Шестима от всеки десет французи, или 62% от всички, са преживели или вече са били на ръба на бедността, показват данни от проучване на френската организация с нестопанска цел, отчитаща бедността и дискриминацията в обществения живот "Секур Попюлер Франсе" (Secours Populaire Français), цитирани от "Фигаро". Това представлява ръст с 4 на сто в сравнение с 2023 г. и почти достига рекордните нива от 2014 г.
Въпреки спадащата инфлация в страната данните от проучването, направено сред представителна извадка от 996 души, увеличаваща се несигурност, предава БТА.
Финансовата нестабилност засяга най-вече средната класа (80 на сто от работниците). Сред хората, живеещи в извънградски общности - райони, където населението е съставено предимно от работници и служители, нивото възлиза на 69 на сто, отбелязва организацията в анализа си.
Франция е поставила тази година ниво на бедност под 1396 евро на месец. Това е субективен праг, който се повишава за трета поредна година и расте с 19 евро спрямо 2023 г. Подобно равнище не е достигано досега, а нивото на бедност е едва на 2 евро от минималната заплата, която е 1398 евро нетно за месец работа на пълен работен ден, посочва "Секур Попюлер Франсе".
Сумата обаче не е една и съща за различните региони.
Например жителите на Ил дьо Франс се смятат за бедни, ако получават по-малко от 1431 евро месечно. Това е с 43 евро повече от останалите французи. Организацията също така наблюдава друга тенденция - субективният праг на бедност за най-богатите французи е средно 1457 евро на месец.
Други данни показват, че 16 на сто от французите вземат овърдрафт всеки месец. Въпреки че това е спад от миналата година с 2 на сто, нивото остава тревожно високо. Сред работниците този дял е двойно по-висок - 31 на сто.
Въпреки че французите, които казват, че все още не могат да спестят средства, спадат с 1 на сто на годишна база, все още повече от половината жители на страната (52 на сто) заявяват, че заделянето на финанси представлява проблем за тях.
Това означава, че те все още не виждат края на инфлационната криза в ежедневието си.
Други данни показват, че почти всеки втори анкетиран - или 48 на сто, се сблъсква с трудности, за да отиде на почивка поне веднъж годишно и изпитва затруднения при заплащането на разходите си за енергия - 47 на сто. Това са нива, недостигани през всички 18 досегашни изследвания и проучвания.
43 на сто от запитаните дори твърдят, че рядко отопляват дома си, когато е студено.
Анкетираните, имащи затруднения при плащане на наема, ипотека или жилищни разходи, представляват 38 на сто, подчертава "Секур Попюлер Франсе". Други тревожни данни показват, че 35 на сто от запитаните изпитват затруднения при практикуване на спорт или хоби, не могат да се грижат достатъчно за външния си вид - 31 на сто, както и да плащат допълнителна здравна застраховка - 29 на сто.
Финансовата несигурност кара една трета от французите да се лишават от храна, за да им стигнат средствата до края на месеца. 32 на сто отговарят, че понякога или редовно са принудени да не ядат три пъти дневно, а 33 на сто от родителите заявяват, че нямат достатъчно храна, за да могат да нахранят децата си. Въпреки тази тревожна тенденция, проучването на организацията завършва положително - мнозинството от французите (66 на сто) заявяват, че искат да се включат в подпомагането на хора в ситуации на бедност.