
Батерии и ПАВЕЦ за съхранение на тока, както и на маневрени мощности са спешно необходими при ръста на зеления ток
Парите за развитие на разпределителните мрежи - от цената и от европейски фондове. Те трябва да са готови да посрещнат бума на веитата, но и очаквания ръст на потреблението
Централи може да бъдат спирани при превес на производството над потреблението на ток и невъзможност енергията да бъде съхранявана. Това прогнозира Ангелин Цачев, изпълнителен директор на Електроенергийния системен оператор.
Институтът за енергиен мениджмънт събра на кръгла маса специалисти, за да коментират темата "Електроенергийни мрежи и мрежови услужи - предизвикателства пред енергийния преход и пазарната либерализация".
Пред "24 часа" производител на ток от солари и вода коментира, че обикновено къща се строи от основите, а при зеления преход не само у нас, но и в Европа, се е започнало от покрива. Той поясни, че има предвид неготовността на мрежите да приемат и транспортират зелената енергия.
А шефът на ЕСО даде пример с април, когато товарът на системата обикновено е най-нисък, 3500 мегавата. А се разполага с 1 блок на АЕЦ "Козлодуй" от 1000 мегавата, 3000 мегавата възобновяеми източници, между 300 и 500 мегавата на топлофикациите, чийто ток задължително се изкупува плюс блоковете на двата американски теца в Маришкия басейн, които имат дългосрочни договори, това означава товар от 5800-6000 метавата. "Кажете ми къде отиват останалите 2000-2500 мегавата, попита той.
Ден по-рано, на кръгла маса за съхранението на енергия, той отново даде пример с април тази година, когато електроенергийната система е излязла на излишък с 1176 мегавата за един час. Проблемът бил още по-голям и защото е било и във Франция.
„Случи се в един и същи час заедно с Франция да сме в излишък от над 2000 мегавата. Това естествено доведе до стартиране на аварийна процедура в ENTSO-E (Асоциацията за сътрудничество между европейските операторите на електроенергийните преносни системи), а и бяха рестартирани мощности в Германия, Австрия и Италия, за което съответно България и Франция си понесоха санкцията", обясни той. Само за час това е струвало на ЕСО сумата от 9000 евро и много повече за Франция.
За година и половина към системата са присъединени 1700 мегавата, с които работещите солари в страната стават над 3000 мегавата. Много малко страни в Европа имали такъв ръст на присъединяване на мощности към мрежите, поясни той.
"Ако стоим и чакаме, загубите за нас ще бъдат огромни", изтъкна той. Затова спешно трябва да се развият проекти за проекти за съхранение на енергия, но не само на батерии. Цачев препоръча да се развият системи за съхранение на енергия от индустриално значение като например помпено-акумулиращи водноелектрически централи (ПАВЕЦ). Трябва да бъдат изградени енергийни коридори, за да може енергията да бъде търгувана.
Не по-малко драматична е ситуацията и с разпределителните мрежи. Към тях, особено със зелената трансформация и децентрализация на електроенергията, прелива от желаещи за присъединяване на малки мощности. Инвестициите в разпределителните мрежи се одобряват от КЕВР при определянето на цените за пренос и достъп до мрежата всяка година. Обикновено те са консервативни, за да не се предизвика вълна от високи сметки за ток, особено за битовите потребители.
Главният изпълнителен директор на "Електрохолд България" Карел Крал заяви, че развитието на мрежите е в основата на енергийната трансформация. Проучване показвало, че потреблението на енергия ще расте, затова трябва да се увеличи капацитетът на мрежите, счита той. Отдъде ще дойдат парите за развиват мрежите, които да доставят тока от соларния парк, например, до контактите в домовете?
"Може да стане по два начина - от потребителите чрез крайните цени или да се използват средства от европейските фондове. В България мрежовите услуги са най-евтините в целия Европейски съюз, добави Крал и допълни, че така мрежите не може да се развиват. Той даде за пример, че в Чехия, където мрежовите услуги са поскъпнали със 71% през последната година.
"Посоката е цените на мрежовите услуги да се увеличат, защото трябва да се инвестира", смята Крал. Европейските фондове са много важна част, но не може да бъдат единственият източник на финансиране.
Изключително важно е електроразпределителните дружества да бъдат финансово стабилни, каза изпълнителният директор и член на Управителния съвет на "Енерго-Про" Анжела Тонева. Тя посочи, че има над 100 счупени стълба от последните ураганни ветрове в Североизточна България, и ако дружеството не е имало достатъчно средства, нямало как толкова бързо то да се справи със ситуацията. Тя е категорична, че електроразпределителните дружества трябва да имат достатъчно финансови средства за развитие на мрежите. Основният проблем в Закона за енергетиката е дали ще има достатъчно оборотни средства за електроразпределителните дружества, след като битовите потребители преминат на либерализирания пазар, предупреди тя.
Зам.-председателят на Управителния съвет на "ЕВН България" Калина Трифонова заяви, че инвестицията в мрежите е ключов елемент, защото те са гръбнака и основата на цялата трансформация към зелена енергия. По думите й има огромен дисбаланс при насърчаването на производство на зелена енергия и стимулите за развитие на мрежата.