Логиката зад мантрата "Не мисли лошо, за да не стане лошо", която носи успех

Т.нар. самосбъдващо се пророчество определя вярата и енергията, с които подхождате към всяка работа

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Във всички религиозни учения има нравствено правило, че човек не бива да прави на другите това, което не иска да правят на него. И повечето хора се стараят да не го нарушават, поне съзнателно. Само че мнозина забравят да следват друго правило - да не мислят негативно, защото така правят лошо на себе си.

Оптимизмът е особено нужен в онези 10% (по Стивън Кови и Правилото 10:90 или как реакцията ви само в 1 събитие води до 9 неприятности) от събитията в живота, върху които човек няма контрол, но на които трябва да реагира привилно, за да не отприщи още 90% неприятни случки.

"Не мисли лошо, за да не стане лошо" не е суеверие, а мъдрост. Тя не означава човек да не анализира възможните рискове и да се старае да ги избегне или да е подготвен за тях. (Научно доказано: Умствените контрасти са ключът към успеха) Тя казва, че колкото повече се състредоточавате върху възможността събитията да се развият зле, толкова повече губите вяра и енергия, с което увеличавате вероятността да се сбъдне тъкмо лошият сценарий.

Психолозите съветват всеки ден да се настройвате позитивно и да се самомотивирате да постигате целите си, като съзнателно избягвате лоши мисли и не затъвате във въпроси, които предполагат негативни отговори. (Научно доказано: Първа точка в дневния график "5 минути усмивка" променя живота)

Прекаленият позитивизъм вече не е на мода. Дори многобройните теории, които съветваха да посрещате всички изпитания с усмивка, са отречени, защото безмерният оптимизъм пречи на реалистичната преценка. Още по-вредно е обаче черногледството.

Когато имате да решавате труден проблем, захванете се с него. (Научен алгоритъм в 6 стъпки да се справяте с тревоги и да успявате в кариерата) Но отделете и минута, за да помислите за нещо приятно. Кажете си например "Е, за щастие съм здрав/а и със семейството ми всичко е наред". Спомнете си успех, щастливо събитие, добри думи по свой адрес. Назовете в ума си нещата, заради които си заслужава в момента да гледате на живота с радост.

На този фон проблемът, неприятността, случката, върху която нямате контрол, ще престанат да изглеждат толкова значителни, трудни, заплашителни.

"Трябва да игнорирате страха, тъй като той е ирационален", съветва Илон Мъск, президент на "Тесла". (И страхът от неодобрение е страшен; Заучената безпомощност – отървете се от нея, за да имате успех)

Главният изпълнителен директор на "Епъл" Тим Кук препоръчва да останате позитивни и да не обръщате внимание на негативния шум, който чувате. "Светът е пълен с циници и вие трябва да ги игнорирате. В противен случай те се превръщат в рак за ума ви, за мисленето ви", казва той. (Успехът не обича "ако". Представете си го в "кърпа вързан")

Може да се настроите оптимистично и като се поразходите с изправени рамене, вдигната глава и усмивка. Аз се смея много, отговаря основателят на "Амазон" Джеф Безос, когато го питат как се справя със стреса в работата.

Задължително е да намерите и най-подходящите за вас начини да се отпускате. (Конкретни техники как да не изпушите, ако работите много) Правят го най-успешните хора в света, понякога доста нестандартно. Уорън Бъфет например свири на укулеле - малка китара. Мег Уитман от "Хюлек-Пакард" ходи на риболов. Бил Гейтс задължително чете книга, за да заспи по-лесно. Главният оперативен директор на "Фейсбук" Шерил Сандберг вечер не влиза в социалните медии, не отваря имейли и изключва телефона си.

В "Точният човек" можете да прочетете още:

Правилото 10:90 или как реакцията ви само в 1 събитие води до 9 неприятности

Научен факт: Гласът и мирисът привличат. Как да ги използвате за успех в кариерата

Имате успех, като разпознаете на работна среща в ледена стая ли влизате

Винаги верни на шефа! Дали?

Корпорация или по-малка фирма води по-бързо до успех в кариерата

10 правила да работите с колега от сорта "талантлив простак"

Нов тренд: Мини понеделник вместо черен понеделник

7 смъртни гряха, с които рискувате кариерата си на корпоративния купон

3 коварни желания, които издават вътрешна неувереност, и как да не саботират успеха ви

5 признания, които никога няма да чуете от шефа. Ако ги отгатвате, вдигате шанса си за успех

Като се ядосвате на колега, го овластявате. Техники за самоконтрол

Автор на статията

Димитрана Александрова Димитрана Александрова


Споделете статията

Четете още