
Нашите студенти знаят, че уменията и знанията им са гарантирани, казва ректорът
- Проф. Димитров, как ковид кризата промени обучението?
- Кризата ни стимулира да се адаптираме към промените. Пандемията ускори процеса на дигитализация и помогна дори в присъственото обучение да предлагаме повече дигитални ресурси. Това е важно и дава допълнителни предимства. И преди нашият университет е участвал в международни проекти, свързани с дигитализацията на обучението, но кризата ни накара да действаме много бързо. Платформите, с които разполагаме, дават възможност за нов тип учебни материали, използване на мултимедия, електронни ресурси, достъпни за голяма аудитория. Нашите студенти успешно боравят с дигиталните технологии и използват възможностите за споделяне и работа от разстояние. Разбира се, ние искаме да съчетаваме това и с живото присъствие. Нищо не може да замени опита, който се създава чрез доброто старо аналогово общуване.
- Какви са приоритетите и проектите, по които УНСС работи?
- Новите неща, които стартираха миналата година и ще бъдат продължени, са в две направления – виртуална и физическа мобилност за нашите студенти. УНСС е част от елитната университетска мрежа ENGAGE.EU в партньорство с още шест водещи бизнес университети в Европа. Имаме хармонизиране на учебни програми и дисциплини, физическа и виртуална мобилност на студенти и преподаватели. Създава се възможност студентите да учат физически и виртуално във водещи висши училища в икономиката и социалните науки в Европа във Виена, Тилбург, Манхайм, Рим, Тулуза и Берген. Оценките на студентите показват, че първите стъпки в това направление са много успешни.
Участваме и в други два проекта заедно с партньорски университети - „Икономическото образование в България 2030“ и „Съвместен интегриран подход за модернизация и цифрова трансформация на обучението в приоритетни професионални направления от висшето образование чрез партньорство между Тракийския университет, УНСС, Русенски университет и БСК (СИПМО –ТрУ)". Тези проекти са насочени към модернизацията на българското висше образование и създаване на мрежи от български университети. Те дават възможност за споделяне на ресурси и създаване на интердисциплинарни, хибридни програми между университети с различен профил, така че да се използват силните страни на всеки университет в това направление.
- Какво ново предлага програмата „ЕРАЗЪМ+“?
- В „ЕРАЗЪМ+“ се обединяват всички сега действащи програми на ЕС за образованието, младежта и спорта, а в това число и проектът за учене през целия живот. В програмата за първи път ще бъдат финансирани и нови партньорства за иновации чрез т.нар. „алианси на знанието” и „секторни алианси на уменията” . Те ще дадат възможност за взаимодействие между образованието и бизнеса.
Имаме потенциал и искаме да развиваме програми със студенти от Русия, Китай, бивши съветски републики.
- Много работодатели по време на кризата имаха желание да наемат нови хора, но беше трудно да ги обучат. Каква е успеваемостта на Междууниверситетския център за развитие на кариерата на УНСС?
- Нашите студенти си намират работа още по време на следването. След завършване реализацията им е много успешна, статистическите данни сочат, че тя се приближава до 100%. Това наистина е голямо постижение, в УНСС обучаваме над 14-15 хиляди студенти. Много важна е ролята на нашия Междууниверситетския център за развитие на кариерата, който за година съвместно със Студентския съвет организира четири кариерни форума. Тези инициативи предоставят възможност на студентите за професионално ориентиране, практическо обучение, кариерно развитие и реализация.
В УНСС подготвяме нашите студенти за реалната работна среда, развиваме дългосрочни партньорства с бизнеса за провеждане на стажантски и менторски програми. Създаваме офис за стартъп, офис за подпомагане на стартирането на бизнеса на нашите студенти, където те получават юридическа информация къде и как да кандидатстват и как да започнат бизнес. В изследователски проекти силно разчитаме на участието на нашите студенти, така че да придобият изследователски умения, а и да ги научим как се прави бизнес още като студенти.
Хората от бизнеса идват с предложения, искат да участват в обучението и практическата подготовка, защото има глад за кадри в икономиката и управлението.
- Какво е преимуществото да учиш в УНСС, да си част от тази общност?
- Младите хора, които имат привилегията да учат в УНСС, знаят, че уменията и знанията им са гарантирани. Нашата мисия е с всяка изминала година студентите да стават се по-добри, все по-знаещи и можещи. Нашите възпитаници са най-големият ни капитал и заемат достойно място сред духовния, управленския и икономическия елит на нацията.