
Ефирната цифрова телевизия в България ще тръгне от началото на 2015 г., а не до края на 2012 г. Това реши вчера правителството, като отложи задължителната цифровизация на телевизионния и радиосигнал в страната.
Причините са главно финансови затруднения, каза министърът на транспорта и съобщенията Александър Цветков. В момента държавата не може да отдели достатъчно пари за военното министерство, за да освободи честотен спектър за цифровата телевизия, обясни министърът. За тази задача били нужни 200-300 млн. лв. по първоначални сметки.
Отлагането на старта на задължителната цифровизация се прави с цел и до сигнала да имат достъп и най-бедните българи, каза още Цветков.
Тъй като на повечето социално слаби телевизорите са стари и не могат да приемат цифров сигнал, те трябва да се оборудват със специални декодери. В момента едно такова устройство струва 70 лв.
Устройствата за социално слабите ще бъдат закупени и платени от държавата, но в момента няма финансиране и затова, обяви транспортният министър.
Ако телевизионното излъчване стане задължително, преди хората да имат декодери, те ще бъдат лишени от гледане дори на безплатните ефирни телевизии и радиостанции.
Отлагането на цифровизацията не есвързано с преиздаване на лицензиите за мултиплекси - платформите, върху които ще се разпространява сигналът, обясни Цветков.
Два от лицензите бяха дадени от КРС на словашката фирма "Тауърком", а другите три на "Хану Про". През 2010 г. "Тауърком" се вля в НУРТС със собственици "Виваком" и офшорката “Манселорд лимитед", представлявана у нас от Цветан Василев, собственик на Корпоративна банка.