
Вместо 10 г. вече се иска само петилетка стаж, комисията се отваряла за младите
До 2 юли ще могат да бъдат предлагани кандидати за членове на Комисията за енергийно и водно регулиране и за председател на регулатора.
Срокът за предложения от парламентарни групи и депутати бе удължен от 7 на 14 дни по предложение на председателя на енергийната комисия Валентин Николов.
На 2 април изтече мандадът на четирима от осемте членове на комисията, както и на нейния председател. Съгласно закона те продължават да са на длъжностите си до избирането на нови членове.
С изтекъл мандат са председателят Иван Иванов, членовете Евгения Харитонова, Светла Тодорова - двете от квотата на ГЕРБ, Владко Владимиров, който е от квотата на “Обединени патриоти”, и на единствения предложен от БСП - Димитър Кочков.
Напомнянето, че им е изтекъл мандатът, направи премиерът Бойко Борисов след напрежението около намалението на цените на газа с над 50% от 5 август 2019 г. до юни 2020 г., но въпреки заложеното увеличение на парното от 1 юли спрямо юни с 22%.
По-късно министърът на енергетиката Теменужка Петкова, както и Иван Иванов
обявиха, че има
намаление с 14%
спрямо юли 2019 г. и че се сравняват несравними неща.
Народното събрание обаче се задейства и започна да гледа правила за избор на нов състав на комисията. Депутатите трябва да изберат следващия председател на КЕВР, както и двама членове със стаж в областта на енергетиката, един член със стаж в областта на водоснабдяването и канализацията, както и икономист на регулатора.
Преди да приемат правила, те направиха промяна в Закона за енергетиката. Членовете и председателят могат да имат само 5 години стаж при досегашното изискване за 10 г. Това изменение влезе между първо и второ четене енергийния закон.
Опозицията в лицето на Таско Ерменков от БСП сметна, че промяната се прави за определен човек. “Да му запишем и името в закона”, предложи депутатът. Валентин Николов обаче заяви, че с тази промяна се отваря вратата за млади хора.
Сегашните петима с изтекъл мандат от КЕВР бяха избрани със 142 гласа в парламента на 2 април 2015 г. и са в първия състав на комисията, гласуван от парламента, а не назначаван от правителството. Така се осигурява независимост от изпълнителната власт, а КЕВР се отчита пред парламента. Общо 9-те членове на комисията бяха предложени от парламентарни групи. През 2008 г. половината комисари бяха подновени, но това стана с изтеглянето на имената им с жребий.
За пет години избраната от Народното събрание комисия успя да осигури спокойствие и стабилност в енергийния сектор. Тя не направи резки движения в цените на ток, парно и газ. Беше и в експертна подкрепа на депутатите при постепенната либерализация на пазара на електроенергия и природен газ. Утвърди и правилата за създаване на пазар на синьото гориво, както и на газовата борса.
Законът не
забранява за нов
мандат да се
предложи и
настоящ комисар
Поради това БСП обмисля отново да лансира Димитър Кочков.
Според правилата за избор предложенията за председател и членове могат да бъдат направени от парламентарните групи, както и от отделни народни представители. Те трябва да съдържат писмени мотиви за професионалната репутация на кандидата, писмено потвърждение, че е съгласен да бъде предложен за дадения пост, автобиография и др. Кандидатурите трябва да бъдат внесени в писмена форма чрез председателя на Народното събрание Цвета Караянчева до енергийната комисия. Предложенията за новите членове на регулатора трябва да бъдат публикувани в специален тематичен раздел на интернет страницата на Народното събрание не по-късно от 5 дни преди изслушването.
Юридическите лица с нестопанска цел, регистрирани за осъществяване на общественополезна дейност и професионални реализации, може да представят на енергийната комисия становища за предложените кандидати, както и въпроси към тях, но не по-късно от три дни преди изслушването им. Въпроси към кандидатите могат да изпращат и медиите, но
анонимни
становища или
питания няма
да бъдат
разглеждани
Преди да бъдат изслушани кандидатите, КЕВР ще провери достоверността на предоставените документи, както и дали кандидатът е подходящ за предложената длъжност.
Самото изслушване първо ще се проведе на открито заседание на енергийната комисия, което ще се излъчва онлайн на сайта на парламента. В рамките на две минути вносителите на предложенията ще ги представят по азбучен ред на собствените имена на кандидатите.
Представянето ще включва и данни за специфичната подготовка, мотивация, публична репутация, както и обществената подкрепа.
Всеки кандидат
ще има на
разположение
10 минути, за да
изложи своята
концепция
за дейността на КЕВР като регулаторен орган с оглед на ресора, за който е предложен.
Народните представители също ще могат да задават въпроси към кандидатите, след това той ще има на разположение 10 минути, за да отговори на всички въпроси.
Изпратените становища и въпросите, на които не е отговорено, ще бъдат представени в резюме от председателя на енергийната комисия в рамките на две минути всяко, а кандидатите ще имат 5 минути за отговор.
Комисията може да изисква допълнителна информация както от кандидата, така и от съответния компетентен орган. Докладът и стенограмата от комисията ще бъдат обществено достъпни на сайта на НС.
Гласуването ще бъде явно чрез компютаризирана система за гласуване. Ако има няколко кандидати за една длъжност, гласуването също ще бъде по азбучен ред, освен ако НС не реши друго. За да бъде избран кандидат, за него трябва да гласуват повече от половината от присъстващите народни представители.
Ако никой от кандидатите за съответната длъжност не получи необходимите гласове, ще се проведе повторно гласуване, в което ще участват двамата, които са получили най-много гласове “за”. Ако и при повторния вот никой не получи нужните гласове, ще трябва да бъде проведена нова процедура за избор.
Ако някой от кандидатите се откаже от участие в избора преди гласуване на кандидатурата му от НС, и той е единствен за длъжността, парламентът ще приеме решение за откриване на нова процедура за избор. Ако няма кандидат за някоя от длъжностите, пак ще се открива нов избор.