
Общините да могат да въвеждат от догодина еднократни изънредни данъци за жителите си или само за част от населението.
По тази промяна работят финансовото министерство и сдружението на общините. Мярката е залегнала и в одобрената преди месец от правителството програма за децентрализация до 2013 г.
Идеята е тези налози да са целеви, например за изграждане на инфраструктура, обясни шефката на сдружението на общините Гинка Чавдарова. Задължително условие щяло да е обектът, който ще се финансира с такъв налог, да е пожелан от населението, а не да е хрумване на общината.
Чавдарова даде пример с построяването на нова детска площадка или чешма, за каквито общините рядко отделяли пари. Според нея събирането на извънредни данъци за построяване на инфраструктура щяло да бъде широко използвано от селските кметства или във вилните зони.
"В момента пак гражданите плащат за построяването на такава инфраструктура, но след това я даряват на общината", обясни тя.
Извънредното облагане ще има за цел да събере пари само за обекта и ще е доброволно. Единствената точка, по която още няма съгласие между общините и държавата, е с какъв механизъм да се въвеждат тези данъци. Предложението на държавата било да става с референдум. "Това обаче е неработещ и прекалено скъп механизъм. За да събере 2000 лв. за детска площадка, общината ще трябва да даде 10 000 лв., за да организира референдум", мотивира се шефката на сдружението на общините.
С промените в закона за местните данъци и такси общините ще получат и стимули сами да намират източници на приходи, които досега не са обложени с такси. Целта е делът на собствените приходи на местните власти да стигне 50%, за 2009 г. е бил 29%.
“ В момента се обсъждат различни идеи. Когато проектът бъде завършен, ще бъдат огласени одобрените”, казаха вчера от финансовото министерство.