Макиавели от съседното бюро

Или как да се справите с колега, който е превърнал в изкуство манипулацията на другите за своя изгода

"Точният човек" е новият специален проект на "24 часа" за професионален успех, растеж в кариера и личностно развитие.

"Невероятна си! Какво измисли за нула време! Не съм виждала по-креативен човек! Искам да стана като теб, когато порасна", ласкае ви колежката Христова.

Тя е пораснала достатъчно, даже е няколко години по-възрастна от вас, но е

толкова хитра,

че току-що ви накара някак между другото, докато пиете кафе, да й споделите 4-5 идеи по задачата, която шефът постави на екипа. Те са ваши, но Христова ще ги представи като свои и ще блесне.

Приятни са ви комплиментите й и едновременно се ядосвате. Как тази жена все някак успява да ви манипулира и използва, макар че я знаете каква е и сте се заклели да се пазите от нея?!

Христова е от психологическия тип хора, които специалистите наричат макиавелисти. Името идва от Николо Макиавели - италиански философ и политик от 16 в., автор на книгата "Владетелят". 

Неговата теория най-общо е "целта оправдава средствата". Макиавели я пише, защото се надява да впечатли Лоренцо Медичи, който управлява Флоренция, и да бъде назначен на държавен пост. Готви се да го съветва "да се освободим от добродетели като честност, когато измамата или предателството ни позволяват да постигнем заложената цел". Лоренцо не го назначава, но теорията нашумява скоро след създаването.

Макар че говори за владетели, не за простолюдие, всъщност Макиавели обосновава и оправдава поведението на определен личностен тип, който съществува във всички социални прослойки. През 1626 г. "макиавелизъм" е включен в Оксфордския речник като термин, описващ "използването на хитрост и двуличие в държавното управление или като цялостно поведение".

Терминът става още по-популярен през новия век, след като психолозите Делрой Полхус и Кевин Уилямс създават

теория за тъмната триада.

Това са нарцисизмът, макиавелизмът и психопатията като доминиращи характеристики. Хората от втория личностен тип се водят изцяло от собствения си интерес и не се интересуват от общоприетия морал. Те са манипулативни и лицемерни, не се притесняват да лъжат и мамят. Вярват, че имат право всякак да употребяват другите, за да получат изгода, защото "всяка минута се ражда глупак и ти трябва да се възползваш от него".

Макиавелистите са често срещани, има поне по един във всеки колектив. Обикновено са

интелигентни и заради това още по-опасни.

Щом сте разпознали, че колежката ви Христова е от тях, трябва много да се пазите. Тя не е от обикновените използвачи, които поради мързел експлоатират някой друг да им свърши работата. Поставила си е цел, която се стреми да постигне на всяка цена. Амбицията е една от най-характерните черти на този психологически тип. Христова иска да получи по-висока длъжност или шефски пост. И е готова не само да си присвоява ваши идеи, а да извърши големи гадости, за да се издигне.

Ще се защитите от колежката си, като вникнете в механизма, по който ви използва. Макиавелистите са

виртуози да откриват слабостите на другите.

Понеже са умни и харизматични, после успяват изключително ловко да ги впрегнат в своя полза.

Вие не сте лишени от тази човещинка - тщеславието. Поддавате му се, докато пиете кафе, а Христова ви прави комплименти. Възгордявате се, че ви цени, разбъбряте се. Не се усещате как ви е довела до темата за новата задача и сте й споделили идеите си. Понеже наивно вярвате в почтеността на хората, не се сещате, че тя ще си ги присвои.

Е, все пак се сещате каква е, но едва след като сте ги изрекли, и съжалявате. Христова обаче вече се е възползвала от няколко ваши слабости. И продължава да ви ласкае. Хвали ви, пак ви става толкова приятно, че следващия път отново ще успее да ви подведе и отново няма да се усетите как ви експлоатира.

Сами ще сте виновни, ако не осъзнаете, че с нея трябва да озаптите бъбривостта си, да не се поддавате на комплиментите й и

да не вярвате на почтеността й.

Тя си е такава - манипулира за собствена изгода. Но вие нима сте глупави, та й се оставяте.

Дори да ви се прави на приятелка, Христова ви е враг. Тя винаги ще ви измами и предаде в името на своя цел. Дори да не й е нужно да ви заблуди, няма да ви каже истината. Правило на макиавелистите е да

изричат това, което хората искат да чуят.

Те изпитват дълбоко емоционално отчуждение и не са способни на искреност в никаква ситуация.

Много грешите, ако допускате, че Христова я сполетяват угризения, че е блеснала с вашите идеи пред шефа или че ви е изкарала вас виновни за нещо, за да прикрие себе си. Макиавелистите не страдат, че са причинили болка на другите, защото не са ограничени от морал. Те

винаги си имат оправдание защо са постъпили непочтено.

Най-напред ги води генералното кредо, че целта оправдава средствата. После си казват, че другите сами са си виновни, понеже са глупави.

Да се справите с макиавелиста на съседното бюро съвсем не е лесно. Той крои сложни стратегии, планира действията си и никога не е импулсивен. За разлика от социопата, има перфектен контрол над всичко, което прави. Бъдете сигурни, че поканата да пиете кафе не е случайна точно когато на Христова й е нужно да изкопчи идеи от вас по новата задача.

Друго характерно за макиавелистите е, че са

търпеливи.

Когато си поставят цел и скроят план за постигането й, той е на всяка цена, без оглед на морал. Но това включва липса на прибързаност и гъвкавост - като трябва, Христова ще се прикрие, ще чака, ще промени стъпките към целта. Може дори да си позволи да понесе някаква загуба, ако тя ще я доведе до по-голяма изгода. Всичко ще е за заблуда на противника.

Заради тези особености макиавелистите успяват задълго да създават погрешно впечатление за себе си. Те не изглеждат екстремно амбициозни, макар че правят всичко в името на амбицията си. За разлика от нарцисистите, които не понасят критика, те са

майстори в използването на средата.

Христова няма да се сърди, а даже ще ви моли да й посочвате грешките и ще ви иска съвети.

Така ще продължи да ви манипулира в своя изгода, дори да прикриете пред нея слабостите си, които сте осъзнали - да се поддавате на ласкателства, да споделяте идеите си, да вярвате в почтенността й. Макиавелистът никога не се отказва да открива нови и нови слабости, щом жертвата ще му е полезна. В случая Христова хитро експлоатира желанието ви да покажете колко сте умни, даже по-умни от нея - я как хубавичко я критикувате и съветвате.

Макиавелистите са убедени, че успех се постига за сметка на другите. Те не приемат "не" за отговор и са изключително изобретателни в използвачеството. Затова единственият ви изход е

да ограничите контактите

до минимално необходимите за работата. Никакви разговори насаме, особено пък споделяне на идеи, намерения, опит и т.н.

Пазете се и да не давате информация за личния си живот, защото ще бъде използвана за клюки и дискредитиране.

Никога не обсъждайте шефа или колегите, неминуемо ще ви заплете в интрига.

Никога не вярвайте на нищо казано, без да го проверите - да лъже и мами не е грях за макиавелиста.

И най-важното - бъдете хладнокръвни и прозорливи, като не забравяте, че той търси нова ваша слабост, която да използва. Когато не му давате подобна възможност, в някакъв момент ще се откаже и ще се насочи към по-лесна жерва.

Но не се отпускайте - ще се връща, за да опита отново, докато още може да сте му полезни. Затова никога не сваляйте гарда.
------- Признаците ---------

Психолозите Ричард Кристи и Флорънс Л. Гейс са разработили макиавелистка скала, по която можете да разпознаете този тип личност:
о Насоченост само към собствените амбиции и интереси
о Приоритет на парите и властта в отношенията
о Старание да е очарователен и да изглежда уверен
о Експлоатация и манипулиране на другите
о Лъжа и измама при необходимост
о Често използване на ласкателства
о Липса на принципи, цинизъм към моралните ценности
о Изолиране от околните вместо опознаване на личността
о Способност да накара другите да навредят, за да постигне своите цели
о Ниски нива на емпатия
о Липса на ангажираност и емоционална привързаност
о Огромно търпение, ако става дума за облаги
о Рядко разкрива истинските си намерения
о Умение за адекватна реакция в различни ситуации
о Липса на желание да разбере какви са последствията

Автор на статията

Димитрана Александрова Димитрана Александрова


Споделете статията

Четете още