
8 български компании държат вече жезъла кадуцей, който е символ на съзиданието и знак на кампанията "Бизнес хонорис кауза"
Жезълът кадуцей, символът на съзиданието и способността да се преминават граници, вече е в 8 български компании. Големите в бизнеса получиха отличията си заради каузите им да помагат и да заразяват с добро.
За трети път в проекта “Бизнес хонорис кауза” медийната платформа “24 часа” потърси и разказа за фирми, които
инвестират в качеството на живот не само на своите екипи, но и в общностите и населените места,
където оперират. И помагат, когато и както трябва.
На церемонията, чийто основен партньор е “Кауфланд България”, бяха и двама българи, отдадени на каузата за добротворчеството - четирикратният олимпийски медалист и четирикратен световен шампион Йордан Йовчев и актрисата Силвия Лулчева. (Защо двамата бяха аплодирани дълго - виж долу)
Силвия Лулчева зарази с емоция и спомени за големи българи, които променят мисленето с жестовете си на добро.
Има смисъл въпреки късата българска памет!, насърчи актрисата екипите на “Виваком”, холдинг КЦМ 2000 - Пловдив, “Геотехмин”, “УниКредит Булбанк”, “Филип Морис”, Пощенска банка, “Кауфланд”, Банка ДСК, “Дънди прешъс Метал”.
Тази среща е особено ценна за вас, господа министри и политици, защото това е Големият бизнес, който застава зад големи, човешки каузи, обърна се издателят на медийната платформа “24 часа” Венелина Гочева към вицепремиера и министър на транспорта Гроздан Караджов, кмета на София Васил Терзиев, министрите на туризма Мирослав Боршош, на труда Борислав Гуцанов, на икономиката Петър Дилов и Петър Кънев - председател на икономическата комисия в парламента.
В категорията “Принос за развитието на образованието” бе отличен “Виваком”,
а наградата получи Стоян Каранлъков - главен търговски директор на компанията.
За три години “Виваком” е подкрепил с близо 140 000 лв. олимпийските отбори по природни науки, които само през 2024 г. спечелиха 91 медала за България от различни международни олимпиади и състезания.
“Виваком” бе и технологичен партньор на първата в света Международна олимпиада по изкуствен интелект в Бургас.
За мен е чест и съм развълнуван да връча наградата на “Виваком”, която от една аналогова компания израсна в 100% дигитална, защото инвестира в най-доброто - образованието. Ако трябва да се гласува за един-единствен национален приоритет, то това трябва да е образованието, защото без младите хора няма да имаме нищо. Цялото ни развитие е закодирано у младите и пътя към тяхното образование. Впечатляващо е, че над 90 медала са успели да спечелят отборите, каза вицепремиерът Гроздан Караджов, който връчи жезъла кадуцей на “Виваком”.
Наградата означава много за нас, ние подпомагаме от доста дълго време олимпийските отбори по природни науки и го правим с ясното съзнание, че това е инвестиция в бъдещето. Тези деца носят българското знаме на олимпиадите и някой ден те ще бъдат нашите лекари, учени и учители, каза Стоян Каранлъков.
КЦМ - Пловдив, получи наградата в категорията “Подпомагане на хора в неравностойно положение”
Тя бе приета от Румен Цонев - главен изпълнителен директор и председател на съвета на директорите. Връчи му я Йорданка Чобанова - ръководител на Представителството на Европейската комисия в България.
Отличието е за програмата “КЦМ Благодетел”, която подкрепя различни каузи за хора в неравностойно положение - от помощи за деца, останали без родителска грижа, до подкрепа за центрове за настаняване на лица с психични разстройства и възрастни с умствена изостаналост.
За мен е изключителна гордост да връча наградата. Тя е за мъжете и жените в компанията, която като лидер на добива и обработката на метали допринася за кръговата икономика в България и Европа. Но тя ни учи и на човечност, на повече доброта в обществото. Ще споделя проучване на Европейския парламент сред младите европейци. Въпросът е бил в каква компания искат да започнат работа. 26% отговорят - компания, която има социални цели. При българите процентът е още по-висок - 40% , каза Йорданка Чобанова.
А Румен Цонев първо се обърна към Силвия Лулчева, признавайки, че трудно ще забрави споделеното от нея.
Проектът е реализиран от екипа в компанията и само е подпомогнат от ръководството. Той помага да разберем какви са потребностите на хората, допълни Цонев.
Групата “Геотехмин” бе отличена в категорията “Развитие на културно- историческото наследство и духовност”
Министърът на туризма Мирослав Боршош я връчи, като до него на сцената бяха Ловчанският митрополит Гавриил и игуменът на Етрополския манастир, които разказаха какво точно се случва в българската църква с подкрепата на “Геотехмин”. Наградата получи Доминик Хамерс, изпълнителен директор на компанията.
Чрез програмата “Българските добродетели” групата реновира и модернизира редица манастири и храмове. Такъв е “Св. Троица” край Етрополе, който с помощта на “Геотехмин” произвежда зелена енергия чрез фотоволтаична централа.
В християнството добротата и любовта изпълняват всички други заповеди. Милосърдието е висша добродетел, а ние, християните, се стараем да вършим добро заради любовта към Бога, а любовта към Бога е любов към ближния. Колко много добро съм видял, че г-н Цоло Вутов и неговата компания са направили, а не го афишират. Искал съм да пиша за техни добрини, а те са ми казвали, че не го правят за слава, сподели митрополит Гавриил.
Големият смисъл на тези награди е хора като Силвия Лулчева да не се натъжават, когато говорят за отношението ни към големите благодетели в историята, защото тези хора ще бъдат запомнени. Тяхната доброта остава и най-малкото - заразява. Другият смисъл е властта да вижда тези хора и да им казва благодаря, да ги ценим, защото те правят част от нещата, които държавата невинаги успява да направи, каза министър Боршош. И допълни, че с “24 часа” започва кампания за популяризиране на поклонническия туризъм.
С дълбока благодарност, от името на проф. дтн инж. Цоло Вутов и компаниите, основатели на програмата ни “Българските добродетели”, приемам наградата. За нас тази награда е признание за ценностите, които следваме, и за отговорността да съхраняваме българската история, култура и духовно наследство. Ние вярваме, че успехът не се измерва само с финансови резултати, а и с приноса към обществото, каза Хамерс.
Наградата в категорията “Принос за развитието на образованието” получи УниКредит Булбанк
Приза взе Цветанка Минчева - главен изпълнителен директор и председател на УС, от Иван Чернев - изпълнителен директор на “Кауфланд България”.
Инвестициите в образованието са приоритет за групата “УниКредит”. С инициативата Skills for Transitions банката предоставя стратегическо обучение на млади хора и компании във връзка със зеления преход. “УниКредит Студио” пък е пространство за съвременно изкуство, което предоставя напълно безплатно възможност на млади творци да представят работата си.
Г-жа Минчева е вдъхновяващ пример за визионерство, устойчиво развитие и ангажираност не само към финансовия сектор, но и към образованието. Образованието е кауза, която и за нас в “Кауфланд” е от стратегическо значение, защото инвестициите в знания са ключови за развитие на бизнеса и обществото, каза Иван Чернев.
Ние вярваме, че образованието е в основата на това да се борим с бедността, с изключването, с фалшивата информация и да имаме по-добре живеещо общество. Понеже вярваме, че винаги може да се прави още, искам да използвам възможността да кажа, че все още е отворена възможността за всички проекти в българското образование да кандидатстват във “Фондация Уникредит”, заяви Цветанка Минчева.
“Филип Морис България” получи наградата в категорията “Подкрепа за развитието на местните общности”
Получиха я Вержиния Джевелекова - мениджър връзки с обществеността, и Елица Баракова - председател на фондация BCause. Тя бе връчена от Петър Кънев - председател на комисията по икономическа политика и иновации в парламента.
Тази година се навършиха 10 г. от създаването на програмата “Забавно лято, грижовна есен”, която хората от “Филип Морис България” осъществяват съвместно с Фондация BCause - благотворителна инициатива, която сбъдва мечти и променя съдбите на стотици жители в шестте тютюнопроизводителни региона. Ключова част от програмата е “Академия за местни предприемачи”, чрез която се предоставят грантове в най-различни сфери.
Доброто трябва да се показва. Научих и нещо интересно за учителя Дънов - да даваш 10% от парите, които притежаваш, и се сетих откъде идва плоският данък, каза Петър Кънев.
Нашата програма показва, че е устойчива инициатива. Над 25 населени места получават летни академии и прегледи в страната. Общата сума на подпомагането е 2,5 млн. лв., но инициативата не можеше да бъде осъществена без фондацията BCause, сподели Вержиния Джевелекова.
Пощенска банка спечели в категорията “Принос за опазване на околната среда”
Приза взе Димитър Шумаров - заместник изпълнителен директор, главен финансов директор и член на УС. Той му бе връчен от Петър Дилов - министър на икономиката и индустрията.
Добрите примери днес са доказателство за това, че все повече компании в страната са социално отговорни. За мен е изключително удоволствие като дългогодишен служител на банковия надзор да наградя лице от Пощенска банка, каза министър Петър Дилов.
Всичко смислено, което имах да кажа, го каза г-жа Лулчева. Приемам тази награда с удовлетворение и благодарност. Макар и да сме банка, не говорим за финансиране или предоставяне на средства, за мен стойността на тази инициатива е, че това е доброволният труд на нашите колеги, посочи Димитър Шумаров.
Банка ДСК спечели в категорията “Подпомагане на хора в неравностойно положение”
Наградата получи Михаела Темелкова - управляващ директор пазар “Ежедневно банкиране”, и Соня Живкова - директор “Корпоративни партньорства” в “SOS Детски селища”. Тя бе връчена от Борислав Гуцанов, министър на труда и социалната политика.
Това е нещо различно, за да може обществото да види и добрата страна. Поздравявам ви за това, което правите. За едно общество се съди по отношението му към най-уязвимите слоеве. Благодаря на Банка ДСК, че подпомагат 15 г. “SOS Детски селища”. Това да имаш равен шанс в живота и да го дадеш на децата - е най-голямата благодетел. Аз съм един от хората, които искат банките да бъдат обложени с данък свръхпечалба, но ще продължаваме да ви подкрепяме в добрите инициативи, каза министър Гуцанов.
“Дънди Прешъс Металс” бе отличена в категорията “Повишаване качеството на живот в общината”
Приза получи проф. д-р инж. Илия Гърков - изпълнителен вицепрезидент и главен оперативен директор, от кмета на София Васил Терзиев.
“Дънди Прешъс Металс” е двигател за възраждането на Крумовград, където се намира най-старият известен златодобивен рудник на Балканите. Създаден е фонд за подпомагане и насърчаване на микро, малък и среден бизнес с 5 милиона долара. С парите от него са финансирани стотици проекти в сфери като здравеопазване, инфраструктура, култура, спорт.
Поздравления на “Дънди Прешъс Металс” за всичко, което прави. Това е едно от събитията, които показват добрите примери, каза столичният кмет Васил Терзиев.
Благодаря от името на всички 1500 наши съмишленици, които работят при нас. За мен трите най-важни думи в нашия език са “майка”, “родина” и “благодаря”. Благодаря е изградена върху думите “благо” и “даряване” - да дариш нещо с чиста душа, с чисти мисли, с чисто сърце и да не търсиш нищо насреща. Затова нашата компания реши да направи нещо различно и нещо, което е направено за първи път в целия свят - да развива бизнеси, които нямат нищо общо с нея, заяви проф. д-р инж. Илия Гърков.
Вие променяте мислене! Има смисъл въпреки късата българска памет Силвия Лулчева през сълзи:
Йордан Йовчев говори за даването, а аз отговарям за вземането. Съвсем приятен хазарт на съдбата. Аз съм тази, която взема усмивките, любовта и аплодисментите на хората. Наистина съм момиче с късмет, животът е много щедър към мен, за да живея в свят, в който мога да правя това, което обичам - кино и театър. И да го правя сред хора от водещия бизнес, които не пестят сили и средства, за да посвещават труда си, живота си на обществено значими каузи.
Не е възможно да се създаде знаково, емблематично произведение на изкуството, без работещият бизнес да си позволи лукса да инвестира в това. Благодаря на организаторите за шанса да се съсредоточим върху доброто, а не, както вече свикнахме и го приехме за нормално - всеки ден да се давим в скандалното и пошлото, в което олиото застава над всички нас, упорито ни демотивира.
Така емоционално се обърна към присъстващите на церемонията актрисата Силвия Лулчева.
Горда съм, че познавам хора като вас, и оценявам всяка минута от вашия професионализъм, време, човечност и нечовешки усилия да продължавате въпреки коварния въпрос: "Защо точно аз трябва да го правя това добро? Нека всеки да си гледа работата. Проблемът на давещите се е проблем на самите давещи се". Истината е, че с примера, който давате, вие задавате стандарти. Превръщате се в много устойчив пример и променяте начина на мислене, което не е малко. При това, без да очаквате директно аплодисменти и награди. Сигурна съм, че и никой от вас не го прави, защото ще заслужи малко по-удобна възглавница там горе при създателите. А го правите по своя собствена вътрешна подбуда, каза още Лулчева. Тя самата даде примери с известни българи добротворци от миналия век, чиито дела са били забравени - Иван Хаджиберов, Христо Бобчев и Пенчо Семов.
Списъкът на тези големи добри хора наистина е голяма. Едва ли имат улици, по-големи от няколко номера, нямат булеварди, нямат паметници. Може би умишлено е трябвало да бъдат забравени, за да бъдем научени на благодарност. Искам с всички тези факти да ви кажа, че има смисъл въпреки късата българска памет. Но за да не изтеглим късата клечка, нямаме право да се отказваме, със сълзи на очи добави голямата българска актриса Силвия Лулчева. И даде идея - догодина "24 часа" да награди и заслужили хора и каузи в областта на изкуството.
Легендата Йордан Йовчев: Важен е личният пример – щастлив съм, че помагам на млади спортисти да сбъдват мечтите си
Изключително важен е личният пример. Напоследък се занимавам по-активно със спорт, опитвам се да подпомогна хора, които искат да достигнат мечтите си, да могат да се реализират и аз да бъда част от това. В спорта освен гъвкаво мислене трябва и бързо да разбереш, че това е нещото, с което искаш да се занимаваш. Затова, ако мога да бъда полезен за тези млади хора, които искат да развяват българския флаг на най-високо равнище, ще се радвам - с тези думи приветства гостите на церемонията спортната легенда Йордан Йовчев.
Без държава няма как да стане, но е въпрос на много лично усещане. Хубаво е и самият ти да даваш, да бъдеш отдаден на нещо, което си заслужава. Колко голяма е компанията ти, няма значение. Въпросът е всеки да дава. Вдъхновявайте и продължавайте да подкрепяте!, призова четирикратният олимпийски медалист и четирикратен световен шампион по спортна гимнастика.