
Турция отново отвори за посещения праисторически обект в югоизточния окръг Шанлъурфа, след като той бе покрит и снабден с указания за посетителите, предаде ДПА.
Гьобекли тепе, една от най-старите известни мегалитни структури в света, бе затворена за посетители през юни 2016 г. и частично отворена през ноември, предава БТА.
Обектът, който бе включен в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО през 2018 г., е много ценен за световните антропологични изследвания, заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган на церемонията по откриването на обекта в петък.
С цел запазване на мегалита и улесняване на посетителите над него е построен 4000 квадратни метра стоманен покрив.
Гьобекли тепе се отличава с монументални овални и правоъгълни мегалитни структури, които според ЮНЕСКО са били издигнати в докерамичната неолитна епоха между 9600 и 8200 г.пр.н.е.
Смята се, че мегалитите, включително Т-образни стълбове с изображения на диви животни, са били използвани във връзка с ритуали от хора, живеещи в Горна Месопотамия преди около 11 500 години.
Германският археолог и праисторик Клаус Шмид започна разкопки в Гьобекли тепе през 1995 г. и ги ръководи до смъртта си през 2014 г.