
l Заедно с министрите се разпределят и шефските места в комисиите на НС
l Румен Гечев издаде формулата: 8 за ПП, 4 за БСП, 3 за ИТН и 2 за ДБ
Новото правителство да бъде одобрено от парламента още на 8 декември, надяват се част от участващите в преговорите функционери на четирите формации - “Продължаваме промяната”, БСП, ИТН и ДБ. По-реалният сценарий обаче е това да се случи между 20 и 25 декември.
Новият парламент ще се събере за първи път в петък, 3 декември, реши в неделя вечерта президентът Румен Радев. На това заседание обаче депутатите от 47-ия парламент само ще се закълнат и ще си изберат ръководство. А първото им работно заседание ще е именно в сряда, 8 декември.
Тъй като се очаква преговорите по разпределяне на постовете в двете власти - изпълнителната и законодателната, да вървят в пакет, според запознати
до началото на следващата седмица трябва да е ясна структурата
на новото правителство, както и имената на следващите министри.
До Никулден правителството може да е ясно, оптимист бе мандатоносителят на “Продължаваме промяната” - лидерът на партия ВОЛТ Настимир Ананиев, пред БНР през уикенда.
Това обаче звучи нереалистично, тъй като, преди да връчи мандата, президентът Радев е задължен от конституцията да проведе консултации с парламентарните сили. Тъй като формациите в този парламент са 7, на Радев ще са нужни поне 2-3 дни за тези разговори. А началото им се очаква да е най-рано на 6 декември. Дори и при максимално бързо минаване през тази конституционна процедура заедно с връчването и изпълнението на първия мандат тя трудно ще бъде изпълнена до края на следващата седмица.
До този петък обаче трябва да е договорено кой ще застане начело на 47-ото народно събрание. За поста вече се завъртяха няколко имена. Очертава се битката да е доста оспорвана и основно женска.
Почти е сигурно, че начело на НС няма да застане човек на “Продължаваме промяната”, защото от депутатите на Кирил Петков и Асен Василев парламентарен опит има само Настимир Ананиев. Иначе прецедент начело на НС да застане неопитен депутат има както в 39-ия парламент, когато НДСВ избра проф. Огнян Герджиков, така и през април т.г., когато ИТН посочиха Ива Митева.
От “Има такъв народ” държат тя отново даръководи Народното събрание. Юристката с голям експертен и законотворчески стаж трудно свикна с първия парламентарен стол и в миналите мандати, първо разчиташе на помощта на Татяна Дончева. Срещу Ива Митева обаче от самото начало се противопоставяли от “Демократична България”.
ДБ издига и единствения мъж - кандидат за председател на парламента - лидера на ДСБ Атанас Атанасов.
Като фаворит на този фон сега е сочена Корнелия Нинова
Соцпартията е втората по тежест в бъдещата коалиция, а заставането на лидерката ѝ начело на парламента ще се възприеме като гарант за участие на социалистите в бъдещото управление.
Самата Нинова преди дни не потвърди, но и не отрече този вариант. “Времето ще покаже дали ще бъда председател на Народното събрание”, коментира тя пред “Нова нюз”.
Председателката на БСП вече веднъж е имала оферта за този пост. През април 2017 г. малко след старта на 44-ото НС лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че е поканил Нинова да застане начело “в знак на уважение към добрия резултат” на БСП на изборите. Тогава обаче лидерката отказа и избра партията ѝ да е твърда опозиция на ГЕРБ.
Сега ситуацията е коренно различна - БСП ще бъде част от управляващото мнозинство и е възможно Нинова да приеме поста, ако наистина ѝ бъде предложен.
Алтернатива за нея обаче било и пост в изпълнителната власт като вицепремиер и социален министър например.
ГЕРБ също ще излезе с женска кандидатура за първия стол на НС - Росица Кирова. Тя обаче няма шансове да събере гласове и се очаква да е предложението на хората на Бойко Борисов за зам.-шеф на парламента.
Още едни шефски места в НС сигурно ще бъдат обвързани с министерските - тези на ресорните комисии. Очакванията са, ако една партия има министерски пост, шефът на парламентарната комисия, която ще оказва контрол над работата му, да е от друга.
Все още не е ясна формулата, по която ще бъдат разпределени министерските кресла и до каква степен тя ще отрази тежестта на четирите партии в парламента. Но очакванията са
трите “малки” партньора - БСП, ИТН и ДБ, да имат вицепремиери,
а “Продължаваме промяната” да излъчи министър-председателя.
Румен Гечев от БСП вчера дори даде през БНТ възможната формула за разпределение на местата: 8 за “Продължаваме промяната”, 4 за БСП, 3 за “Има такъв народ” и 2 за “Демократична България”. Той уточни, че разпределението е съгласувано на първата среща с ПП и от останалите партии не чул възражения.
Твърде възможно е при пакетирането на политическите кабинети на новите министри също да има квотен принцип, както бе по време на тройната коалиция.
Разпределението на ресорите също тепърва ще се договаря. Засега е сигурно само, че Асен Василев ще е начело на финансовото министерство.
Логично е обаче за БСП да е социалната политика като единствената лява партия в коалицията. За поста се спрягат имената на Георги Гьоков и Драгомир Стойнев.
Зеленият Борислав Сандов от ДБ пък вече си заплю екоминистерството въпреки първоначалните заричания на хората на Христо Иванов, че постове няма да искат.
Правенето на политика реално се завърна в парламента и затова е редно партийните лидери да са там, а не министри, коментира Георги Ганев от ДБ.
ГЕРБ пази медийни пости до старта на парламента
В разгара на коледните от ГЕРБ спазват “медийни пости”, като членовете на партията отказват интервюта и коментари, преди да стартира 47-ият парламент. От пресцентъра отклоняват засега покани за интервюта към водещите лица на ГЕРБ, но потвърдиха, че за председател на НС отново ще бъде предложена Росица Кирова, а шеф на групата ще бъде Десислава Атанасова.
Поне 4 комисии ще се опита да има партията на Борисов и в 47-ото НС. В предишния парламент това бяха комисията по въпросите на ЕС с председател бившия вицепремиер Томислав Дончев, транспортната комисия, оглавена от бившия транспортен министър Росен Желязков, комисията по култура с шеф Тома Биков и комисията по правата на човека и вероизповеданията с юриста Радомир Чолаков.
Пред “24 часа” от партията отново затвърдиха казаното, че са готови да бъдат опозиция, но очакват по въпроси като присъединяването на Македония към ЕС да бъдат потърсени за помощ.
Косвено “медийните пости” бяха нарушени тази събота с поява на лидера на партията Бойко Борисов с живо включване във фейсбук от Арбанаси. Там се срещна с млади гербери и отправи поредица от критики към служебното правителство. Кабинетът тегли тихомълком всеки понеделник по 0,5 млрд. лв., каза той и посочи, че едно от първите неща, които ще направи новият парламент, е да гласува мораториум върху тегленето на дълг.
Нинова настоя за писмено споразумение преди разговорите за имена
“Трябва да има писмено коалиционно споразумение с ясни и конкретни политики. Едва след това да се определят структура и персонален състав на Министерския съвет.” Това заяви лидерката на БСП Корнелия Нинова вчера. Тя събра на “Позитано” 20 шефовете на екипите, които участваха от името на левицата в преговорите за бъдещата правителствена програма.
На срещата било отчетено, че по време на дискусиите с другите партии е постигнато съгласие по редица въпроси, но остават и такива, които са спорни. По тях предстоят допълнителни разговори и лидерска среща.
“За нас на първо място е важно да бъдем социалният стълб в бъдещото управление и да защитим децата и младите семейства, работещите, бедните и пенсионерите, малкия и средния бизнес”, допълни тя.
Очаква се обобщеният вариант на договореното по отделните теми да бъде готов до дни и изпратен за обсъждане по партии. Споразумението трябва да бъде одобрено от Националния съвет на БСП, който трябва да се събере в края на седмицата.