
Какво ни казва опитът на другите държави
Вейп продукти. Те са десетки видове, но се делят на две основни групи – еднократни и многократни. Лондон, Париж, Брюксел – по улиците на тези градове скоро няма да видите тийнейджъри с еднократни вейпове, защото тези държави ги забраняват и строго прилагат забраните. У нас, обаче, неспособността на държавата да се справи с разпространението на еднократните вейпове на деца, по интернет,и с неясно и опасно съдържание, включително с наркотични вещества, избухна в предложение – да забраним всичко.
В Обединеното кралство правителството обяви миналата година, че през юни 2025 г. ще забрани продажбата на вейпове за еднократна употреба. Във Франция забраната за този вид вейпове предстои да се гласува скоро, но не е ясно кога. Белгия, междувременно бе първата страна в ЕС, която официално сложи край на този вид вейпове през януари 2025 г.
Мотивите? Загриженост за здравето на младите и борба с пластмасовите отпадъци. Но ако историята ни е научила на нещо, то е, че забраните често водят до неочаквани последици. В Белгия вече има забранените еднократни вейпове с надписи на нидерландски – очевидно навлизащи от съседната страна.
В същото време страни като Обединеното кралство, САЩ, Канада, Нова Зеландия и Швеция активно насърчават вейпинга като по-малко опасна алтернатива на доказано най-опасните цигари. Предложената в България забрана рискува настоящите потребители на електронни цигари да бъдат върнати към традиционното пушене, което изостря рисковете за общественото здраве, казват експерти.
Продаваните в легалните търговски обекти вейпове са подложени на крути мерки - регистрирани са и подлежат на стриктни регулации за съставки и етикетиране. Именно тях използват заклетите пушачи, като шанс да се откажат от цигарите и да намалят риска за здравето си.
"Сухият режим" за вейповете
През 1920 г. Съединените щати забраниха алкохола, вярвайки, че това ще създаде по-здраво и морално общество. Вместо това се появи огромен черен пазар, управляван от гангстери като Ал Капоне, а нелегалният алкохол наводни страната. Сто години по-късно Европа и някои щати в САЩ вървят по същия път – но този път забраненият продукт е друг.
Д-р Колин Менделсън, експерт по обществено здраве отбелязва, че забранителните подходи към вейпинга могат да доведат до повишена активност на черния пазар, подобно на исторически примери като забраната на алкохола.Той подчертава, че забраната на вейпове може да накара пушачите да се върнат към цигарите, които са по-вредни и обяснява, че регулираните продажби на дребно биха били по-ефективни за намаляване на употребата на цигари сред младите хора, като същевременно запазват ползите за намаляване на вредите за възрастните пушачи. За жалост, и някои български политици проповядват подобни тези от телевизионния екран.
Черният пазар винаги намира път
В Австралия правителството прие едни от най-строгите регулации за вейповете в света – продажбата им вече е разрешена само с рецепта от лекар. Резултатът? Огромен скок в нелегалния внос от Китай и Югоизточна Азия. Хората, включително и тийнейджърите, които преди купуваха регулирани вейпове от магазини, сега се снабдяват със съмнителни продукти от социалните мрежи и интернет. Австралийските гранични служби съобщават за рекордни конфискации на нелегални вейп продукти през 2023 г., но това не е спряло черния пазар – той просто е станал по-скъп и по-опасен.
Продуктите, продавани на черния пазар, често не отговарят на никакви стандарти за качество и безопасност. Това може да доведе до употреба на електронни цигари с опасни упояващи съставки, които могат да причинят сериозни здравословни проблеми. Единични случаи вече се има и у нас.
И в крайна сметка със забрана ще се постигне обратния ефект- забраненият плод е по-сладък. Черният пазар може да улесни достъпа на младите хора до електронни цигари, което пък да да доведе до увеличаване на употребата сред тази уязвима група.
И обратно към цигарите?
Може би най-голямото противоречие в тези забрани е, че те могат да върнат бившите пушачи, които вече ползват вейп, към традиционните цигари. Вейповете се появиха именно като алтернатива на пушенето. Във Великобритания правителството насърчава пушачите да преминат към вейпове в рамките на стратегията си за намаляване на вредите. Но ако вейповете изчезнат, какво остава? Старите добри цигари, които все още са легални.
В САЩ, където някои щати като Масачузетс и Калифорния вече забраниха ароматизираните вейпове, данните показват тревожна тенденция: младите хора, които иначе не биха докоснали цигара, сега се връщат към тях. Според проучване на JAMAPediatrics, в щати със строги забрани върху вейповете се наблюдава 15% ръст в продажбите на традиционни цигари сред младежите.
„Тийнейджърите не спират да търсят никотин – те просто сменят източника“, казват експерти.
Какъв е изходът?
Вместо да се повтарят грешките на „сухия режим“ на САЩ с алкохола, експертите препоръчват по-разумен подход – строги регулации, но не и забрана.
В Нова Зеландия правителството ограничи продажбата на вейпове в близост до училища, също добър подход, и наложи стандарти за съдържанието на никотин в тях. В Обединеното кралство вече се обсъжда дали вместо забрана да се въведат тежки екологични такси върху вейповете за еднократна употреба. Канада има регулации, които позволяват продажбата на електронни цигари, но с ограничения за реклама и продажба на непълнолетни. Правителството също така изисква ясно етикетиране и предупреждения за здравето на продуктите.
В България си имаме всичко в закона – и забрана за продажба и рекламиране в интернет, и забрана за продажба на деца и максимално съдържание на никотин. Как ще помогне пълна забрана? Историята ни учи, че когато една търсена стока изчезне от пазара, тя не изчезва напълно – просто преминава в ръцете на нелегални продавачи. Вейповете не са изключение. И ако властите не се мобилизират за пълен контрол, сваляне на сайтовете и налагане на глоби и санкции, скоро може да се окажат изправени пред нова криза: не само увеличен черен пазар, но и завръщане на децата към цигарите.