
Столичният общински съвет е на път да одобри идеята на овчакупелци за нов районен парк в западните покрайнини на София. Те вече са му дали и поетичното име "Кукуряк". Той трябва да се разпростре на площ от над 1000 декара в пространството от новия супермаркет на "Кауфланд" чак до околовръстния път, та и отвъд него - до минералните извори, по цялото поречие на река Горнобанска.
Теренът между блоковете по чудо е останал незастроен, защото по остарели вече комуникационни схеми за София е бил предвиден за т.нар. западна тангента. Хората от гражданското сдружение "Овча купел" обаче от 4 г. водят борба да докажат, че тази градска магистрала вече не отговаря на предназначението, което бе заложено в нея преди повече от 40 г. Защото София се промени и развитието на града налага нови виждания както за териториалното устройство, така и за транспортната система на града.
Създаден бе и инициативен комитет за парк "Кукуряк", който откри подписка в квартала. "За броени дни над 6000 местни жители подписаха обръщението на комитета", казва един от вдъхновителите на идеята, инж. Иван Шаранков - човек, роден и израснал в Овча купел.
В районното кметство узряха за тази идея и подкрепиха овчакупелци, а в последно време и в Столичния общински съвет се налага подобно виждане. Вече се очаква решение за промяна на предназначението на тази територия и за отреждането йза парк със съответния устройствен план. Главният архитект Петър Диков се изказа в подкрепа на обществената инициатива. Това ще позволи не само да се създаде структура и да се отделят средства за оформянето на парка, но и ще предотврати стихийното застрояване на територията от напористи предприемачи, както вече се случи на част от зелените площи в квартала. Положителен знак бе, че неотдавна общината предприе мерки за запазване на оцелялата по чудо горичка около Ортопедичната болница в Горна баня, която също ще се впише в бъдещия парк.
Златен шанс за реализацията на идеята е, че всички незастроени тук парцели са държавни и общински, което ще позволи да се избегнат претенции за обезщетения и съдебни искове.
Всъщност хората от околните блокове и квартали вече взеха нещата в свои ръце и започнаха да подготвят територията на бъдещия парк. Те разчистиха един от запустелите терени и го превърнаха във футболно игрище, засадиха 3 чинара и други дървета.
"Тук сме свидетели на рядко явление у нас в последните години. Гражданската енергия, съчетала се с подкрепата на районната власт, на общината, и с малко инвестиции, може да доведе до най-добрия резултат - хората да припознаят тази територия като своя парк, а след това да участват и в неговото поддържане", казва арх. Димитър Димитров от сдружението "Граждани за София". Той активно подкрепи инициативния комитет и участва с арх. Юрий Дамянов и инж. Николай Младенов в разработването на задание за парка.
Овчакупелци имат амбицията не само за една обикновена квартална градина. Теренът, микроклиматът и природните дадености са уникални и позволяват реализацията на редица оригинални идеи.
Оттук към центъра на града прониква свежият полъх от владайското въздушно течение между Витоша и Люлин.
Роди се виждането за 4 сезонни раздела в парковото пространство. Зона "Лято" например ще бъде в по-ниската част, около втория бетонов възел, където ще се изгради къпалня с басейни с топла минерална вода, а може да се докара и истински пясък. Там в горещите летни дни ще могат да прекарват краткотраен отдих цели семейства. Горещата и лечебна горнобанска минерална вода, която сега денонощно изтича неоползотворена, ще позволи плажът да се използва целогодишно.
Зона "Зима" ще бъде във високата част отвъд околовръстния път, където стръмният терен е подходящ за снежни пързалки.
Зона "Пролет" ще се развие около 88-о СОУ и ще ангажира вниманието на учениците с планетариум, спортна площадка с игрища, етнографски комплекс, изложбена зала.
Оригинална идея даде художникът Румен Статков - също член на инициативния комитет. Той предложи в парка да се създаде храм на свободния човешки дух (виж интервюто). Разбира се, там ще има много алеи и кътове за отдих, нещо, което сега липсва на жителите на района и те трябва да ходят далече в центъра на града, за да търсят подобно място.
Денивелацията по поречието на река Горнобанска дава богати възможности за фантазията на паркостроителите - езеро с лодки, алпинеуми, цветни градини.
Когато СОС промени устройствения план, за да защити територията от посегателствата на предприемачите, и възложи създаването на парка, във и около него вече ще може да се обособи и зона за подходящи обекти, които да задоволят онези, които са искали нещо да построят - хотел, кино, мол, медицински център, ритуална зала, спортни и други обекти с функция, подчинена и допълваща тази на парка. А много напористите да строят, ще бъдат насочвани от общината към други подходящи терени.
В плановете, подготвени от инициативния комитет, фигурира дори и сграда за кметството на района край кварталната артерия "Монтевидео". Макар и с доста оживено движение, архитектите предлагат оригинални идеи за вграждането й в парковата зона чрез мостове и улеи. Според арх. Димитров правилната организация на парковото пространство и прилежащата територия ще даде възможност да се прокара и подходящо трасе на скоростен трамвай или леко метро към комплекса Овча купел, каквото решение общината вече взе. Спирките ще бъдат ситуирани така, че да са максимално удобни за хората в квартала, без да накърняват целостта на парковата зона. Това трасе по-нататък може да се свърже с люлинското метро - първия метродиаметър, и да се затвори западният кръг на масовия градски транспорт с удобни връзки към центъра.
Инициаторите овчакупелци смятат, че изграждането на техния парк не изисква много пари, както твърдят някои общинари. Оформянето на 1 декар зелена площ според арх. Димитров, изисква не повече от 1000 лева. Още повече че зеленината и растителността вече е налице, тя трябва да бъде само облагородена. А и жителите на квартала вече активно участват в тези усилия.
Необходими са и средства за поддръжка, но когато местните хора сами припознават парка като свой, това няма да е така сложно, както при големите градски паркове, където се краде и разсипва анонимно.
Разбира се, големите обекти в парковата зона имат нужда от много повече средства, но те ще имат други инвеститори. А и след като се вземе решението на СОС, освен за плановите общински средства ще може да се кандидатства за пари и по различни екологични европрограми.
Защо западната тангента се оказа излишна
Премахването на западната тангента по цялото й протежение от гара Горна баня през кв. Факултета до метростанция "Западен парк" е сериозна предпоставка за успокояване на територията и икономия на средства и ресурси на общината за неефективни транспортни реализации, смятат инициаторите на парк "Кукуряк".
С очакваното решение за устройствен план на парка и отпадането на западната тангента СОС трябва да приеме изменението в плана за комуникациите, което да даде зелена улица на новото виждане и планираната вече транзитна магистрала запад-изток, за да се изведе транспортният поток от центъра на София по одобрената вече северна тангента. Така ще се разтовари и околовръстното шосе, което вече ще бъде градска магистрала, а не транзитен път. Такова решение, одобрено и от МС, ще позволи да се насочат правилно инвестициите по магистралите.
Новата схема ще спести и десетки милиони левове, защото е по-удачна. Тогава излизащите от София 4 основни магистрали - "Тракия","Хемус", Люлин" и бъдещата на запад, ще се вливат не в 4, а в 2 точки, с което се освобождава околовръстният път от несвойствената му функция на национална магистрала. Така около него ще може да се развие гръбнакът на схемата за велосипедно движение и скоростни бусове. Тогава хората от "Люлин" до "Младост" и другите крайградски райони ще пътуват многократно по-бързо.
Тази нова комуникационна схема около София ще позволи да се развие и отдавна планираната, но занемарена идея за зелените клинове, които да спускат чистия въздух от околните планини към сърцето на града. Парк "Кукуряк" ще бъде един от тези клинове, и то със собствена специфика благодарение на уникалните си природни дадености и оригиналните хрумвания на инициаторите си. (24часа)