
Държавата ще обяви още конкурси за търсене и проучване на шистов газ в блокове в Северна България.
Това обяви вчера на дискусия за технологичните и екорискове икономическият министър Трайчо Трайков. Според експерти от ведомството се подготвят пет процедури освен находището край Нови пазар, което бе дадено на американците от "Шеврон". Предстои и старт на конкурс за проучване на газово находище в Черно море в блок "Хан Аспарух", обяви зам.-министърът на икономиката Делян Добрев.
Законите в България не предвиждат за търсене и проучване на нефт и газ да се прави оценка за въздействието върху околната среда (ОВОС), но ще бъде направена преценка и евентуално оценка за съвместимост на проекта с опазване на защитените зони от "Натура 2000", обясни министърът на екологията Нона Караджова. Това обаче щяло да стане, след като "Шеврон" представят работната си програма за търсене, за да се види къде точно ще са сондажите, обясни тя.
ОВОС ще се прави само ако "Шеврон" решат да добиват шистов газ, което ще стане след 10-15 години, каза още Караджова. Такава оценка предстои да се направи за находището "Девенци" на компанията "Дайрект петролиум", която на дълбочина от близо 6000 метра откри както конвенционален природен газ, така и шистов.
Проучванията за шистов газ не се различават от тези за конвенционалните находища на природен газ, обявиха на конференцията учени от софийския минно-геоложки университет. Около 2 г. продължават само геоложките проучвания и чак след това може да се прецени дали да се прави сондаж, обясни пък Йордан Кирков от икономическото министерство.
"В света при 300 хил. сондажа за шистов газ има едва 80 аварии. Ако толкова искат еколозите да се отказват от всички продукти на цивилизацията, да ходят в пещерите", защити проектите Радослав Ников от геологическия институт на БАН. В това време екозащитници раздаваха листовки с изброени 20-ина опасни химикала, ползвани за добив на шистов газ.
Министрите Трайчо Трайков и Нона Караджова откриха дискусията за рисковете при добив на шистов газ.