
Иберийската страна е една от най-засегнатите от рецесията. Безработицата там надмина 25 на сто - абсолютен рекорд за една държава в цялата история на Европейския съюз.
В резултат в момента по официални данни в Испания има 700 000 непродадени жилища. Смята се обаче, че в действителност броят им е над 1 милион въпреки бързо падащите цени.
Правителството в Мадрид започна да обсъжда възможността да дава разрешение за постоянно пребиваване в страната на всекиго, който закупи имот поне за 160 000 евро и предостави доказателство, че има пари да се издържа поне една година. Но едва ли всичко ще може да бъде изкупено.
Положението наистина е катастрофално. Затова още от 2009 г. държавната политика на Испания е преориентирана на строителния сектор от изграждането към обновяването и санирането на жилищата. Социалистическото правителство на Хосе Луис Сапатеро прие държавен план, който изтича в края на годината. Дошлите на власт преди година консерватори на Мариано Рахой одобриха нов план, който не се различава кой знае колко от предишния. Той стана известен като RENOVE. Така вече се наричат и субсидиите, които правителството предоставя. Поне по отношение на жилищния въпрос испанската десница продължи нещо, започнато от левицата.
Основна насока на плана RENOVE е насърчаване на обновяването на жилища и сгради с цел подобряване на енергийната им ефикасност, на достъпа до тях и на сигурността им. Разбира се, не е пропуснато и по-доброто качество на енергията в новостроящите се жилища.
1. Подобряване на енергийната ефективност на жилищата, хигиената и опазването на околната среда;
2. Гарантиране на сигуростта на жилищата;
3. Улесняване на достъпа към жилището и премахване на архитектурните бариери. Тази мярка се отнася предимно за хора с физически увреждания.
Министерството на транспорта и развитието на Испания насърчава нововъведенията и качеството на строителството като цяло и на жилищата в частност. Основна цел и в двата случая е насърчаване на енергоспестяването, на достъпа на хора с физически увреждания и на прилагането на нови технологии.
Субсидии могат да получават хора, извършващи гореспоменатите дейности, собственици на жилища, наематели с разрешението на собствениците и групи от съкооператори.
За това обаче са необходими определени условия. Така че никой не трябва да смята, че аха е поискал да му бъде обновено жилището, и ще получи пари, от които може да капне нещо в джоба му.
Например, когато става дума за обновяване за собствени нужди, доходът на бенефициента не може да надвишава 6,5 пъти IPREM - въведения през 2004 г. в Испания Универсален публичен индикатор на приходите. За 2012 г. в страната той е 532,51 евро месечно, 6390,13 евро годишно при 12 заплати и 7455,14 евро годишно при 14 заплати.
Ако се обновява цял блок, е необходимо най-малко 50 на сто от полезната площ на апартамента да бъде използвана за жилищни цели.
Субсидират се само дейности, необходими за приспособяване към задължителните технически изисквания. И то само когато тези изисквания са влезли в сила след построяването на жилището.
Най-малко 25 на сто от бюджета за субсидиране на защитените от държавата дейности трябва да бъде предназначен за използването на възобновяема енергия, подобряването на енергийната ефективност, на хигиената, на достъпа до жилището и на опазването на околната среда.
Всяка субсидия си има строго определен таван. В общ план той е 2500 евро за отделно жилище. За апартаментите на хора на възраст над 65 години и на инвалиди максималната сума е 3400 евро.
А до 6500 евро могат да бъдат получени единствено тогава, когато собствениците или извършителите на обновяването предоставят жилището под наем за срок от най-малко пет години. За това те трябва да дадат съответна гаранция и, разбира се, да спазят поетия ангажимент.
Най-много от приетия през 2009 г. план се възползваха обитателите на малките еднофамилни къщи в по-скромните квартали на Мадрид, Барселона, Валенсия и другите големи градове. Статистиката сочи, че те държат абсолютно първенство сред обновените жилища в Испания. Нормално - те са придобити от хора от средната класа, и то в годините на благоденствието до 2008-а.
Планът помогна и на собствениците на малки апартаменти в блоковете в гореспоменатите райони. Много от тях са имигранти от България, други източноевропейски страни и Латинска Америка, пристигнали в Испания още през 90-те г. на ХХ век.
Но да му мислят тези, които непосредствено преди кризата са си купили на кредит жилища. Тяхното положение е отчайващо. При тях не само че не може да се говори за обновяване или саниране, а те треперят дали ще могат да си платят вноската през следващия месец. Много от тези хора загубиха работата си покрай фалита на хиляди малки и средни предприятия и предприетите съкращения в оцелелите фирми. С помощите за безработни те едва свързват двата края.
Испанските власти уверяват, че и те могат да кандидатстват за субсидии за обновяване на жилищата си. Като пропускат обаче една важна подробност - при условие, че останат в домовете си.
Банките обаче не изпитват никакво състрадание. Те започнаха да изхвърлят длъжниците на улицата. От началото на годината досега тази трагична участ е сполетяла 350 000 души в Испания.
Според законите в иберийската страна дори след конфискацията на жилището му кредитополучателят продължава да дължи парите от ипотеката си на банката.
Все пак заради самоубийствата първо създадената преди година супербанка "Банкиа" реши да наложат мораториум върху изгонванията на длъжници. Испанското правителство прие по спешност указ, забраняващ поне за две години изхвърлянето на длъжници с годишен доход под 12 000 евро.
Но нима тези, които годишно вземат например по 12 500 евро, са много по-добре? Столът на премиера Мариано Рахой от няколко месеца насам се клати доста сериозно. Все пак няма да го избират чужденците, които платят 160 000 евро за имот срещу разрешение за пребиваване.
Начинанието създава нови работни места
Обновяването на жилища и сгради е сред начинанията, които ще създадат нови работни места.
Това заяви наскоро в София Рафаел Катала - държавен секретар по инфраструктурата, транспорта и жилищната политика на Испания.
В тази връзка Мадрид ще насърчава обновяването на старите жилища с публични кредити. Но Испания иска също така да се улесни излизането на пазара на новопостроените жилища. И това е причината за идеята да се разреши престоят на чужденци, които купят имот поне за 160 000 евро в иберийското кралство. В момента съществуват някои ограничения в тази сфера, но правителството на Мариано Рахой разглежда тази идея в контекста на това как ще се отрази на икономиката, но също така и на политиката на имиграцията, каза Катала.
Държавният секретар приветства указа, забраняващ изхвърлянето от домовете на длъжници. "Но все пак трябва да се има предвид, че задълженията на гражданите също не могат да бъдат опростени без причина. Ето защо е необходимо да се постигне някакъв разумен баланс, защото в противен случай и испанската финансова система ще пострада", изтъкна той.