
Направените досега анализи показват, че няма никакви съмнения относно възможността за продължаване на срока на експлоатация на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй". 360 милиона евро ще струва удължаването на живота им плюс увеличаването на тяхната мощност. "Росатом" ще изпълни всичките си ангажименти по договора към България, в това не трябва да има никакви съмнения. Това заявиха на VII Международен форум "Атомекспо 2015" в Москва изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Димитър Ангелов и председателят на Българския енергиен холдинг /БЕХ/ Жаклен Коен, предаде БГНЕС.
Димитър Ангелов заяви, че всички проверки, които са направени са дали основание на специалистите да заключат, че няма никакви съмнения относно възможността за продължаване на срока на експлоатация на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй".
Той, позовавайки се на българския ядрен регулатор, заяви, че няма опасност той да не удължи лиценза, защото контролират всички дейности свързани с удължаването на експлоатацията на двата блока. АЯР ще има една година от 5 ноември 2016 до към 5 ноември 2017 г., за да направи всички проверки и да зададе всички въпроси, за да вземе решението за удължаването на ресурса на двата реактора. "Бихме се радвали, ако няма безотговорни декларации, без никакви разумни доводи. Изявления от типа "ние се страхуваме, че нещо ще стане" са много безотговорни", подчерта Ангелов.
"Цялата програма е изпълнена, всичко беше направено. Над 50% от дейността е изпълнена. Тази, която трябва да се изпълни специално за 5 блок, е изпълнена напълно. Оформени са напълно всички документи и анализи от обследванията и пробите, които са направени. От тук нататък с тази информация изпълнителските организации от Русия и България и "Електрисите дьо Франс" ще направят анализи и разчети. На базата на постигнатите резултати по методиките, които имат и статистиката, която имат, ще ни дадат едно обоснование за възможността за продължаване на експлоатационния срок специално на 5 блок. Надяваме се с минимум 30 години напред да бъде удължен ресурса, защото нямаме засега основания или забележки, които да сочат различни прогнози", каза Ангелов.
От своя страна, председателят на Българския енергиен холдинг /БЕК/ Жаклен Коен уточни, че 30 години са разрешение от конструктора, а според българския закон ще бъде издадено разрешение за 10 години. "Това разграничение трябва да се направи. След 10 години отново се кандидатства. За нас основно е решението на конструктора по отношение на системите на незаменимото оборудване", отбеляза той.
На въпрос за цената Димитър Ангелов заяви, че средствата, които за момента са планирани са на базата на това, което е необходимо да се направи. "Знаете, че имаше първи етап на комплексното изследване. На неговата база беше разработен и съгласувана програма, която трябваше да се изпълни конкретно за обследване на оборудване. За определяне конкретно и точно на възможността за удължаване на експлоатационния срок на оборудването. Тези средства ние сме ги определили. Около 360 милиона евро, в основно линии това се очаква да бъдат разходите", заяви Ангелов.
Помолен да коментира разминаването между посочената цифра от 360 милиона и 240 милиона, които бяха обявени от министъра на енергетиката Теменужка Петкова, Ангелов каза: "Не е никакво разминаване. 240 милиона е програмата за удължаване на срока на експлоатация, която е вплетена и с увеличаването на мощността на блока до 104%. Това увеличаване на мощността е включено в тази програма, която е в същия период със смяната на оборудването и ние използваме това".
Руските организации декларираха не само за нашия контракт за удължаването на живота на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй", а за всички международни договори, че те нямат такъв, който да не изпълняват или по който да имат някакви забавяния или нарушения. Това заяви директорът на АЕЦ "Козлодуй" Димитър Ангелов.