз" е субсидирана и от Европейския съюз.