
Екоминистърът Юлиян Попов предложи да се създаде пазар за формите за съхранение на енергия
Има консенсусно разбиране на каква енергетика се спираме в дългосрочен план – нискоемисионно енергопроизводство с подчертан акцент на ядрената енергетика, както и развиване на енергетика, базирана на ВЕИ източниците". Това заяви енергийният министър Румен Радев на кръгла маса за съхранение на енергия. Основната конструкция на енергийната стратегия е готова, уточни той. Задачата е тя да с обхване много по-широк аспект от електроенергийна система, пазара на природен газ, топлоенергетика и мобилност.
Ще се използва хидропотенциалът на страната. Активно ще се развие електропреносната и електроразпределителните мрежи. Освен това ще развива и трансграничният капацитет на мрежата, каза министърът.
Активно ще се развиват системи за съхранение на енергия, съществена част от които са хидросъоръженията. Радев заяви, че ще се изграждат помпено-акумулиращи водноелектрически централи (ПАВЕЦ).
„Това е изграждане на капацитет между 1600 и 2000 мегавата, който позволява на дневна база потенциал за съхранение на електроенергия между 30 000 и 40 000 мегаватчаса. Очевидно говорим не просто за сериозно национално, а за сериозно регионално присъствие. Този вид развитие ни дава гръбнака за по-мащабното инсталиране на ВЕИ мощности, както соларни, така и вятърни", подчерта Радев.
„По отношение на системите за съхранение, когато говорим за електроенергетика, не се ограничаваме до конкретно технологично решение", коментира още той. „Това, което искаме да направим като екип, е да дадем възможност за технологично неутрални решения, така че изборът да остане в ръцете на съответните инвеститори или заинтересовани страни".
Той допълни, че екипът на Министерството на енергетиката ще опита да поощри индустриалните потребители на електроенергия да инвестират в системи за съхранение, чрез които да управляват търсенето в часовия пояс, когато има голямо електропроизводство на възобновяема енергия. Това ще им позволи да съхранят по-евтина енергия за използване в часовете, когато има физически пик на търсенето, но пък по-малко производство от ВЕИ. Тогава големите индустриални потребители ще имат възможност да потребяват съхранената от тях електроенергия, което ще облекчи търсенето в пиковите часове. Министър Радев подчерта, че това би била отлична възможност за оператора на електроенергийната система да посрещне натиска, който идва в резултат от волатилността на електрогенерацията от ВЕИ.
В изказването си министър Радев очерта и възможностите за инвестиции в системи за съхранение, част от НПВУ. Първата процедура, в резултат на общественото обсъждане, ще бъде насочена към т.нар. малки инвеститори във ВЕИ капацитет, а финансовата подкрепа ще е само за системите за съхранение.
Министърът на околната среда и водите Юлиан Попов смята, че съхранение на енергия е процес, в който се използва енергия и ако се погледне по този начин, ще се види, че България е заобиколена от системи за съхранение на енергия. Иновативното е да се създаде пазар за формите за съхранение на енергия, предложи той.