Близо 28% от питанията са свързани с образованието
На повече от 2 млн. въпроса е отговорил чатът на изкуственият интелект BgGPT, разработен от Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към СУ „Св. Климент Охридски".
От днес за безплатно и свободно ползване е пусната и новата, подобрена версия на чата, отново със свободен достъп.
В INSAIT днес бяха представени и възможностите на новия чат, както и данни за някои от въпросите, които вече са отправени към часа до момента.
Чатът е ползван най-често за образователни въпроси, голяма част от питанията са свързани и с генериране на текстове.
Архитектът на чата проф. Мартин Вечев подчерта, че има много подобрения спрямо първата версия, а основното са новите генеративни езикови модели на български, които са много по-добри от в пъти по-скъпите модели на западни компании.
"България става първата държава в Европа, която пуска собствено чат приложение за национално ползване на базата на собствени генеративни модели, изградени в България", обясни професорът.
Близо 28% са въпросите на образователна тематика - решения на задачи, развлечение и хобита, включително през ваканциите. 20 на сто пък са исканията за генериране на съдържание - статии, текстове, покани.
4 неща са надградени от март насам - има помощен езиков модел зад чата, а технология, направена в INSAIT, позвoлява чатът постоянно да се подобрява. Колкото повече се ползва, толкова по-бърз и качествен ще става чатът, обясниха от Института. Не само чатът, а и моделите зад него ще се подобряват, което дава предимство на България пред другите държави - от езиковият модел се ползват други приложения в бизнеса и държавната администрация.
Новото е, че сегашната версия има достъп до външни източници като интернет, което позволява да си подобрява отговорите в реално време. Променен е и интерфейсът. Има различни опции за обратна връзка към чата, опции да се дават нови отговори от модела
Изкуственият интелект е достъпен свободно на https://bggpt.ai/.
Антон Александров даде примери за работата на чата - той генерира тест по история, пусна и примерен блог пост за себе си. Чатът може да преведе текст от български на редица чужди езици, да предложи места за ски ваканция в България. "Дава едни от най-добрите рецепти за български храни", каза още Александров.
Важно е потребителите да дават и обратна връзка, а ако не сте доволни може да отбележите, че текстът не е правилен или дори да го прегенерирате. За творческо съдържание дори се препоръчва да се направят няколко опита и да се даде оценка за най-добрият.
Проф. Вечев обясни, че достъпът до интернет помага на чата да дава по-актуализирани отговори, а на базата на това колко се ползва, фактологичната част е нова, и ще става много по-добра. "Ще може да обобщава какво се случи в парламента днес - това се очаква да може да прави на следващите пускания. И сега той ще дава отговори на политически въпроси, но не е ясно до колко са актуални. Може да са отпреди няколко месеца.", обясни експертът. След време ще се добавят източници откъде идва информацията.