
Предстоят промени в Закона за потребителския кредит, за да стане услугата по-прозрачна. Това обявиха председателите на бюджетната и икономическата комисия в парламента Делян Добрев и Петър Кънев по време на дискусията "Отговорно кредитиране в защита на потребителя", която „24 часа" организира съвместно с Асоциацията за отговорно небанково кредитиране (АОНК).
Ние вече мислим в посока законодателни промени. Напълно съгласен съм, че годишният процент на разходите, който сега е измеритал на оскъпяването, не трябва да бъде прилаган при микрокредитирането. Но няма да позволим злоупотреби като франчайзи, които отиват при момчета с мускули и така лихвари раздават пари. Ако не можете да се контролират компаниите, тогава възможността за франчайз ще отпадне. Недопустимо е и заобикаляне на законови изискания с допълнителни застраховки към договори за кредит. Това ще бъде забранено и се надявам да работим съвместно в общ интерес, заяви Делян Добрев.
Чукате на отворена врата, обърна се Петър Кънев от асоциацията.
Той си припомни дебат от 2014 г. за годишния процент на разходите и заключи, че е минало много време и трябва да се действа. Трябва да се търси баланс, нека не бързаме с регулациите, каза Кънев. И повтори, че заедно с Делян Добрев като председатели на водещи комисии за новите текстове в закона ще обсъдят всички промени, за да бъде намерен балансът.
В асоциацията членуват компании изцяло в белия сектор, каза Николай Цветанов - председател на АОНК, и също обърна внимание на проблема с масово използване на франчайзинга, защото компаниите, които го прилагат, ги няма в регистъра и са извън правилата.
Секторът не представлява лихварите, уточни Танас Кънчев от АОНК. Той обясни, че е необходима услуга, която е с ясни законови рамки и с постоянен контрол.
По време на дискусията Богомил Николов - председател на Асоциация "Активни потребители", предложи да има и второ ниво на санкции при нарушения, а не само глоби. И даде пример, че ако хванат пиян шофьор, той не само плаща глоба, а му отнемат и колата. На което Николай Цветанов каза, че при компании, които са лицензирани, второто ниво е отнемането на лиценза.
Бързите кредити могат да бъдат разгледани като рисково инвестиране, поради което регулациите са важни, каза Добромир Иванов от BESCO. А Стоян Панчев от агенция "Екип" предложи да се постигне съгласие по определението за бързи кредити.
Направихме анализ, който показа, че някои от фирмите за бързи кредити са предприели фиктивни действия по привеждане на дейността си в съответствие с разпоредбите на Закона за потребителския кредит и Закона за защита на потребителите. Оказва се, че тези фирми и понастоящем продължават да прилагат незаконосъобразни практики, включително неравноправни клаузи в отношенията си с потребителите. Единственото ново е, че вместо в договорите и общите условия към тях, фирмите са пренесли тези клаузи в странични документи", обясни председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова.
Ние се надяваме, че това, което прави г-жа Филипова в сектора, рано или късно ще даде възможност ясно да се разграничат онези участници, които спазват закона и добрите практики, от тези, които са далеч от тях, отвърна Николай Цветанов.