Вторник от 14 до 16 – време за блуждаене

Психолозите препоръчват на мениджърите да въведат т.нар. двучасово правило

"Точният човек" е новият специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за свободни работни места.

Алберт Айнщайн е стигнал до теорията за относителността с "мисловни експерименти". Чарлз Дарвин признава, че е извървял дълъг "мисловен път" до своята теория за еволюцията. Философът Фридрих Ницше се разхождал с часове, оставяйки ума си да блуждае, за да осмисли идеите си.

Като припомнят какво споделят тези велики учени, съвременните психолози искат да опровергаят шефовете, които оценяват ефективността на служителите си само според измеримата им производителност. Умът, който трябва да бъде креативен, да реши сложни проблеми, да роди нови идеи, е много по-продуктивен, ако периодично бъде оставян да се рее на воля, твърдят специалистите.

И обясняват защо - здравословната доза мислене, съчетано с въображение, дава възможност за консолидация на паметта. Тя пък създава основа да се формират нелинейни връзки в мозъка, което развива способността му после да раздели на части проблема и да подходи към тях от нов ъгъл.

Психолозите препоръчват на мениджърите да въведат т.нар. двучасово правило. Служители, които по длъжностна характеристика трябва да вземат креативни решения, веднъж седмично във вторник могат да "изключат" от всичко за 2 часа и само да мислят. При това махат всякакви разсейващи фактори като телефон и компютър, за да останат насаме със себе си.

Най-плодотворно е тези 2 часа да бъдат прекарани в движение, например на разходка в парка или в планината. Експериментално е доказано, че ходенето пеша помага на творческото мислене.

Изследователският екип на д-р Мерилин Опецо от Университета на Санта Клара, Калифорния, е провел серия опити, в които подложил доброволци на различни тестове за креативност. При едни те участвали в асоциативни игри, докато се разхождат. При други правели същото, но в седнало положение.

Най-добри резултати постигнали хората, на които било позволено да се разхождат, независимо дали навън или в закрити помещения. Дори ако участниците били придвижвани в инвалидни колички на закрито, постигали по-добри творчески резултати от хората зад бюрата.

Ползите от разходките оставали и след като служителите сядали в офиса - те показвали по-висока
креативност от онези, които през цялото време си били зад бюрата.

Учените признават, че нямат обяснение защо ходенето, т.е. нискоинтензивна физическа активност даже и на закрито, се отразява положително на творческото мислене. Д-р Опецо обаче съветва мениджърите да използват това въздействие върху човешкия мозък и да поощряват подчинените си да се разхождат.

Препоръката й към служителите, на които им предстои заседание, свързано с креативни решения, е преди началото му непременно да походят навън.

В "Точният човек" - новия специален проект на "24 часа", можете да прочетете още:

Наистина ли искате по-висок пост и как да откажете повишение

Случаят с маймуните и още 3 научни експеримента, в които може да се познаете

Техники за контрол над гнева, когато много ви ядосат на работа

Шефът ви не може да чете мисли, казвайте си

Техники да включите на скорост способността да убеждавате

Когато шефът вас ругае, а виновният колега подло си трае

Наръчник за оцеляване край колега егоист

Топ 10 на навиците, с които отблъсквате в работата, без да се усетите

Фрази, които уверените хора никога не изричат пред шефа и колеги

 Вредните митове за успеха

Автор на статията

Димитрана Александрова Димитрана Александрова


Споделете статията

Четете още