Ново пречиствателно съоръжение пести 420 000 куб. метра свежа вода от езерото, 8400 МВт електроенергия, съкращава емисиите на въглероден диоксид с 1200 т
Неприятната миризма, която се усещаше в Бургас заради обезсоляването на нефта в т.нар. утайници на рафинерията е намаляла драстично след изграждане на инсталация за пречистване на технологични води по проекта LIFE WATEROIL, финансиран от ЕС.
Това стана ясно по време на семинар в експоцентър "Флора" в Бургас, на който бе представено изпълнението на 3-годишния проект и очакваните резултати.
Партньори на "Лукойл Нефтохим Бургас" са община Бургас, университет „Проф. д-р Асен Златаров" и италианската компания за биотехнологии Eurovix. Проектът е на стойност 2,6 млн. долара, като 40% от инвестицията е осигурена от ЕС.
LIFE Wateroil демонстрира цялостен подход към решаването на проблема на промишлено замърсяване на водите, като насърчава устойчивото развитие и икономията на ресурси.
Прилагането на иновативните решения на проекта позволява пълен отказ от използване на прясна вода от язовир Мандра за процеса на обезсоляване на нефта, като вместо нея се използва пречистена вода от секция на комплекса за хидрокрекинг на гудрон. По този начин не само се спестяват до 420 хил. куб. метра природна вода годишно, но и се намалява потреблението на гориво, тъй като водата от инсталацията не се нуждае от подгряване.
В резултат на това емисиите на CO2 се намаляват средно със 1400 тона годишно, обясни Николай Новачев, зам. главен инженер в рафинерията и председател на Наблюдаващия комитет по проекта.
Благодарение на изграждането на затворен тръбопровод и използването на биоактиватори в процеса на пречистване на водата е постигнато намаление на средната концентрация на миризми по време на преноса на отпадните води от 184 пъти, стана ясно от презентацията.
Подобрените процеси на пречистване на отпадни води минимизират въздействието върху околната среда. Проектът допринася за опазването на местната екосистема и е пример за добри практики за всички отрасли на промишлеността, отчетоха от "Лукойл-Нефтохим".
„Целите на проекта LIFE WATEROIL са в няколко направления, всички насочени към екологията - намаляване на емисията от парникови газове, намаляване консумацията на еленергия и най-важното – намаляване консумацията на свежа вода от Мандренското езеро.
И естествено, намаляване разпространението на миризми, тъй като третираме поток от отпадни води, който във всяка рафинерия се счита за едно от най-рисковите по отношение на неприятните миризми.
Това са миризмите от обезсоляването на нефта", обясни Новачев.
За да се намали неприятната миризма, отпадните води се третират със специфични биологични активатори. Сред дълготрайните ефекти е намаляване на консумацията на вода от Мандренското езеро, което е защитена зона и дом на много защитени видове, допълни експертът.
„В момента имаме първите признаци, че и състоянието на екосистемите в нашите окислителни езера и свързващия ги водоем с Мандренското езеро започват да се подобрява. Проведохме доста активно изследване на биоразнообразието и установихме няколко много интересни видове в окислителните езера, включително местният вид риба мандренска брияна, която се е заселила в нашите утайници", разказа Новачев.
„Проектът има безспорни ползи за околната среда в различни направления, но един от най-важните резултати е изграждане на партньорство между общинска администрация, частен бизнес и научен потенциал.
Това партньорство даде възможност да изградим обща визия и ангажираност към проблемите на града и да тестваме иновационни решения, които могат след това да бъдат прилагани на много други места", заяви зам.-кметът на община Бургас Весна Балтина. И изрази надежда мониторингът да продължи и след приключване на проекта, тъй като резултатите „ще бъдат много по-видими от това, което в момента отчитаме".
„Днес картината е много различна, бургаската рафинерия е сред най-добрите в Европа, може би в първата тройка и сред най-добрите 10 в света. Проектът, който е важен и за рафинерията и за града, бе изпълнен в сътрудничество с общината, с университета, с нашите партньори от Италия и е един чудесен пример как когато имаме разбиране помежду си, се постигат много добри резултати", каза Калин Борисов, директор на Единен център за външни комуникации на дружествата от Групата ЛУКОЙЛ в България.