
Българите са загубили 83 млрд. лв. заради спада в цените на имотите, съобщи Кристофор Павлов, главен икономист на Уникредит Булбанк по време на кръгла маса в рамките на икономическата конференция за Централна и Източна Европа на сп. „Юромъни" в Дубровник. С толкова е намаляло богатството ни от края на третото тримесечие на миналата година до края на второто тримесечие на тази. За този период цените на имотите са паднали с 24%. Очаква се те да поевтиняват още, прогнозира Павлов.
Това щяла да е една от причините за намаляване на потреблението. Другият фактор е увеличаващата се безработица. Според Уникредит Булбанк нейният пик ще е след 1 г. Влияние за по-слабото търсене щяло да има и намаленото кредитиране. В същото време обаче банките имали възможност да отпускат кредити с 5-6% повече спрямо м.г.
Свиването на потреблението давало отражение и върху БВП, защото формира 2/3 от него, обясни Павлов. Според него допълнителен негативен ефект върху икономиката ще има увеличената склонност към спестяване. В момента 5-6% от доходите се заделяли. Ако парите се увеличат с 1 на сто, това ще доведе до намаление на БВП с 300 млн. лв., допълни Павлов.
Според него основен двигател на икономическия ръст ще бъде индустрията. Сектори като селско стопанство, хранителната промишленост, инфраструктурни проекти ще са двигатели за излизане от кризата.
Очакванията на банката са България да започне да излиза от рецесията през втората половина на 2010 г., но БВП за цялата година ще остане отрицателен от минус 2,5%. Индустрията ще започне да се възстановява още през първото тримесечие догодина.
Около мнението, че корпоративният сектор ще изведе региона от рецесията, се обединиха и останалите участници в кръглата маса, открита от Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор на Уникредит Булбанк. Той акцентира и на значението на развитието на инфраструктурата в региона, но не само като магистрали.
СОФИЯ ТЕРЗИЙСКА, НАШ ПРАТЕНИК В ДУБРОВНИК