Как се зарежда електромобил и отнема ли много време - това е темата на подкаста, в който гости са ни Богомил Апостолов от "АББ България" и Румен Дунев - председател на БФАС.
Зарядните станции, на които става зареждането, са два вида - обществени, които в повечето случаи са бързозарядни, и домашни AC Wallbox. АББ предлага и от двата вида, те отговарят на всички международни стандарти и изисквания за безопасността на ползвателите и техническите изисквания, посочи Богомил Апостолов. Бързите станции са 50-, 120-, 180-, и 360-киловатови.
За потребителите, които искат да поставят зарядна станация у дома, Апостол посочи, че тя трябва да бъде инсталирана от правоспособен електротехник, а самата станцията разполага с всички необходими защити и мигновено прекъсва заряда при проблем.
Той допълни, че ако се следват основните правила при работа, няма място за тревога. И уточни - да не се издърпва кабелът докато тече зареждане, да се уверите, че кабелът е добре поставен в автомобила, да не се отваря самата станция. А преди зареждане е добре да се огледа конекторът за повреди (пукнатини, счупвания). Самото зареждане трябва да се стартира 30-40 секунди след поставянето на конектора в автомобила.
Електрическите автомобили имат значително по-високо тегло, но батериите са монтирани в пода, центърът на тежестта е много ниско и ги прави по-стабилни в завои, посочи Румен Дунев. И предупреди, че поради липсата на шум и значителния комфорт е лесно водачът да се подведе и да не усети високата скорост, с която се движи - това е предпоставка за инциденти.
В много аспекти електромобилите са сходни с конвенционалните. Има обаче и много компоненти, които са специфични и е необходимо електрическият автомобил да бъде обслужван само в сертифицирани автосервизи, които разполагат с необходимата апаратура и обучен персонал за работа със специализираните системи на електромобилите, каза още Дунев.
И двамата експерти бяха категорични, че зареждането на електромобил е лесно, удобно и не отнема много време.
Какво казаха още те - чуйте целия подкаст.