
Ученикът няма право да демонстрира прояви на интимна близост в сградата, в района на училището и по време на час. Това е записано в правилника за дейността на 32-а гимназия “Св. Климент Охридски” в София. СОУ “Йоан Екзарх Български” в Шумен също се грижи за морала на възпитаниците си и им забранява да демонстрират интимна близост.
При нас има деца от 1-и до 12-и клас и сме виждали как малките с жив интерес наблюдават как големите се гушкат по коридорите, а това не е възпитателно, обясни директорката на 32-о Нели Костова.
Документите №1 за школата се приемат с решение на педагогическия съвет и са съобразени с правилника за приложение на закона за народната просвета. Повечето постановки са общи, но има и уникални за отделните училища.
Според основния документ на 32-о ученикът е длъжен да не се явява с опасни обувки, като е уточнено, че се има предвид маратонки с колелца и бутонки с шипове. Забранен също е пиърсингът по части от лицето - устни, нос, вежди и др.
20-о основно училище “Тодор Минков” в столицата също има свои задължителни постановки. Ученикът е длъжен да се обръща към учителите и възпитателите с “госпожо” и “господине”. В 1-и клас децата често се обръщат по име към педагозите както в детската градина, а трябва да им създадем някакви навици, коментира директорката Красинка Доганджийска.
Ученикът няма право да влиза в училищния двор с велосипед по време на учебни занятия. Площадките са с меки настилки и при нараняване трудно се поддържат.
Не е позволено да се изхвърлят предмети от прозорците на училището.
20-о училище, както и много други имат задължителни униформи. Това също е записано в правилника. Еднаквото облекло щяло да внесе по-добра дисциплина и ред, както и истинско отношение към училището. "Униформата ни е практична, панталоните могат да се заменят с дънки например, защото панталонът е тъмносин. Елементът пуловер обаче винаги трябва да съществува, защото на него е емблемата на училището", уточни Красинка Доганджийска.
В почти всички гимназии в Търново има въведени униформи. Най-строги в заложените изисквания към вида на тийнейджърите са в Американския колеж "Аркус". Там освен че момичетата не могат да скъсяват полите на униформите си, под тях в никакъв случай не трябва да се показва фигурален чорапогащник. Чорапите са фиксирани само в черно и бежово.
Едно от елитните видински училища - СОУ “Цар Симеон Велики”, определя като недопустими за учениците дълбоки деколтета, голи рамене, прекалено къси поли и шорти, бюстиета, пиърсинг и носенето на обеци от момчета в сградата на училището.
В Професионална гимназия "Васил Левски" във Видин разрешават носенето на дискретни знаци и бижута, определящи личната привързаност към някаква религия и идея, но показните знаци са забранени. Правилникът на гимназията определя минимални изисквания към облеклото: полите и роклите не по-къси от 10 см над коляното; обувките на момичетата да са с ток, не по-висок от 4 см; блузите и ризите не по-къси от колана на панталона или полата; не е допустимо облеклото да разкрива елементи от бельото; не е допустимо носенето на къси панталони и джапанки.
Учителите също имат строги задължения според правилниците на училищата. Голяма част от тях са сходни с тези на малките. Нямат право да внасят в училището оръжие или други предмети, които са "източник на повишена опасност". В историята отиват вече гледките със скрити в някоя стая преподаватели, които дърпат цигари в междучасието. Пушенето е забранено. Както на учениците, така и на педагозите не е позволено да внасят алкохол.
В СОУ "Сава Доброплодни" в Шумен изискват от учителите да се придържат към облекло в "деловия стил". Там носенето на бадж с името и длъжността на преподавателя е задължително. В педагогически съвет пък предстои обсъждане и на предложение за въвеждане на учителска униформа.
Наказанията също са предвидени в повечето правилници. Едно от възможните наказания за провинили се ученици, заложено в правилника за вътрешния ред на училищата в Стара Загора, е отстраняване на виновника от час.
"При нас тази мярка се прилага често", признава директорът на Професионалната гимназия по механотехника и транспорт "Никола Вапцаров" Лидия Иванова. И тъй като изгоненият от час не бива да остава без учителски надзор и да напуска сградата на гимназията, всички провинили се отиват задължително в компютърния кабинет. До края на часа имат компютърни занимания или пък решават тестове по английски език.
Проф. Сергей Игнатов, министър на образованието: Нравите се разклатиха, има нужда от правила
- Г-н министър, нормално ли е в правилниците за вътрешния ред на училищата да пише, че учителите нямат право да внасят оръжие и наркотици, това не е ли ясно от само себе си?
- Щом е записано в правилника за приложение на закона за народната просвета, значи има защо. Вероятно някога нещо се е случило и трябва да е така. Знаем какво се случва по света. Слава богу, България не е в този списък. В училището не трябва да има нищо, което да носи опасност. Учителят може и нищо да не прави. Представете си обаче какво ще стане, ако някой се докопа до оръжието на учителя!
- Настина ли е възпитателно да се вписва в правилника учениците да не се прегръщат в училище?
- Там, където има малки и големи, може би има нужда да се маркира. Не знам обаче как ще се намери границата. Какво толкова, ако двама души са се прегърнали, вървят по коридора и си говорят. Вероятно е имало екстравагантни прояви, за да впишат подобна забрана колегите. През последните 20 години нравите се поразклатиха.
- Как се контролират мерките в правилниците?
- Колегите са професионалисти и знаят как. Всяко училище може да има свои критерии, чрез които да поставя собствени стандарти и да изгражда своя облик.
Директор пише музика и текст на химна
Директорът на 51-а гимназия "Елисавета Багряна" в София - Асен Александров, който е съветник на министъра по въпросите на средното образование, е написал химн за училището. Ще го изпълни лично днес на тържеството за първия учебен ден, акомпанирайки си на китара.
В двора на училището пък със средства на родителите се строи параклис. Ще се нарича "Св. Пимен Зографски".
Какво е позволено и какво - не, свързано с параклиса, вече е записано в училищния правилник. Празникът му ще се чества всяка година на 3 ноември - ден на художниците, иконописците и реставраторите. В параклиса могат да влизат не повече от 4-ма души с прилично облекло. Не могат да се внасят храни и напитки. Пази се тишина.
В правилника на 51-о СОУ вероятно ще има още една част, първо обаче ще се обсъди сериозно с родителите. Идеята е децата и майките да подписват декларация за примерно поведение в интернет пространството. Според проектодокумента те ще се задължават да сложат подписа си под текст с подобно съдържание:
1. Няма да публикувам снимки със сексуална насоченост, с насилие и др. неприлични снимки в интернет пространството.
2. Няма да влизам в непознати и съмнителни сайтове, които нямат връзка с учебния процес, без знаниетои разрешението на моите родители и учители.
3. Няма да публикувам информация и снимки, които биха обидили и наранили мои съученици, учители, познати и други хора. Няма да се карам, псувам или заплашвам другите.
4. Няма да отговарям на запитвания на непознати по интернет, да създавам контакти с тях, да се срещам с тях и ще уведомявам родителите си за всеки подобен случай.
5. Няма да правя нищо, за което ме помоли някой, с когото съм се запознал онлайн, особено ако знам, че моите родители не биха одобрили постъпката ми.
Идеята дошла от родител, който известно време е живял в САЩ и се е докоснал до тази практика, обясниха от ръководството на училището.