
Отказ от отговорност: Инвестициите са свързани с рискове. Стойността на вашите инвестиции може да се повиши или понижи. Капиталът ви е изложен на риск.
Със завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, пейзажът на цифровите активи ще се трансформира. Очаква се администрацията на Тръмп да въведе нов подход към регулирането на криптовалутите и да превърне САЩ в страна, в която блокчейн технологията и криптовалутите процъфтяват чрез ясни регулации.
На Биткойн конференцията в Нешвил (Nashville), Тръмп представи идеята за създаване на Федерален Биткойн резерв – политика, която може да легитимира ролята на Bitcoin като глобален актив. Бизнес етиката на неговата администрация предполага потенциално намаляване на регулаторните пречки, насърчавайки по-благоприятна среда за иновации в криптовалутата.
Ако се интересувате от покупка на акции и търговия с такъв тип ценни книжа, е добре да се информирате за предстоящия период на трансформация. В настоящата статия ще разгледаме в детайли как преизбирането на Доналд Тръмп може да повлияе на цената на Биткойн, Етериум и Алткойните като цяло.
Финансови иновации – каква е визията на Тръмп относно тях
Администрацията на Доналд Тръмп се стреми да интегрира блокчейн технологията и цифровите активи в традиционните финансови системи. Екипът вероятно ще стимулира финансовите институции да приемат блокчейн решения, които обещават повишена прозрачност, ефективност и спестяване на разходи. При такъв регулаторен режим банките и мениджърите на активи биха могли по-лесно да предлагат крипто продукти на своите клиенти.
Тази промяна ще превърне цифровите активи от спекулативни инвестиции в ежедневни финансови продукти. Възможно е скоро да се появят блокчейн спестовни сметки, токенизирани активи и други иновативни финансови инструменти на американските пазари. По този начин влиянието на Тръмп може да отвори вратата за финансовите институции да интегрират децентрализирано финансиране (DeFi) в традиционните финансови услуги, създавайки по-достъпна и ефективна среда.
Кои други криптовалути освен Биткойн ще излязат на крипто сцената?
Въпреки че Bitcoin е най-популярната криптовалута - лицето на крипто света, администрацията на Тръмп може да насочи вниманието към по-широк набор от Алткойни (всички криптовалути, различни от Bitcoin и Ethereum) и да осигури повече подкрепа за различни блокчейн проекти.
Ethereum остави своя отпечатък в области като децентрализирано финансиране (DeFi) и интелигентни договори, докато други Aлткойни като Solana и Cardano предлагат уникални функции, които стимулират иновациите в различни индустрии. Една ключова характеристика на Ethereum е неговата функционалност за интелигентен договор. Тези приложения „живеят“ в блокчейна и могат да бъдат достъпни и използвани от всеки. Ето движението на цената на Етериум през последната 1 година:
Тези активи могат да се легитимират чрез поддържаща регулаторна рамка. Така инвеститорите и бизнеса ще могат да диверсифицират своите портфейли с опции, съобразени с различни финансови и технологични нужди. Освен това блокчейн технологията има приложения и извън финансите - в здравеопазването, възобновяемата енергия и др.
Воденият от Тръмп регулаторен подход би могъл да улесни тези по-широки приложения, насърчавайки лидерите в индустрията да изследват трансформативния потенциал на блокчейн в различните сектори. В резултат на това САЩ биха могли да се превърнат в лидер не само в цифровите активи, но и в пълния спектър от блокчейн иновации. Ето и кратък поглед към растежа на SOL – криптовалутата на блокчейн платформата Solana, известна със своята скорост и ефективност за период от една година:
Прогнози на инвестиционните експерти за разцвета на криптовалутите по време на втория мандат на Тръмп
Александър Буюкли, Ръководител на представителството в България на Freedom24, казва: „Вторият мандат на Тръмп вероятно ще има положително въздействие върху пазара на криптовалути. Крипто пазарът в момента е във възходяща тенденция и може да продължи да процъфтява в краткосрочен план поради цялостния благоприятен икономически климат и повишения интерес от страна на институционалните инвеститори. Крипто биковете с нетърпение очакват Тръмп да създаде „стратегически Биткойн резерв“.
Съгласно така наречения Закон за Биткойните (Bitcoin Act), САЩ трябва да натрупат 1 милион Биткойни в рамките на 20 години, като целта е да притежават приблизително 5% от общото предлагане. Индустрията е ентусиазирана от идеята. Ако приемем, че ограниченото предлагане на токена ще повиши цената, натрупването на Биткойни днес може да позволи на САЩ да компенсират нарастващите си дългови проблеми през следващите години. В съчетание с огромното търсене от ETF фондове, това може да създаде силен дисбаланс между търсене и предлагане. На този фон има различни очаквания за цената на BTC от $125 000 през 2024 г. до $2,9 милиона до 2050 г.
Освен това, Тръмп пусна свой собствен проект - World Liberty Financial, което показва, че президентът е доста сериозен по отношение на криптовалутата. Очаква се администрацията на Тръмп да предприеме дерегулаторни мерки в различни сектори, които могат да обхванат и криптовалутите. Такава регулаторна среда може да насърчи иновациите и инвестициите в блокчейн технологията и цифровите валути.“
Поглед към бъдещето: нова ера за цифровите активи
Тъй като пейзажът на цифровите активи продължава да се развива, президентството на Тръмп обещава да бъде ключова глава. Ако се подходи със смесица от регулаторна яснота и подкрепа за иновации, САЩ изглеждат готови да въведат дигиталните активи твърдо в масовия поток.
Дали това бележи началото на нова ера на политически обвързани цифрови активи или ще послужи като предупреждение за рисковете от смесването на политиката със спекулациите с криптовалута, предстои да разберем. Желателно е да се информирате добре за регулаторните промени и да проучите цифровите активи обстойно преди да се впуснете в инвестиции.