
Този проект прокарва пътя на други бизнеси във високите технологии, казва основателят, мажоритарен собственик и главен изпълнителен директор на Bulgaria Sat
- След успешното изстрелване на българският сателит BulgariaSat-1 като че ли не сме чували новини за единствения български сателитен оператор? Кажете ни какво не знаем за Bulgaria Sat?
- Bulgaria Sat-1 е голямо бизнес и техническо постижение за страната. До днес той продължава да е най-мащабният, амбициозен и успешен български проект, за осъществяването на който през годините са работили всички заинтересовани страни - от бизнеса и научната общност до регулатора и правителството. Заради продължителността тези усилия останаха встрани от общественото внимание. Достигането от идейния проект, през финансирането от американската държава чрез банката за експортно кредитиране Ексимбанк, производството на сателита и изстрелването му от SpaceX отне близо 12 години. По същество Bulgaria Sat-1 е и днес изключително
технологично и финансово предизвикателство
с резултат първия български комуникационен геостационарен сателит.
От изстрелването досега се случиха много неща. Bulgaria Sat получи наградата „Нов сателитен оператор на годината“ за 2017 г. по време на годишните награди за високи постижения в спътниковите комуникации. Сателитът вече има първите си клиенти и преговаряме с нови потенциални клиенти от Гърция, Белгия, Румъния и Украйна. Плановете са през следващите две години да запълним капацитета на сателита на 65% от 15% в момента. След пет години е реалистично да очакваме достигане до 80-85%, което е стандартно за подобно съоръжение. Според настоящия бизнес план изплащането на заемите за сателита би трябвало да стане за период от 7-8 години.
След това Bulgaria Sat ще може да планира и да започне търсене за финансиране на втори сателит. Проект като този от планирането, през финансирането, разработването до изстрелването отнема от няколко години до десетилетие. Затова подобен ход е необходимо да се обмисля от рано.
- Неведнъж сте казвали, че Bulgaria Sat-1 e български сателит – проект, осъществен от българска компания, който работи с изцяло български екип. Трудно ли е да намирате специалисти в България?
- Bulgaria Sat-1 преди всичко е шанс за България да се фокусира навреме върху развитието на нови за нас аспекти на космическата индустрия.
Нормално е да се очаква трудно да се намират необходимите специалисти, но не е невъзможно. Въпреки опасенията самите ние бяхме убедени в резултата и впечатлени от скоростта, с която изградихме настоящия екип, и от
качеството на българските специалисти.
Важно е да подчертая, че изцяло български екип инженери работи на място в САЩ по всички етапи на проекта, включително подготовката за изстрелване и орбиталните тестове. Сателитът ни от ден първи след изстрелването се управлява от нашите инженери и специалисти в две наземни станции в България близо до София до Велико Търново.
Постигнхме пълна интеграция между наземно и космическо оборудване, което се случи на собствена територия - нещо, което малко държави и компании могат да се похвалят. Екипът ни от 25 инженери и оператори вече неведнъж се доказа в управлението на сателита след пускането му в експлоатация преди почти три години. Специалистите, които работят в екипа, са с много широки и задълбочени познания в различни области и дисциплини на технологиите, което е типично за заетите в индустрията, свързана с космоса.
Bulgaria Sat-1 е огромно предимство за телекомуникационната и космическата индустрия в България заради възможността за реализация на млади хора, завършили у нас и в чужбина, и за
привличането и задържането на таланти
в тези изискващи висока квалификация области. Това за нас е от изключителна важност и планираме да работим както с университетите, така и с научната общност, за да развиваме тези знания и умения в България. Не на последно място, искаме да запалим отново любопитството в децата и младите хора към космоса и космическите науки.
- Наскоро Илън Мъск публикува в Twitter видео от приземяването на ракетата-носител, която изведе Bulgaria Sat-1 в орбита след продължителни молби от почитателите на Space X? Защо е важно това?
- Да, Илън Мъск публикува две видеа на личния си Twitter – едното видео показва кацането на ракетата-носител от камера на нея, а второто видео е снимано от площадката за приземяване. Видеата проследяват навлизането в атмосферата, ориентирането към платформата и как ракетата-носител успява да се приземи успешно, макар че вижда как първоначално се накланя застрашително.
Това всъщност беше исторически момент за SpaceX. Bulgaria Sat-1 стана първият сателит успешно изведен в орбита, чиято вече летялата ракета Фалкон 9 за първи път пък успешно се приземи на платформата „Разбира се, че още те обичам”. Това е исторически и изключителен момент за индустрията, защото на практика направи близкия космос много по-достъпен. Ракетата за многократно използване е революция в космическите технологии и е шанс за по-малки държави и компании да имат собствени сателити.
Нашите приятели SpaceX поеха още един изключително голям риск по отношение на завръщането на първата степен, и то в такъв исторически момент, тествайки до крайност възможностите си, от който печеливш беше Bulgaria Sat. Ние се оказахме в изключително благоприятна позиция, благодарение на рисковото начинание на SpaceX, като вместо сателитът да бъде изведен на геостационарна трансферна орбита (GTO), той беше изстрелян на по-високата суперсинхронна трансферна орбита (SSTO). Това ни позволи да използваме по-малко от наличното си гориво на борда на сателита за придвижване до българската орбитална позиция, което на практика
удължи живота
на сателита до почти 21 години от стандартните 15 години жизненен цикъл. Това означава, че BulgariaSat-1 ще бъде в орбита поне до 2038 г.
Можете да си представите какво означава това от чисто бизнес гледна точка, но и от стратегическа – България ще има повече време за изстрелване на втори български сателит, допълнителен или заместващ, и така ще запази сегашната си геостационарна орбитална позиция.
- Значи България ще има сателит в геостационарна орбита поне до 2038 г.? Какви са ползите ни от това?
- Геостационарната орбита е изключително ограничен ресурс. С Bulgaria Sat-1 България ще има възможност да използва ресурса си както в космоса, така и да развива българските инженерни таланти.
България се нареди сред малкото европейски държави със свой геостационарен телекомуникационен сателит и е единствена от страните от Централна и Източна Европа. За разлика от повечето функциониращи европейски сателити, Bulgaria Sat-1 е вторият, който се осъществява изцяло от частен инвеститор.
Вече споменах, но е важно да подчертая, че този проект допринася за позиционирането на страната в сектора на космическите технологии, работи за повишаването на репутацията на България в световен мащаб и прокарва пътя на други български бизнеси във високите технологии и сателитната индустрия. Този проект е още едно доказателство за потенциала и нивото на иновационния капацитет на българския бизнес.
- Продължава ли TV пазарът да бъде най-важен сегмент за Bulgaria Sat? Каква е вашата оценка за развитието и потенциала за растеж на TV пазара? Има ли място за нови TV оператори?
- Bulgaria Sat предлага сателитен капацитет за телевизионни услуги в целия Балкански регион, което ще ни позиционира като един от водещите в региона. Доставката на
услуги за телевизия
през сателит още е и ще продължи да бъде сред основните генератори на бизнес за Bulgaria Sat за региона и за България.
Ориентираме се към региона, но това не означава, че не разглеждаме възможностите в други регион и други клиенти. Предвид размера на нашия пазар по-голям потенциал има от чужбина. Обхватът на Bulgaria Sat-1 покрива Балканите, Европа, Северна Африка и част от Близкия Изток.
Възможности за ползване на сателита имат всички компании, който искат да предоставя DTH сателитна телевизия, използване на капацитет за тв сигнал или различни комуникационни дейности.
Пазарът на тв услуги у нас се отличава с голям процент на хората, които ползват платена телевизия. Имаме три големи телекомуникационни оператори доставчици на платена телевизия до дома, които са и потенциалните клиенти за спътников капацитет, какъвто Bulgaria Sat предлага. Няма намеление в позващите платена телевизия, базирана на спътникова услуга, за Българиа това са 46% от всички домакинства с платена телевизия. Потенциал определено има. Потенциал има и в качеството на предоставяната тв услуга и разнообразието на възможностите, които могат да се предложат на абонатите.