"Нека главният прокурор сам да си подаде оставката, за да не се занимаваме с него", заяви Кирил Петков по време на срещата "Правосъдие" за коалиция
От вторник, 23.11.2021 г. до събота, 27.11.2021 г. „Продължаваме Промяната“ започва серия от дискусии по ключови политики с цел изработване на коалиционно споразумение. Във всяка от дискусиите по различните теми са поканени да участват по трима експерти от БСП, „Има такъв народ“ и „Демократична България“. На тях ще бъдат обсъдени основните проблеми на съответния сектор, предложенията и мерките, които се предвиждат според програмите на различните партии. Във всяко от обсъжданията ще участва по един от лидерите на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков и Асен Василев.
Срещите ще бъдат проведени като паралелни дискусии и ще бъдат предавани на живо в страницата на „Продължаваме Промяната“ във Facebook, YouTube и на сайта promeni.bg. Медиите ще могат да следят дискусиите онлайн. Изявления за медиите не са предвидени по време или след дискусиите. Коментари от страна на „Продължаваме Промяната“ ще има след приключване на пълния цикъл от срещи.
Тук гледайте дискусията на тема "Правосъдие".
Промяна във функционирането на ВСС е основната цел в този сектор, обясниха представителите на "Демократична България". "Самите председатели на съдилища да са действащи съдии в самия съд. Спомняме си в раличните години как хора от парламентарната скамейка отиваха като председатели на единния съд, а човек от президенството на другия. Изчерпахме възможностите да експериментираме по темата", каза конституционалистът Атанас Славов от ДБ. Той подчерта, че членовете на ВСС трябва да са представители на професионалната юридическа общност, а не на политически партии.
Друга ключова тема за обединието е реформа на прокуратурата. "Необходимо е главният прокурор Гешев да подаде оставка или да бъде отстранен", посочи Славов, като обясни, че обвинител номер едно може да се избира от парламента с мнозинство от 144 депутати, като той да се предлага от министъра на правосъдието например. Да се намали мандатът му на 5 г. Надежда Йорданова от ДБ пък посочи като спешна мярка закриването на специализираните съд и прокуратура.
От "Има такъв народ" посочиха, че България от години страда от "дефицит на доверие към институциите", а затова е нужно да се започне с промени, които могат да се вземат с обикновени, а не с квалифицирани мнозинства, каквито са нужни за най-дълбока съдебна реформа. "Виждането ни за реформа във ВСС го виждаме като въздействие на съдебната власт. Единият е чрез закона за съдебната власт, а другият чрез конституционно изменение. По-скоро да гледаме за промени в ЗСВ", каза председателят на правната комисия в 46-ия парламент Андрей Михайлов.
Пълно припокриване с ДБ има ИТН по отношение на идеите за главния прокурор, посочи Михайлов. "В нашата програма е залегнала възможност за пряк избор, но тя минава през промяна на конституцията. За нас електронното правосъдие е акцент с много ясни мерки. Не да се гледаме електронно по диспелея, защото това е конферентна връзка. Трябват ни електронно призоваване, електронни протоколи и т.н.", каза още бившият председател на правната комисия.
От партията на Слави имат идея за законопроект за частния фалит и искат криминализиране на нарушенията с обществени поръчки. "Аз съм противник за изцяло премахване на парламентарната квота на ВСС. Трябва да се помисли дали да няма представител от всеки апелативен район. Може би един от проблемите е конкурсното начало. Проблем са атестациите. Защо в тях трябва да има съдии? Кариерните бонуси трябва да ги отменим незабавно, смятам. Защо се изплащат едни огромни обезщетения? Имаме много работа и напълно си давам сметка, че е необходимо конституционно мнозинство, което нямаме, но не пречи да обсъждаме, защото все в един момент е възможно да го получим това мнозинство", каза председателката на 45-ия и 46-ия парламент Ива Митева. Тя посиак да се направи анализ между партиите защо е толкова ниска избирателната активност на последните избори и не е ли нужна нова система.
От БСП предлагат закриване на спец съда и прокуратура; изменение на чл. 139 от Закона Съдебната власт, който разширява правомощията на главния прокурор; реформа на КПКОНПИ; правосъдното министерство да е автор и съавтор на законопроектите за реформиране на съдебната власт. "Това са основни наши приоритети, които са възможни. От видяното, рабираме, че имаме голямо припокриване. Имаме и някакви различия", каза Филип Попов от БСП. "Гешев е главната цел на всички", посочиха още от левицата.
"Не е само корупцията по високите етажи. Трябва да се насочим към предотвратяване на всякакъв вид престъпност", каза Крум Зарков и посочи, че правата на българина са защитени в много висока степен, но обикновено това е само на хартия, затова трябва да се промени ЗУДОФ, за да не се стига до Страсбург, а делата да се приключват в България.
"На всеки разговор свързан с инвеститор се засягаше темата за липсата на правосъдие и корупция. Думата "корупция" е бранд за България и трябва да е "Държавата, която успя да изкорени най-големия си бич за най-кратко време", каза съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.
Според него не може страна като Руанда да е по-добре от страната ни с около 30 места в класациите по корупция. "Много малко от държавния апарат са корумпирани, обясни Петков, но е нужно да се помисли какъв да е наказателният стимул, за да не си го позволява никой", обясни той. "Правейки тази коалиция с мандат 4 г. трябва да са сигурни всички инвеститори в корупционния процес, че идва един много дълъг период, че няма да могат да ползват обществените средства за лични интереси", каза още председателят на ПП.
КПКОНПИ да се раздели на две комисии, предлагат от "Продължаваме промяната". Идеите им още минават през: ограничаване на безсрочното командироване на съдии и прокурори; закриване на спец съд и прокуратурата; въвеждане на съдебен контрол до отказите на прокуратурата да организара досъдебно производство, както и отчестност на прокуратурата на всеки 3 месеца пред парламента.
"Всички имаме мисията да имаме контрол в собствените си ранкове. Споделихме на нашите депутати, че отиване към корупция е форма на предателство и сме готови да дадем тези хора на най-сериозните санкции. Няма да има наши, ваши, трети, пети. Всички са под един аршин", каза Кирил Петков по време на обсъждането и призова през камерата главният прокурор Иван Гешев да си подаде оставката по-скоро. "Нека главният прокурор сам да си подаде оставката, за да не се занимаваме с него. Време е човек да знае кога се оттегли и кога промяната е дошла", каза още той.
В края на заседанието юристите изготвиха общ списък с цели за промени в правосъдието. Някои от тях ще дообсъдят на следващи срещи, преди да изготвят общи законопроекти.