
До три дни БНБ трябва да обяви решението си да обяви във фалит затворената от лятото КТБ. Основание ще бъде докладът на одиторите, който установи "дупка" в активите на банката в размер на 4,2 млрд. лв.
Решението ще бъде взето, след като се направи пълно осчетоводяване на обезценените в различна степен активи, накои до 0%. Синдиците на банката трябва да оценят и признаят законността на всеки договор за цесия между депозанти и кредитополучатели.
Очаква се Фондът за гарантиране на влоговете да започне изплащане на гарантирани депозити около 10 декември.
След като вчера "24 часа" съобщи, че сделки с негарантирани депозити и притежатели на кредити вече възлизат на 1 млрд. лв. в социалните мрежи полудяха. Появиха се предупредителни съобщения.
"Уважаеми съфорумци, пиша по повод многобройните цесии на длъжници към КТБ, които масово се търгуват по кафенета и кьошета. Внимавайте и четете заедно с одитор и адвокат ОПР, баланс и ГФО на фирмата длъжник. В момента фирмите на мустакатия правят всичко възможно да изкупят вземанията на вложителите от КТБ и да си нулират кредитите. Току-що ми предложиха участие в схема за винарска изба...(тук е записано името на избата - бел. ред.), която има 65 млн лв. задължения, а 5 млн. лв. годишни продажби и загуба от 11 млн. лв.", предупреди Райно Златаров.
Междувременно отново тръгна мълвата, че Комисията за финансов надзор и банковият надзор ще бъдат слети в едно към БНБ. Според слуховете проектът дори бил внесен в парламента. Нито един депутат обаче вчера не потвърди тази информация.
Владимир Карове: Роди се банков "тарикатлък"
"През последните дни до мен стигат все повече сигнали за нов вид банков "тарикатлък" в духа на телефонните измами - някои шефове на банкови клонове убеждават потенциални клиенти да местят своите депозити и кредити, тъй като съответна друга банка била в лошо финансово състояние.
Особено популярна е станала тази "въдица за зарибяване" на клиенти от по-малки банки. Аз лично смятам това за изключително неморална, неетична и безотговорна практика на банков служител и бих уволнил такъв човек веднага. А като потребител бих наказал всеки служител на банков клон, който се опитва да ме излъже по такъв начин, като никога не му стана клиент, като си изтегля депозита от неговата банка или информирам мои приятели за неговата липса на етика и професионализъм.
Призовавам всички потребители да не местят депозитите и кредитите си според слухове и инсинуации на някои конкуриращи се банкери, а редовно и съвестно да проверяват финансовото състояние. Това написа вчера на личната си страница във фейсбук финансистът Владимир Каролев.
Той се включи и в спора в социалните мрежи и медийното пространство за това каква е реалната цена на един актив, като подчерта, че тя става ясна едва при пазарна сделка с него. "След като по повечето сутрешни блокове минаха някои хора с мисия да ни излъжат и направят на маймуни, можем вече спокойно да отидем на работа. Слънчев ден", пожела финансистът на приятелите си.
Венцислав Димитров: Фалитът е скъп, ще струва 5 милиарда лева
Може да се окаже, че несъстоятелност на КТБ ще бъде най-скъпият вариант за държавата и държавната хазна и ще струва поне 5 млрд. лева.
Този коментар по казуса направи бившият депутат от СДС Венцеслав Димитров пред БНР. Според него държавни и общински фирми, които имат в сметки по над 196 хил. лв., ще ги загубят и държавата ще трябва да ги финансира отново.
"Като се обяви банка в несъстоятелност, се развалят всички бизнеси, които тя поддържа", отсече Димитров. Според него все още имало вариант КТБ да бъде оздравена, но за целта трябвало да се покаже истинската оценка на активите на банката, а не направената от квесторите.
Той смята още, че законът задължава да се представи план за преструктуриране за всяка банка в затруднение.
Димитров бе категоричен, че БНБ и МФ вече трябвало да имат готови поне 5-6 варианта за банката. "Ако бях аз, щях да предложа - несъстоятелност, вариант 100% одържавяване, вариант 50% одържавяване", заяви икономистът.
Той коментира още, че след като се върви към фалит на КТБ, следва назначаването на синдик от Фонда за гарантиране на влоговете.
Димитров прогнозира, че: "голяма част от активите ще бъдат продадени на безценица или ще погинат", тъй като и синдиците няма да успеят да се справят с огромното количество отпуснати кредити със или без обезпечение.