
Банките са най-сигурният източник на финансирането на малките и средните предприятия и трябва да се направи всичко възможно за подобряването му.
Този въпрос бе сред най-обсъжданите на конференцията "Юромъни" за Централна и Източна Европа. Тя се проведе миналата седмица във Виена. В нея участва и българският вицепремиер Даниела Бобева.
Виж тук новите електронни издания в MediaMall - цени от 1,20 до 4,80 лева
Еврокомисията и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) имат инициативи за подобряване на финансирането. Това заяви Евалд Новотни - член на Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ). Той с готовност би подкрепил тези идеи.
Участниците във форума във Виена изтъкнаха, че в Европа днес има 20 милиона малки и средни предприятия, които осигуряват 85 на сто от работните места.
Същевременно само 1 от 9 предприятия има над 10 служители, каза Джанфранко Бизани - директор Корпоративно и инвестиционно банкиране на банка "Уникредит". Тези фирми не могат да си набавят финансиране от капиталовите пазари.
Освен от капитал голяма част от малките и средните предприятия имат нужда и от професионална консултация за управление на финансите си. Банките също могат да съдействат в това отношение. Капиталовите пазари, които са алтернатива на банковото кредитиране, не са достъпни за голяма част от фирмите поради размера им и малкия брой служители.
"Днес, 25 години след падането на Берлинската стена, вече не може да говорим за преход. Проблемите, пред които се изправят малките и средните предприятия от страните в Централна и Източна Европа, са същите като в Италия, Испания и Великобритания." Това каза Марк Джонсън, редактор на специализираното издание "Юромъни".
ЕЦБ проучва възможности за осигуряване на ликвидност за малките и средните предприятия при определени условия, както бе направено във Великобритания, каза Евалд Новотни. Той обаче допълни, че това не е проработило в сектора с недвижими имоти в Обединеното кралство.
"Вярно е, че не всички страни са в една и съща ситуация, особено по отношение на ликвидността. Големите международни играчи обаче са в състояние да подкрепят добрите проекти на своите клиенти", изтъкна Джанфранко Бизани.
Според него собствениците и управителите на тези предприятия не са свикнали със сложни методи за финансиране. За тях решение номер 1 е да работят с банките. То е най-търсено, най-лесно, най-сигурно и най-достъпно.
Чехия и Унгария бяха дадени като пример за успешно банково финансиране на малките и средните предприятия.
"Така започнахме и ние", каза Мариан Рашик - финансов директор на чешкия производител на нетъкани платове "Пегас". Днес компанията е листвана на борсата, но все още предпочита банковото финансиране. Причина за това е големият брой банки в Чехия, осигуряващи добра ликвидност на пазара.
Арон Ленер от унгарското министерство на икономиката изтъкна, че подкрепата на правителството в Будапеща за банките осигурила ръст от 10 на сто от финансирането на тези фирми.