
За първите години от членството си в ЕС България е губила повече от половината от заделените за нея от Брюксел средства. Това показва доклад на Европейската комисия, изготвен по искане на парламентарната комисия за бюджетен контрол и разпратен на някои евродепутати.
България не е успяла да похарчи 64,4% от предвидените за нея пари, като са й изплатени едва 35,6 на сто от възможните средства. От документа, с който „24 часа” разполага, става ясно, че по предприсъединителните програми ИСПА, ФАР и САПАРД страната ни е имала право на над 1.367 млрд. евро, но е получила само 488,9 млн. 334 млн. не са използвани, а 109 млн. все още са запорирани.
Най-слабо е усвояването по програмата за догонване на ЕС - ФАР, където са загубени 260.5 млн. евро, а други 90 млн. вероятно ще трябва да връщаме. Най-успешно е усвояването по Шенген за подобряване на граничния контрол, по който сме приели 230 млн. от възможни 258 млн. евро. Най-вероятно обаче правителството няма да получи исканото удължаване на програмата и ще трябва спешно да сключи договори за остатъка до края на 2009 г., за да не го загуби, личи от документа.
Новият евродоклад, който анализира разходването на евросредствата от влизането ни в ЕС до идването на правителството „Борисов”, сочи като най-големи слабости на управлението на еврофондовете: конфликта на интереси, слабата подготовка на чиновниците, недостатъчния им брой, както и ниския финансов контрол.
„За мен докладът е положителен, защото показва ситуацията в развитие - взетите мерки, и подчертава доброто сътрудничество с българското правителство за усвояването на фондовете”, заяви Андрей Ковачев, лидер на евродепутатите от ГЕРБ.
„Докладът констатира ситуацията, дадените препоръки и взетите от правителството мерки за отстраняване на слабостите”, коментира евродепутатът и бивш вицепремиер от кабинета „Станишев” Ивайло Калфин. Според него се установява, че „сме се справили добре и че усвояването върви нормално”. „България не е единствената страна, в която в началото е имало забавяне”, каза Калфин.
От паралелния доклад за Румъния става ясно, че Букурещ няма блокирани средства. Усвоени са 43% от предвидените за страната 2,975 млрд. евро.