
Колко семейства през 2008 г. са купили повече от един апартамент въпреки падащите цени на пазара?
Кои са тези стратези на срутващата се борса, които са спечелили от “кръстосани сделки с акции”?
Чий син или дъщеря трябва да си, за да получиш дарение от родителите половин милион?
Това се случва само в публичния регистър на българския елит. Там министри, депутати, съдии, областни, кметове описват скромно, което могат да покажат на светло. И то не е малко, ако се има предвид новите декларации на 6656 важни чиновници.
От тези данни потекоха сделки като по учебник - борсови, имотни.
Лидерът на една партия обяви пред Сметната палата, че е дарил дворно място с масивна сграда в родното си село. Декларира още, че в кризисната година е успял да спечели 366 590 лева от “друга стопанска дейност”. Каква е тази дейност, оказала се “златна мина”, остава загадка.Парадоксалното е, че дълги години той просто уведомяваше Сметната палата, че не е променил имотното си състояние. За първи път миналата година имотът се появи в декларацията му. Но въпросната сделка е направена през 2006 г., когато е купил две дворни места - от 1210 кв. м и от 1485 кв. м, съответно срещу 1493 и 1697 лв. Добро попадение - малко над 1 лев за 1 кв.м!
Пак през 2008 г. , със задна дата, този лидер обявява и друга сделка- през далечната 2002 г., за парцел, този път от 13 740 кв. м срещу 18 360 лв..
Покупките са станали с пари от заплата. Проверките на НАП и на парламентарната комисия по корупцията не откриха нередности.
От новите декларации става ясно още, че бивша шефка на данъчните е вложила в имот повече от половин милион лева - апартамент в София за 501 295 лева и гараж към него за 26 172 лева. Пред една телевизия тя обясни, че винаги досега е декларирала съвестно доходите си и е плащала данъци за тях.
Собственоръчно подписаните признания на елита дават да се разбере също, че в него има изобилие от добри брокери.
Един зам.-министър например през 2008 г. е успял да реализира 558 000 лева, "печалба от борсови акции".
В някоя друга държава специална комисия вероятно вече щеше да е проверила дали евентуално не възникват съмнения за злоупотреба с информация, достъпна му по силата на поста, на който е. И публично да ги отхвърли.Друг талантлив негов колега от втория ешелон на властта е купил акции за близо 100 000 лв. Проблем нямаше да има, ако дружествата, в чиито ценни книжа е вложил парите си, не държаха концесии над определени обекти, дадени им от министерството, в което е и той.
Цар на борсовите игри е и друг заместник-министър. Миналата година той пак бе отличник с печалба от борсата от 200 000 лева.
Дали ако, разбира се, някой изобщо се вгледа по-внимателно, няма да открие конфликт на интереси? Дори и само потенциален.
Почти няма човек от властта, който да не е бил на имотния пазар миналата година. Някой ще каже- какво лошо, свободен пазар за свободни хора със свободни пари.
Наш посланик е успял да извади близо половин милион лева и да ги вложи не за апартамент не някъде из претъпканото ни Черноморие, а в Гърция.
Преди година член на УС на БНБ пръсна близо 250 хил. лв. за имоти, пак в южната ни съседка. Очевидно окрилен от това, че никой не го е питал откъде вади тези пари, същият човек е продължил да бъде чужд инвеститор на гръцкия пазар и да купи още 3 парцела. И това се случва въпреки заклинанията на наши институции, че те правят проверки и за имоти в чужбина, че притискат всеки да си плаща данъците!
Без сложни комбинации един добър син, отличен магистрат е дарен от родителите си с 412 000 лева.
Народни избраници са пазарували ниви почти на килограм - по 40 дка, по 80 дка, по 160 дка. На смешни цени. В европроекти ли участват, или се готвят да продадат земите с печалба, когато пазарът се размърда.
Ако пък успее, чрез колеги от властта да свърне трасето на някоя магистрала, и дори четвъртокласен път покрай нивите си, може да удесетори печалбата. Щеше да е забавно, ако не беше тъжно. Наскоро експерти обявиха, че през фондовата борса се узаконяват пари с недотам ясен произход.
Националната агенция за приходите пък твърди, че между близки, познати и приятели се раздават заеми за 2,6 милиарда лева годишно. Че много от заемите са фиктивни и дори има вериги за движение на кухи пари.
Глобите за облагодетелстване с информация около борсата са солидни. Само дето досега няма хванати и наказани.
Данъчни проверки за всички, но след Сметната палата
- Г-н Стефанов, властта декларира странни, но изгодни сделки, финансирани от заплати, спестявания. Има ли как Националната агенция за приходите да провери обявеното?- Да, имаме способи. Проверяваме всички източници на доходи и съпоставяме с притежавано имущество. При несъответствие започва ревизия, за да бъдат дообложени необявени доходи. За нас няма значение постът на проверявания, а дали си плаща данъците.
- Искате да кажете, че с политиците процедирате като при обикновени ревизии?- Да. Ако има данни за престъпление, случаят се предава на правоохранителните органи.
- А когато декларираното пред Сметната палата е различно от вписаното в данъчните декларации?- Всъщност след сравнение на данните от данъчните декларации, информацията от общинските власти, от съдебната власт и други източници, с имуществените декларации на лицата, заемащи висши държавни длъжности, колегите от Сметната палата установяват тези разминавания. Те ни предават тези случаи, ние извършваме проверки и уведомяваме палатата за резултата. Ако има възложена ревизия, ние ги уведомяваме за издадения ревизионен акт, като влезе в сила.
- Колко държавници сте проверили по искане на Сметната палата?- През 2008 г. сме извършили 195 проверки, за които колегите от Сметната палата са установили несъответствия. Всички са приключили, като в резултат са възложени 4 ревизии. 2 от тях са завършили с установени укрити доходи, а другите 2 продължават.
При разминаване даваме на ДАНС и НАП
- Г-н Димитров, какво се случва нататък с имотните декларации на властта?- Ще проверим достоверността на декларираните факти, които подлежат на вписване, обявяване или удостоверяване пред държавни и общински органи, органите на съдебната власт и други институции. Ще изискаме информация от тях, а в някои от регистрите вече имаме пряк достъп.
- Какъв е механизмът на проверката?- Прави се съпоставка на декларираните факти и получената информация и се приключва със заключение за съответствие, когато не е установена разлика между тях. Съгласно закона няма несъответствие между декларирани факти и получена информация, ако разминаването е до 10 000 лв.
- Как продължавате при несъответствия?- При установяване на несъответствие уведомяваме НАП и ДАНС. НАП трябва да извърши проверки и ревизии. Когато получим резултатите от проверката на НАП, я публикуваме на интернет страницата. - Оказва се, че повечето са изрядни пред НАП, но не са изрядни пред Сметната палата, защото декларациите при нас стават достояние на обществото.
- Какво следва за тези, които не подават декларации?- За тях съобщаваме на НАП и ДАНС. За неподаване на декларация законът предвижда глоба от 1000 до 1500 лв. Но както виждате, тази година случаите са много малко в сравнение с предходните години.
- А за тези, които са допуснали грешка?- Промени в подадените декларации могат да се правят само до 31 май на текущата година.