
Ужас! Абсурд! Ще ни фалират! Така реагират собственици на фирми, които вече са получили съобщения, че тази година ще платят 5 -10 пъти повече за данък сгради и такса смет.
Вместо 23 300 лева сега ми искат 101 000. Данък сгради се вдига от 4600 на 24 700 лева. Такса смет от 18 600 скача на 76 200. А предприятието си е като миналата година, нямаме инвестиции и увеличение на активите. Трите контейнера пред фирмата са същите, а по-големия боклук си извозваме сами с ремарке, възропта управител на фирма в Русе.
”Ще дам пример с моята оранжерия в Силистра”, казва класираният на 6-о място по богатство у нас Красимир Узунов, който е и общински съветник във Варна от ГЕРБ. Тя е върху 100 дка и досега оценката й беше 1,5 милиона. С новата методика данъчната оценка скача на 8-9 милиона лв. Методиката е същата за тази производствена земя, както за апартамент в центъра на Варна. Просто не е правилна. Едно семейство може да издържи увеличение от 30-40 лв. Но при положение, че данъкът на оранжерията скочи от 2 на 20 000 лв. и тя печели по 100 000 лв. на година, по-добре да я продам на държавата.
Готов съм при оценка 8 милиона да я купи за половината цена - за 4 милиона ще я дам веднага", казва Узунов.
По сметките на друг общински съветник от Варна оценката на Окръжна болница ще скочи от 2 на 20 милиона при новия данък и тя трябва да затвори и да спре да лекува.
Причината това да се случва е, че през ноември миналата година с гласовете на ГЕРБ и ”Атака" парламентът прие поправка в методиката за пресмятане на данъка за имотите на фирмите.
Според нея данък сгради и такса смет за тях вече се изчисляват върху по-високата от двете суми - данъчната оценка или отчетната стойност. А не върху отчетната стойност, както бе до миналата година.
Официалният мотив - общините да съберат повече приходи и бизнесът да поеме част от тежестта.
Малко след като промяната бе гласувана в пленарна зала, Българската стопанска камара написа остро писмо, в което обясни, че промяната дискриминира бизнеса.
Според експерти обаче в досегашния ред за определяне на данъка за имотите и такса смет е имало неравнопоставеност между граждани и фирми. Гражданите плащат данъка и таксата върху данъчната основа на притежаваните от тях имоти, която е много по-близка до пазарната им цена. Фирмите дължали налозите върху отчетна стойност, която за старите сгради била десетки пъти под пазарната цена. Имало и компании, които със счетоводни хватки допълнително намалявали стойността на притежаваните активи.
Чрез поправката целта била да се обложат близо 10 милиарда лева активи, необлагани досега, пресметнаха експерти за "24 часа" вчера.
Фирмите няма от какво да са изненадани, увеличението е следствие от законовите поправки, коментира шефът на отдел "Местни данъци и такси" в Русе Красимир Стоянов.
Повишаването на данъка и таксата смет наистина е факт, но само при фирми, които досега са подавали много ниски отчетни стойности на имотите си, коментира той. При дружества, чиито отчетни стойности били реални, сега дори имало малко намаление.
На друго мнение е пловдивският общински съветник Любозар Фратев, собственик на "Новиз" АД. "Като се борехме за местните данъци и такси, предупреждавахме, че ще бъдем натоварени, защото данък сгради ще е по-висок заради по-високите оценки", заяви той.
"Бележката ни за такса смет е 30 500 лв. Толкова платихме и м. г. Но за нас това са големи суми", коментира Нанко Георгиев, мениджър на Търговски център в Бургас. Имотът им е нов - от 2005 г., площта му 2 дка в центъра.
"Не сме получили бележки за Бургас, но от това, което пристигна от Малко Търново и Камено, съм ужасена", коментира финансовата директорка на дружество с недвижими имоти в областта.
"Въпреки че сме декларирали, че не използваме имота над 10 г., от Малко Търново продължават да събират цялата такса смет. При завишените данъчни оценки и ставка 16 промила сумата за тази година е 3-4 пъти по-висока. При това за имот, който не носи приходи и е амортизиран", възмущава се тя.
При криза вдигането на данъци е лошо за бизнеса. От друга страна пък е възможно някои фирми да не платят задълженията си, което директно би повлияло на общинските бюджети.
Първите прогнози накъде отиват нещата ще могат да се направят след края на юни.
Дотогава е срокът за внасяне на първата вноска за данък сгради и такса смет. Втората трябва да се плати до края на октомври. (24часа)
Само в Банишора със сгрешени налози
Няма други квартали в София с грешно преизчислени данъци освен Банишора. Това сочат резултатите от вътрешната ревизия в 9 района, с които “24 часа” разполага.
Проверката беше разпоредена преди 2 седмици от кмета на София Йорданка Фандъкова, след като хиляди столичани изненадващо се оказаха с по-високи данъци. По предложение на Фандъкова общинският съвет спря презонирането и върна старите налози. Общината вече връща надвзетите пари, а заради гафовете с поста си на зам.-кмет по финансите се раздели Минко Герджиков.
Проверени са 479 партиди с имоти в 9-те района. Освен в “Сердика” в останалите 8 налозите са изчислени правилно. Там увеличението на данък сгради и такса смет е от 18,51 до 50,1% в зависимост от зоната.
Заради липсата на контрол и ясен регламент в район “Сердика” обаче от 1998 г. до сега собствениците на имоти в Банишора са плащали по-ниски данъци. През 1998 г. СОС определя квартала за трета зона. При служебното попълване на данните в районното кметство кварталът е отразен като четвърта зона. Затова през 2006 г. Банишора погрешно е вписан в софтуера, който изчислява данъците. Така се стига до рекордното увеличение от 77,91% на налозите там. Според одита вина за грешката имат главният архитект на район “Сердика” и шефът на отдела по местни данъци и такси, които не са направили карта с точното разпределение по улиците и номерата на зоните в района. Заради пропуските двамата ще бъдат дадени на дисциплинарния съвет.
В становището на главния архитект на района пък е посочено, че Банишора е в 3-а и 4-а зона, но са отразени само граничните улици. Заради “липсата на документи, съдържащи подробно описание на всички имоти, се създава риск от неправилно определяне на зоните в района”. Общината трябва да разработи свой софтуер, тъй като сегашният, който е на НАП, работи с DOS, няма висока защита и може да се ползва до края на годината. Район “Сердика” пък трябва да отбележи действителната зона на всеки един имот в Банишора според зонирането от 1998 г. и януари тази година.
“Подготвяме процедура за избор на изпълнител, който да разработи нов софтуер за изчисляването на данъците. Възложила съм на главния архитект да изработи нова данъчна карта на София. Подробни карти по улици и номера трябва да направят и всички райони”, заяви Фандъкова.
ДАРИНКА ИЛИЕВА