
Тя трябва да плати 5000 лева глоба и възнаграж- дението от 121 лв. за деня, в който е била в нарушение
Предстои делото да се гледа от ВАС
Кметицата на столичния район “Красно село” Росина Станиславова е била в конфликт на интереси, като е назначила дъщеря си за сътрудник в проекта “Социален патронаж” през май 2020 г. Това решение постанови в петък Софийският административен съд и така потвърди решението на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ).
Станиславова е санкционирана с глоба от 5000 лв. и още 121,59 лв., което е дневното ѝ възнаграждение за 29 май 2020 г. Тогава е подписала заповедта за назначаването на дъщеря си Габриела и е била в конфликт на интереси.
Кметицата може да обжалва решението, което не е окончателно, пред Върховния административен съд (ВАС). Ако бъде потвърдено, трябва да плати глобата и да върне възнаграждението за деня, в който е била в конфликт на интереси.
Според закона
майката и дъщерята
са свързани лица,
посочва в решението съдия Калина Пецова. Станиславова е била “длъжна да го знае”, както и да е наясно, че това поражда конфликт на интереси, категорична е съдийката.
Дъщерята Габриела е една от 15-те сътрудници по проекта за социален патронаж за възрастни хора. Тя подава документи на 18 май 2020 г., класирането от комисия е на 27 май 2020 г., а договорът е сключен на 29 май същата година.
След избора Габриела е назначена на трудов договор с начало 1 юни 2020 г. Според него месечното ѝ възнаграждение е 1240 лева.
Станиславова смята, че той бил подписан в “условията на крайна необходимост”, защото заради пандемията нямало достатъчно кандидати, а имало спешна нужда да се разнасят храна и лекарства по домовете на възрастни и карантинирани хора.
След седмица се появили още желаещи и договорът бил променен. Работното време на дъщеря ѝ било намалено на 4 часа, по-малко станало и възнаграждението - 620 лв.
На 10 юни 2020 г. се появили и други кандидати за сътрудници в социалния патронаж и договорът бил прекратен. Дъщерята на кметицата получила общо 284, 28 лв.
Производството в КПКОНПИ започна през април 2021 г. след сигнал на Софийската градска прокуратура.
Основното възражение на Станиславова, която не се е явявала на съдебните заседания, е, че не е действала в частен, а в публичен интерес. Причината - по време на пандемичната обстановка имало спешна нужда от кадри за социалния патронаж и за снабдяване на хората под карантина.
Според съда “напълно допустимо е мотивите за сключването на спорния договор да са продиктувани именно от възникналата спешна необходимост”. За това свидетелствал и Николай Веселинов, един от заместниците на Станиславова в район “Красно село”. Пред съда той казал, че Габриела “е отговорна и мотивирана да помага личност и затова е подала заявление за участие в проекта в условията на пандемия и липса на персонал”.
“Тези нейни мотиви обаче не променят изводите на съда, че има формално нарушение от страна на Росина Станиславова”, казва съдия Пецова.
Тя посочва, че Габриела е можела да подпомага проекта като доброволец.
По делото се твърди, че след прекратяване на договора на 8 юни 2020 г. дъщерята на кметицата е продължила именно като такава.
Това не е единственото дело за конфликт на интереси на Росина Станиславова. Тя беше санкционирана с 15 хил. лева, че е назначила себе си за ръководител на проекта за социалния патронаж. По него съдът още не се е произнесъл.
Срещу Станиславова
има и преписки в
Специализираната
прокуратура
Те бяха образувани, след като КПКОНПИ направи проверка в район “Красно село” през ноември миналата година. Тя приключи със заключението, че материалите трябва да се предадат на държавното обвинение, защото имало данни за корупционни престъпления.
Едно от направленията на проверката беше за действия, свързани с
обществена поръчка
по ремонт и
реконструкция
на транспортна
инфраструктура
на територията на района.
Според заключенията при сключения договор с частно дружество било уговорено 10% от непредвидените разходи за изпълнителя да бъдат “връщани” към длъжностно лице от общинската администрация чрез подставени лица или чрез търговско дружество.
Въпросният договор бил на стойност 1 188 000 лв. с ДДС. Твърди се, че фирмата, спечелила поръчката, е “Енвайро Клийн” ЕООД, която е специализирана в строителство и изграждане на пътища.
А част от договорените за “връщане” 10% от отпуснатите непредвидени разходи отивали в служители на фирма “Самко” ООД, както и в други назначени от Станиславова чиновници, дори в лица, с които била свързана по семейна линия. Дали е така, сега трябва да доказват разследващите органи и прокуратурата.
До декември 2019 г. Станиславова била съдружник във фирма “Самко”, регистрирана в село Петърч до Костинброд. Тя прехвърлила дяловете си два месеца след като печели местните избори за кмет на “Красно село”. Тя пък била получила дяловете във фирмата през юни 2018 г. от Александър Станиславов, който дотогава е бил едноличен собственик на “Самко”. Това всъщност е свекърът на кметицата.
Другото направление, по което бяха изпратени данни на прокуратурата, беше, че
конкретни лица били
назначавани за
социални асистенти,
без да извършват
реална дейност
Със заповед на кметицата били зачислени лични автомобили, които отчитали разходни документи за изразходвано гориво, без реално да бъдат използвани по предназначение за разнос на храна.
Проверявало се и изпълнението на общинската програма “Топъл обяд”.
Постъпил бил сигнал и за изградена трайна практика в община “Красно село”, при която разрешения за строеж или други разрешителни, издавани от общинската администрация, се забавяли умишлено, като впоследствие се търсели лични срещи със засегнатите лица.
Жители на района пък излязоха на протест пред кметството, недоволни от разбитите улици, които не се ремонтират.