
Здравното министерство пусна нова поръчка за още 1,4 млн. теста
В пликче ще трябва да се изплюят учениците, за да бъдат тествани дали могат да влязат в клас. Такива са щадящите тестове, избрани от здравното министерство, които трябва да позволят връщането на децата в училищата.
Според първоначално обявения вариант тестовете трябваше да бъдат тип близалка, с тампон в единия край, който се поставя върху езика.
Родители обаче
предпочели
пликчетата
за плюене
Така те щели да бъдат максимално щадящи за децата и да не се бърка в устата им.
Новите тестове обаче не са подходящи за по-малки деца и те ще се нуждаят от помощ на възрастен да се тестват, възразиха учители. (Виж долу позицията на директора на 119-о училище Диян Стаматов.)
След като ученикът се изплюе в пликчето, възрастен ще трябва да обработи пробата, за да стане ясен резултатът.
Нова поръчка за 1 468 800 бързи теста за децата пусна МЗ в сряда, като оферти се подават до 12 часа в понеделник, 8 ноември. Според изискванията на поръчката всеки участник може да посочи минимално количество, което би могъл да достави в рамките на един ден от подписването на договора, а остатъчното, за което ще се договорят страните - в рамките на 3 дни. Големият брой тестове предполага, че отново договори ще се сключат с повече от една фирма.
Здравното министерство вече сключи договор за доставка на 400 хил. теста, с които би трябвало да започне завръщането на децата в клас.
Плановете на образователния министър Николай Денков са от 10 ноември да е възможно връщането на началния курс от 1-и до 4-и клас. А седмица по-късно да започнат присъствено училище и по-големите, като приоритет ще бъде даден на учениците от 5-7-и и 12-и клас.
Тестването ще е задължително за училищата от общини, където заболеваемостта е над 250 на 100 000 население, предвижда заповедта на здравния министър Стойчо Кацаров.
В общините с между 250 и 500 болни на 100 000 при отказ от тестове половината паралелки ще трябва да учат онлайн, а другата половина присъствено. В общини с над 500 заболели от коронавирус на 100 000 население пък училищата ще са напълно затворени, ако няма тестване на ученици и преподаватели, които нямат зелен сертификат.
Тестовете, които се правят всеки понеделник и четвъртък, за да ходят децата на училище,
няма да се носят
в лаборатория,
обяви просветният министър Николай Денков.
Това означава, че децата, които са дали положителен тест за COVID, няма да бъдат автоматично карантинирани. Родител ще трябва да ги заведе в лаборатория за антигенен или PCR тест, който да потвърди или отхвърли диагнозата.
Резултатите от училищните тестове ще излизат в рамките на 15-20 минути. Тестването ще става в първия учебен час за деня, а часовете и междучасията ще търпят разместване.
Деца, чиито родители откажат да бъдат тествани, ще трябва да продължат с онлайн обучението си.
Стаматов: Огромна отговорност за учителите, а и по-добре тестът да беше с близалки
Тестовете, които ще се употребяват в училище, са твърде сложни - подходящи са за ученици на 16-17 години, и ще се загуби много време за провеждането им. Очаквахме вариант тип близалка - лесен за ползване, с възможност за прилагане под формата на игра.
Това коментира директорът на столичното 119-о средно училище “Акад. Михаил Арнаудов” Диян Стаматов, който е и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.
За да си направи тест един първокласник, до него трябвало да има по двама възрастни, които да помагат за всяка стъпка.
Според Стаматов след провеждането на тестовете безопасната среда се загубва, защото ще се смесят различни групи. “След тестването стаята трябва да се почисти основно. Ако има деца с положителни тестове, трябва да бъдат отделени, за да изчакат родителите си, а в големия град това отнема време. Кога пък ще минат да съберат биологичните отпадъци”, попита Диян Стаматов.
Упрекът му бил към министъра на здравеопазването, който не се е съобразил с възможностите на децата от 1-и до 4-и клас. Върху учителите пък се хвърляла огромна отговорност.
Диян Стаматов допуска, че има риск тестовете бързо да се изчерпат, защото само учениците в начален етап са 230 хиляди. Това пък правело несигурна продължителността на процеса.