
Бюджетният дефицит през юни е 382 млн. лв. За 6 месеца натрупаният излишък е паднал до 173 млн. лв. В края на май излишъкът беше 555 млн. лв. Намалението идвало от спада на приходите.
Това отчете на заключителна пресконференция финансовият министър в оставка Пламен Орешарски вчера.
Въпреки спада на приходите той оставя на наследника си превишение на приходи над разходи по консолидирания бюджет близо 0,3% от БВП. Бюджетното салдо е на плюс със 173 млн. лв.
От анализа на министър Орешарски става ясно, че по оценки на ЕК от 27 страни на Европейския съюз 20 ще завършат годината с над 3% дефицит.
Фискалният резерв към 17 юли 2009 г. е 8,2 млрд. лв, отчете министър Орешарски. Той припомни, че през август 2005 г., т.е. в началото на мандата, резервът бе под 4.5 млрд. лв. На месечна база към юни има дефицит от 380 млн. лв.
Министър Орешарски бе категоричен, че свиването на разходи трябва да продължи, за да запазим шансовете си краят на годината да се приключи с нулево бюджетно салдо.
По повод коментарите откъм ГЕРБ , че в бюджета имало много подводни камъни, Орешарски препрати към вица за трите плика, които всеки министър предава на наследника си. Той визира съветите от вица - всеки нов министър може да направи 3 неща - да обвини предишното управление, да направи структурни реформи и... да подготви своите три плика." Каквото и да кажа, тезата за първия плик ще се развява поне до Нова година”, заключи Орешарски.
България е погасила предсрочно правителствен дълг от 2,3 млрд. лв., изплатила е изцяло задълженията си към МВФ от близо 1 млрд. лв., както и част от тези към Световната банка - около 900 млн. лв.
С мотива, че финансовите министри не са нито гадатели, нито астролози, министър Орешарски отказа да се ангажира с точни цифри за това какво ще се случи до края на годината.
Въпреки това той заяви, че нулево бюджетно салдо би било приемливо и напълно постижимо за приключването на 2009 година. Орешарски смята още, че равнището на фискалния резерв е добър буфер, но само ако не се допуснат сериозни бюджетни дефицити в размер на 3%. Според него дефицитът може изцяло да се финансира и за сметка на натрупания резерв, а не с емисии ДЦК.
Орешарски остави на наследника си да преценява дали ще отиде към актуализация на бюджета в парламента, както и дали ще търси външно финансиране от МВФ.
Заложеният принцип в бюджета - разходите да са равни на приходите минус 10% буфер, според Орешарски всъщност актуализира бюджета в движение.