Тригодишният депозит в tbi bank ви дава общо 9% доходност за периода при очаквана акумулирана инфлация от общо 6-8% за същото време, посочва изпълнителният директор
- Лукас Турса е изпълнителен директор с ресор „Финансиране“ в tbi bank. Има над 20 години опит във финансовите пазари и в управлението на активи.
- Ръководил е финансови и инвестиционни дейности на държавни институции и търговски банки в различни европейски държави.
- Магистър е по бизнес, финанси и икономика от университета във Вилнюс (Литва) и по банково дело и международни финанси от Cass Business School (Лондон).
Докато най-големите банки в България все още поддържат лихвите по спестовни продукти на нива, близки до нулата, с което не стимулират клиентите си да депозират, някои банки предизвикват сектора с лихви, които доближават и дори надхвърлят очакваните нива на инфлацията. tbi bank е една от тези банки, които привличат все повече клиенти със своите спестовни продукти.
През последните няколко години банката е лидер по отношение на ръста на депозитния портфейл и предлаганите лихви благодарение на успешния си бизнес модел. Лукас Турса, изпълнителен директор в tbi bank, анализира пазара на спестявания в България и споделя съвети към хората, които искат да накарат парите си да работят за тях.
- Г-н Турса, според данните на БНБ спестяванията на българите непрестанно се увеличават. Какво прави депозитите толкова популярни?
- По-голямата част от българите имат банкови сметки и определени средства в тях. Трябва да уточним, че под „спестявания" данните на БНБ всъщност обхващат парите, които хората държат не само по срочни депозити, но и в разплащателни и спестовни сметки. Всъщност едва около една трета от спестените средства са по срочни депозити, а останалите са в разплащателни сметки, по които хората не получават доходност. Освен това по-голямата част от парите по депозити са с нулева или близка до нулата лихва.
- Защо българите държат пари в банки при 0% доходност?
- Това, изглежда, е навик. Повечето хора спестяват в банката, в която получават заплатата или пенсията си. Това невинаги е най-добрият начин да се грижите за парите си, защото банката ви може да не предоставя добра доходност или обслужване. По-логично е
да търсите най-добрите предложения спрямо възвръщаемостта, удобството и обслужването. Лесно може да ги откриете и да се възползвате от тях веднага благодарение на новите технологии като платформите за сравнение, банковите мобилни приложения, дигиталното откриване на сметка и други.
- Какво прави депозита подходящ продукт за инвестиция в момента?
- Има много причини да изберете срочен депозит за своите спестявания. Първо, той е сигурен продукт, тъй като парите до 196 хил. лв. са защитени от Фонда за гарантиране на влоговете в банките. Дори по-рисковите финансови инвеститори диверсифицират част от портфейла си под формата на депозити.
Наред с това срочните депозити са сред най-удобните финансови продукти. Те са лесни за управление, с ясни условия – получавате точно толкова, колкото ви е обещано, а и сами можете лесно да изчислите каква ще е доходността ви на падежа.
Трябва само да изберете най-доброто предложение на пазара по отношение на лихвата и срока, който най-добре отговаря на спестовните ви цели.
- Според общото мнение обаче инфлацията стопява парите по депозитите. Така ли е?
- Това вече не е така. Често се допуска грешката, когато се анализира доходността от депозит, да се сравнява текущата инфлация или дори инфлацията за минали години с бъдещата доходност от депозита. Ако инвестирате сега, трябва
да сравнявате възвръщаемостта на депозита с очакваната инфлация за съответния бъдещ период. Вижте, на българския пазар вече има предложения за депозити с по-висока годишна лихва спрямо очакваната инфлация. Например тригодишният депозит в tbi bank ви носи общо 9% доходност за периода при очаквана акумулирана инфлация от около общо 6-8% за същото време на база на различни прогнози. Така че парите, инвестирани сега в дългосрочен депозит, не просто няма да бъдат стопени от инфлацията, но дори могат да донесат допълнителен реален доход на хората и домакинствата.
- Все още има голямо количество кеш извън банковата система. Какви са рисковете за хората, които държат парите си в брой?
- Това е много рисковано. Парите в брой може да бъдат изгубени, стойността им намалява с течение на времето, има обири и измами, за които чуваме ежедневно в новините... Най-често жертви са по-възрастните хора. Затова полагаме усилия да ги образоваме и да насърчим техните деца и внуци да им помогнат в предпазването от опасностите на съвременния свят. Банковият депозит продължава да бъде най-сигурното място за съхранение на спестяванията, а и носи реален доход.
- Има ли алтернатива на срочните депозити? Какви други продукти позволяват на хората да заделят пари на сигурно място и да получават лихва, без да „заключват“ спестяванията си за дълго време?
- Спестовните сметки са такава алтернатива. Но както при депозитите, при спестовните сметки хората също трябва да
се информират добре за конкретните условия, включително доходност, такси, комисиони и други.
В tbi bank създадохме гъвкавата спестовна сметка „Касичка в мобилното ни приложение. Тя осигурява 1.0% годишна лихва, изплащана на месечна база, като същевременно запазва достъп до парите по всяко време на денонощието. Бих посъветвал клиентите да разделят спестяванията си в различни продукти.
В депозити с различна продължителност за дългосрочни цели, а за по-краткосрочни или непредвидени да заделят част от парите си в „Касичка". Държавният фонд защитава парите до 196 хил. лв. и по спестовни сметки.
- Какви са очакванията за лихвените проценти по депозити през следващите години? Ще ги повишат, стабилизират или намалят от Европейската централна банка и БНБ?
- Мисля, че видяхме пика на лихвите по депозити в България. Е, за съжаление, повечето българи не го усетиха поради спецификата на местната банкова система. Вероятно Европейската централна банка и БНБ ще продължават да намаляват лихвите по спестявания. Очакванията за 2025 г. са за стабилизиране на
лихвите около 2-2,5%. Всичко това прави момента много подходящ за откриване на 2 - или 3-годишен депозит при най-високата лихва на пазара.