
- Г-н Мумджиев, след последния доклад на еврокомисията стана ясно, че проверките на инспектората към Висшия съдебен съвет (ВСС) трябва да се увеличат. Това е предвидено и в екшън плана на правителството. Към какви проверки се насочихте - планови или по сигнали и има ли резултати?
- Инспекторатът към ВСС в началото на годината прие план за проверки във Варненския апелативен район. Действаме на случаен принцип. Районът обхваща окръжните прокуратури и следствените служби в Шумен, Варна и Добрич. В Шумен, където сме на проверка в момента, има още 3 районни прокуратури. Започнахме миналия понеделник и ще продължим поне до 27 март.
- До момента открити ли са нередности в работата на магистратите?
- В Шумен се натъкнахме на шокиращи неща. Когато отидохме там, окръжният прокурор Павел Иванов ни посрещна с оставка.
- Защо?
- Не се яви да обясни. Докато проверката вървеше, оставката беше гласувана от ВСС. Оказа се, че в гардероба и в шкафа му от 2001 г. стоят заключени нерешени 82 прокурорски преписки и дела, изпратени от следствието и от дознанието.
- Да разбирам ли, че от 2001 г. по тези дела не е правено нищо?
- През 2001 г. тези дела са изпращани в прокуратурата и са
стояли заключени
в кабинета
на окръжния прокурор.
Рядко сме се натъквали на подобна незаинтересованост.
- Получихте ли някакво обяснение защо са били в гардероба?
- Прокурорът през цялото време си е вземал болнични, отпуски. Пред мене са няколко заповеди. Ние пристигнахме в Шумен по-миналия понеделник. Не сме се срещнали с Иванов, посрещна ни оставката му.
- Какво е вашето обяснение за нея?
- Ако тази проверка беше продължила в присъствието на окръжния прокурор, предполагам, че той
нямаше да
може да напусне
безпроблемно
Щеше да започне евентуално дисциплинарно производство. А при него прокурорът нямаше да може да вземе своите обезщетения, които възлизат на десетки хиляди левове.
- За 20 заплати ли говорим?
- Горе-долу толкова, не мога да кажа точна сума.
- Т.е. дори проверката да излезе със заключение, че има груби нарушения, няма да можете да предприемете нещо?
- На този етап оставката е гласувана от ВСС и предполагам, че Иванов ще си вземе обезщетенията.
Ние единствено и само проверяваме и предлагаме магистратите пред ВСС за дисциплинарно производство и за уволнение. А инспекторатът към главния прокурор предлага по-крути мерки.
Трябва да кажа обаче, че съм приятно изненадан от зам. окръжния прокурор Ася Петрова, която е решила със заповед 51 от 21 октомври 2008 г., още преди да знае за нашата проверка, да направи пълна ревизия, въпреки че не е имала качеството на административен ръководител. Правена е ревизия, защото прокуратурата е започнала да затъва.
- Вероятно е изпълнявала функциите на Иванов?
- Няма изрична заповед за изпълнение на функциите. Но ревизията е направена за доброто на прокуратурата. Тези дела вече са разпределени, трима прокурори работят по тях с активното съдействие на директора на окръжната следствена служба Нели Миланова. Вече има и изработени преписки.
- За какви престъпления са?
- Подсъдни са на първа инстанция - окръжен съд. На този етап имаме само броя и номерата на делата. За всякакви престъпления са, включително за деяния, които се наказват с над 5 г. затвор. Някои вероятно ще трябва да бъдат погасени по давност.
Забелязах и дела от 1983 г., вероятно са изискани след заповедта на главния прокурор за ревизия на изтеклите по давност дела от 2006 г. Факт е обаче, че това, което става, не е добро и за съдебната система, и за гражданите.
Питам се, какво бихте си помислили, ако сте проверяващ и изведнъж започнат от шкафове в стаята на административния ръководител да изскачат дела, стояли по 8-9 г. Аз бих си помислил, че в най-добрия случай се касае за незаинтересованост и за грубо неизпълнение на служебните задължения.
- Има ли друг такъв случай във вашата практика - да намирате натрупани в гардероби дела и оставки.
- Друг такъв случай няма.
- Все пак ще потърсите ли доскорошния шеф на прокуратурата, за да чуете неговото обяснение?
- Бих се опитал, но той вече няма задължение да се срещне с нас, тъй като е редови гражданин.
- На колегите си обяснил ли е нещо?
- Болничните му са представени по съответния ред, тъй като е страдал от тежко заболяване. Вземани са от около година назад. Не мога точно да кажа датата, защото досега проверявахме делата. Административната обстановка ще изясняваме тази седмица.
Болничните ще бъдат проверени допълнително и то изключително внимателно. Рядко съм виждал такива неща, почти нищо не може да ме учуди, но това е шокиращо.
- Каква е обстановката в самата прокуратура в Шумен?
- На колегите им е трудно. Това е
единствената
прокуратура, в
която работят
3-ма души
Предполагам, че на Ася Петрова ще й бъде помогнато от ВКП по отношение на щата.
- Колко незаети щатни бройки има в окръжната прокуратура в Шумен?
- Ако не се лъжа, още 3.
- Това, че са свободни, означава ли, че юристите вече не искат да стават прокурори?
- Навлизаме в кадровата политика на колегите от ВСС и не бих искал да коментирам този въпрос. Но има прокуратури с много по-малко население, в които работят по 10-20 прокурори. Шуменската е от прокуратурите с най-малък личен състав. Обхваща население от 100 000 души, а работят трима прокурори. Тежко е. Мисля, че и в това отношение предишното ръководство на прокуратурата е проявявало незаинтересованост. Затова се е стигнало дотук.
- Получавали ли сте сигнали за нередности в тази прокуратура преди?
- Получаваме сигнали отвсякъде, от цяла България. Но оттук сме получавали твърде малко, не знам как ще е в бъдеще.
- По колко папки на ден минават през ръцете ви?
- През моите и през ръцете на експертите, които ни подпомагат, на ден минават поне по 30 папки, които трябва да изчетем. Молим колегите да стоят и след работно време, след 18-19 ч.
- Има ли нужда от промяна в закона за по-строги наказания срещу немарливи магистрати и търсене на персонална отговорност?
- Законите трябва да се изпълняват такива, каквито са. Бисмарк е казал, че правосъдие и администрация се правят не с добри закони, а с почтени служители. Няма значение дали харесваме закона, трябва да си вършим работата.
Мога да ви кажа, че с измененията на Закона за съдебната власт давността за наказание на магистрати ще стане за срок от 5 г. Законопроектът е в Народното събрание.
Сега можем да искаме наказание за нарушения, извършени до 2 г. назад.