
Досега в договорите за концесии на плажовете почти нямало клаузи за санкция при неизпълнение на задълженията. Наемателят бива санкциониран само ако се установят 3 нарушения за две години. Това обаче става, при положение че бъдат установени грешките. Те рядко били проверявани неколкократно в необходим срок.
Зам. строителният министър Екатерина Захариева обясни, че най-сериозен бил проблемът с осигуряването на спасители. Не можем да чакаме да се случи нещастие с някой турист, за да се вземат мерки, коментира тя. Държавата давала тези концесии именно за да осигури здравето на хората. Текстовете в новите договори щели да бъдат различни, за да може по-лесно да се прекратяват. Някои концесионери вече имали покани за промяна на нарушенията, което се считало за първо предупреждение. Ако не вземели мерки, щели да им бъдат прекратени договорите. От следващата година, когато ще се променят договорите, директно щяла да се прекратява концесията при откриване на нарушения.
Факт е, че кризата спаси някои от плажовете ни от презастрояване и остави няколко кътчета от морския ни бряг все още девствени и красиви, каза зам.-министър Захариева. Но те са останали и без охрана. Имало идея част от плажовете да се дадат на черноморските общини и с държавни пари да се плаща на спасители и за почистване. Сега някои места оставали без концесия, защото били неатрактивни.
Много от наемателите преценявали, че разрешените им 2% от територията, върху които могат да строят, не са им достатъчни. Трябвало да се облекчи самата процедура по концесиите, защото бюрократичното бреме я разтягало във времето до 8 месеца и я оскъпявало.
Имало също и идея неатрактивните плажове да се дават като бонус към другите, които концесионерът е взел. Така офертите ставали пакетни, но ако преценели, че не могат да стопанисват и тях, можели да ги откажат.