
В столицата ситуацията сякаш се е върнала обратно в 2008 година
В Русе и Стара Загора пазарът на жилища се е събудил през лятото
В края на 2020 г. дори ГПР по левовите ипотечни кредити е 3,09%
Както твърдяха много брокери, през лятото имотният пазар в България се е активизирал и независимо от пандемията цените на жилищата отново тръгнаха нагоре, и то с бързи темпове, показват публикувани във вторник данни на НСИ за третото тримесечие.
Поскъпването в сравнение с второто тримесечие е 3,2%, а спрямо година по-рано е дори 4,8%. Толкова голямо поскъпване на тримесечна база у нас не се е случвало от 2008-а – годината, която предхождаше световната финансово-икономическа криза. Тогава у нас все още имаше имотен бум и през първото тримесечие имотите поскъпнаха с 6,8%, през второто – с 5,9%, а през третото – с 3,1%. От края на 2008 г. имотният пазар влезе задълго в рецесия и през следващите години такива ръстове в цените изобщо не са постигани (виж инфографиката).
През второто тримесечие, което се оказа най-слабото за жилищния пазар през пандемичната 2020 г., имаше леко поевтиняване спрямо предходното тримесечие, а поскъпването на годишна база бе сведено до едва 2,9%. Тази плаха тенденция обаче се оказва, че се е пречупила рязко през лятото.
Данните на НСИ са за реално сключени сделки, и то само от домакинствата, и се отнасят до новопостроени жилища, които се купуват за първи път, и до съществуващи, които намират втори или трети купувач. Жилищата в курортите са изключени от данните.
Разликата в ръста на цените между нови и съществуващи жилища е много малка – новите поскъпват с 3,1% в сравнение с преходното тримесечие, а съществуващите – с 3,2%.
На годишна база разликата е по-голяма: новопостроените апартаменти поскъпват с 3,5% в сравнение с третото тримесечие на 2019-а, а съществуващите – с 5,6%, докато средният процент е 4,8%.
Той също е доста висок, но през 2017 г. жилищата поскъпваха на годишна база със 7 - 9%, докато в края на миналата и началото на тази година този ръст започна да се смалява, за да стигне 2,9% между април и юни 2020 г. Сега отново тръгва нагоре.
Тенденцията на поскъпване е много видима в шестте най-големи града на България и най-вече в столицата, където по принцип имотният пазар е най-оживен. В София например поскъпването на жилищата е много отчетливо – техните цени са нараснали с 6,4% в сравнение с предното тримесечие и с 8,6% на годишна база – подобни ръстове за последно имаше през 2007-2008 г.
Прави впечатление, че ръстът в цените на новопостроените жилища в столицата сега е доста по-нисък от този на съществуващите. На годишна база старите жилища на практика поскъпват с цели 9,4%. Така се получава обикновено когато на пазара има голямо търсене и много сключени сделки, тъй като, от една страна, новите жилища като брой са по-малко, а от друга, старите по принцип са по-евтини и може да поскъпват повече.
С изключение на Пловдив, където ръстът на цените на жилищата е много малък – около 0,1%, и Варна, където дори има поевтиняване на годишна база с 1,2%, в останалите големи градове пазарът също се е раздвижил. В Русе и Стара Загора, където напоследък цените бяха замрели, през третото тримесечие се е стигнало до ръст от 5,3% в сравнение с година по-рано (и в двата града) и до съответно 3,1 и 2,3% в сравнение с предходното тримесечие.
Много наблюдатели на пазара посочват, че тенденцията на поскъпване по всяка вероятност ще се запази и през идната половин или една година, тъй като на този пазар влияят по-фундаментални причини, на които пандемията от коронавирус не може да попречи.
На първо място, това са лихвите по ипотечните кредити. Според последните данни на БНБ, които са за ноември, лихвите по жилищните кредити за домакинствата са продължили да намаляват и в сравнение с ноември 2019 г. лихвите на договорените в левове кредити са се понижили с нови 0,17 процентни пункта до 2,83%. Дори ГПР (годишният процент на разходите) по тези кредити, който включва не само лихвата, но и всички такси и комисиони на банките, се е понижил спрямо година по-рано с 0,28 процентни пункта до 3,09%, което засега е исторически най-ниският общ разход по ипотечни кредити в България, постиган някога.
Всъщност 2020 г. се очертава рекордна по отношение на изтеглените ипотечни кредити. В края на ноември “24 часа” разкри, че само от януари до октомври 2020 г. у нас са изтеглени с 8,6% повече ипотечни кредити спрямо същия период на 2019 г., докато в предните години ръстът беше далеч по-нисък. Кредитни консултанти у нас твърдят, че на практика пандемичната 2020 г. е била най-добрата за бизнеса им, откакто са започнали да съществуват тези услуги от началото на новия век.