Новият фокус - устойчивата трансформация при малкия и средния бизнес

Темата бе обсъдена от водещи експерти на четвъртата конференция от поредицата "24 часа и ОББ за устойчиво развитие"

Какво предстои за малкия и средния бизнес с оглед на новите изисквания и регламенти за оповестяване на информация за устойчивото развитие - това обсъждаха експерти и участници в поредната конференция, организирана съвместно от “24 часа” и лидера на банковия пазар в България ОББ.

Форумът бе на 30 май в “София Тех парк” и в него се включиха със свои позиции и презентации представители на EFRAG, Стопанския факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски”, ИДЕС, БСК, ОББ, “Девин”, “Шели груп”, “Билборд” и др.

Това събитие е по-различно от предходните три, които организирахме, защото те бяха тематично посветени на отделни сектори от икономиката. Днес разглеждаме въпросите, свързани с един цял сегмент от икономиката на страната – малките и средните предприятия (МСП). Този сегмент е ключов за ОББ и ние сме поели ангажимент да държим неговите представители информирани за всички рискове и възможности, свързани със зелената трансформация, каза в своето обръщение към участниците Десислава Симеонова, изпълнителен директор МСП банкиране на ОББ и лидер на програмата за устойчиво финансиране на KBC Group.

Тя открои устойчивото развитие и зелената трансформация като стратегически приоритет за банката и подчерта: Групата на КБС в България ще докладва съгласно разпоредбите на Директивата за корпоративно отчитане на устойчивостта още от 2025 г. От собствен опит знаем, че се изискват време, усилия и знания за събиране на необходимите данни и изготвянето на тази отчетност, и затова е важно да информираме своевременно заинтересованите страни, както и да промотираме изготвените конкретни стандарти за отчитане на малките и средните предприятия.

За тези компании ще бъде жизненоважно да се ориентират и получат навременна информация за изискванията към тях, но и да бъдат въоръжени с правилните аргументи докъде се простира обхватът на регулацията. Надяваме се, че с настоящото събитие ще имате възможност да почерпите информация от извора и да зададете въпросите си директно към представителите на EFRAG.

По линия на финансовите стимули за прехода Десислава Симеонова уточни: Над 1,5 милиарда лева е размерът на сумата, която KBC Group в България може да предостави под формата на финансиране с гаранционни инструменти от Европейския инвестиционен фонд по програмите Invest EU и Recovery and Resilience Facility, като над един милиард от тях са предвидени за проекти и инвестиции в зелена трансформация. И добави, че всеки проект, който получи финансиране, ще бъде обезпечен с 80% гаранция от Европейския инвестиционен фонд, а таксите ще бъдат поети от ОББ.

В събитието бяха представени очакваните нови моменти в областта на отчитането и оповестяването на информация, свързана с устойчивото развитие и зелената трансформация, както за малките и средните предприятия, листвани на борсата, така и за тези, които не са.

На сайта на банката вече е публикуван новият Доклад към обществото на ОББ за 2023 г., стана ясно от думите на Кирил Янчев, ръководител отдел “Маркетинг, кредитни продукти и устойчиво развитие” в ОББ. Докладът предоставя по-подробна информация на ниво държава за нашата стратегия, ценности и цели по отношение на устойчивостта, обясни той. ОББ е единствената финансова институция в България, която от години представя такъв доклад, без да има изрично задължение или регулаторно изискване за това.

В началото на форума участниците почетоха с минута мълчание паметта на дългогодишния главен редактор на “24 часа” Борислав Зюмбюлев.

Сред говорителите на конференцията бяха Димитрис Катсагунос и Матиас Мингазини от секретариата на EFRAG, Мария Алексиу, бизнес консултант по устойчивост и човешки права, Евгения Кючукова – Троанска от работната група по отчитане на устойчивост в ИДЕС, доцент д-р Марина Стефанова, заместник-декан на Стопанския факултет на СУ “Св. Климент Охридски”, Борислав Иванов, зам.-директор на “Шелли Груп”, Калин Генчев, търговски директор на “Билборд” АД, Силвия Тодорова, директор на Център “Предприемачество” на БСК, Петя Манастирска, мениджър “Устойчиво развитие и качество” на “Девин” АД, Теодора Борисова, мениджър “Комуникации и връзки с институциите и обществеността”, “Солвей България” АД и др.

Поздравление към участниците в конференцията отправи доцент д-р Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет на СУ “Св. Климент Охридски”.

Автор на статията

24 часа


Споделете статията

Четете още