
Тя участва в три от спиращите дъха мисии на космическата агенция OSIRIS-REx, DART и ARTEMIS
България е родина на много учени и когато открием човек, който над 23 години работи в едни от най-вълнуващите програми на НАСА, стремежът да разкажем историята му става неудържим.
Главният ни герой е доц. Веселка Радева, ръководител на Морската астрономическа обсерватория и Планетариума към Висшето военноморско училище във Варна. Именно тя участва в научната програма за наблюдение на астероиди от мисията OSIRIS-REx, която вече дни наред е в центъра на медийното внимание по цял свят. В рамките на тази програма бе осигурено вземане и връщане на проба от астероида Бену на Земята, която разкри, че в него се съдържат градивните елементи на живота – вода и въглерод.
„Бену е един прекрасен въглероден астероид, съхраняващ химични елементи от преди 4,5 млрд. години – обясни доц. Веселка Радева пред „Космос". – При планирането на мисията, сред важните задачи бе да разберем дали съдържа така наречените „тухлички на живота". За целите на космическата мисия огромен екип от астрономи наблюдавахме и доуточнявахме орбитните елементи на въглеродния астероид Бену и на други астероиди.
В мисията участва и друг български учен – доц. Галин Борисов от Института по астрономия към БАН. „Той, заедно с колеги, с двуметрови телескопи проведоха много интересни фотометрични наблюдения на астероидите от научната програма", уточни доц. Радева.
Какви са били задачите й в другите спиращи дъха мисии на НАСА - ARTEMIS и DART, четете в новия брой на списание "Космос"