
Западните Балкани може да са втората точка на конфликт след Украйна - така премиерът Кирил Петков аргументира бърза евроинтеграция на Скопие. За БСП и ИТН обаче е червена линия
“Сигурен съм, че към средата на месец май управляващите готвят национално предателство за българските интереси в Македония”, обяви лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов часове преди идването на комисаря по разширяването Оливер Вархей.
Далеч не само бившият вицепремиер обаче се оказва силно притеснен, че София изведнъж ще отпуши преговорите на Скопие за членство в ЕС. Много тежки думи по темата са се чули на събирането на лидерите на четворната коалиция в понеделник вечерта.
По-рано същия ден премиерът Кирил Петков бе домакин на среща в Бояна на колегите си от югоизточния фланг на НАТО. Там обяви, че евроинтеграцията на Северна Македония трябва силно да се ускори и се работи по това. (Виж думите му по-долу)
Така само за няколко дни втори сериозен трус - този път с епицентър Скопие, удари управляващата коалиция. Другият открит разлом е заради искането на ДБ да изпратим военна помощ на Украйна, което накара соцдепутати да заговорят за край на коалицията.
Темите Украйна и най-вече Македония люшнаха толкова силно властта, че оставиха на заден план щетите от първия голям трус - изправянето на двамата кандидати за БНБ от “Промяната” и ИТН един срещу друг.
В понеделник вечерта заседанието на лидерите - Кирил Петков, Корнелия Нинова, Христо Иванов и Тошко Йорданов, е
продължило над 4 часа и било доста тежко
Първият, който намекна, че има сериозен конфликт по македонския въпрос, бе отсъстващият от този коалиционен съвет Слави Трифонов. Лидерът на ИТН не се явява на тези заседания и обикновено праща Ива Митева или Йорданов, но нито един от двамата не поема категорични обещания. Затова думите на Слави бяха ясен знак към Петков, Нинова и Иванов.
Като взе за повод огласеното преброяване на населението в РСМ, в което едва 3500 души са се осмелили да се признаят за етнически българи, Трифонов отсече - докато хората там ги е страх да се самоопределят, това не може да е страна-член на ЕС. (Цитатът му виж долу.)
От БСП, както и от ДБ четвърти ден избягват да коментират какво се е случило на понеделнишкия лидерски съвет.
“Македония е нашата червена линия”, категоричен бе обаче ключов фактор от партията на Слави пред “24 часа” вчера. И за БСП компромисът за Скопие е също толкова дебела черта като оръжията за Киев, добавят социалистите.
Проблемът е, че премиерът е поел личен ангажимент
до края на юни да сме вдигнали ветото върху старта на преговорите, казват запознати. Твърди се дори, че Петков имал планове да обяви това на съвместното честване с македонската страна на 24 май - символичен ден, на който да се демонстрира загърбването на десетилетните исторически спорове.
Също така се твърди, че го споделил с Румен Радев и по-гневен държавният глава досега не е бил виждан от екипа си.
Няма промяна в позицията на България, лаконична бе в сряда говорителката на МС Лена Бориславова, попитана какво се очаква от визитата на еврокомисаря.
Няма промяна в позицията на БСП, че присъединяването на РСМ не може да стане за сметка на българския национален интерес и историята ни, заявила вчера пред комисар Вархей Корнелия Нинова. Тя определила като недопустими езика на омразата и дискриминацията на българите. Българското правителство полагаме всички усилия, разширихме диалога, но са необходими още усилия от македонска страна за изпълнение на двустранния договор, категорична била тя. Напомнила, че коалицията се придържа към споразумението си, според което се запазва единната българска позиция за РСМ и се надгражда в конструктивен дух.
Медии не бяха поканени за срещите у нас на еврокомисаря, но пресслужбите на правителстото и президентството разпространиха съобщения. Според това на МС в ЕС приветствали новия подход на Кирил Петков. Според това на президентството “България очаква многобройните обещания на РСМ да започнат да се превръщат в резултати”. (Виж долу)
Изненадващо в четвъртък, малко след срещата с Вархей, Петков отиде в Благоевград.
Историческата комисия е тази, която може да даде на двете правителства по кои от историческите факти са се съгласили и кои от тях вече могат да се приемат като общи. Очаквам в съвсем скоро време тя да обяви такова становище.
Доколкото съм информиран, прогресът е огромен,
каза там. Имаме ясни неща, които трябва да се изпълнят - кога ще отворим архивите от двете страни, споразуменията в историческата комисия, какво сме направили за езика на омразата, какво ще вкараме в европейската преговорна рамка, която вкарва ЕС като гарант за нещата, които са важни за нас - като кога в конституцията ще се включат колективните права на българите и как ще се гарантират. Това са факторите, които определят скоростта, обясни Петков.
Намекът на Петков, че сме пред пробив в историческата комисия, вече активно се коментира от пресата на съседите. В Скопие гръмнаха заглавия като “Цар Самоил најверојатно до петок ќе се побугарчи” и “Е им го дадеме цар Самоил на Бугарите!?”. Твърди се, че членовете на комисията от македонска страна може да се съгласят на формулировка за личността на цар Самуил, която да бъде записана в учебниците след 2-годишния блокаж.
Извън вредата за здравето на четворната коалиция и мъките на историците от двете страни на границата обаче въпросът с еврочленството на Македония добива нов прочит в контекста на войната в Украйна, коментират анализатори. Има риск Путин да се опита като следваща крачка да дестабилизара Западните Балкани, заяви и Велизар Шаламанов преди дни за “24 часа”.
И премиерът Петков вчера акцентира на това.
Ние вече всички трябва да искаме максимално конструктивно преговорите с РСМ да се случат, защитавайки българския интерес, защото най-лошото ще е Западните Балкани да са с висок риск на нестабилност.
Това стана геополитически въпрос,
но аз като български премиер следя за нашите конкретни - така той почти в прав текст обясни защо е натискът от ЕС.
Вчера и Виена призова България да вдигне ветото и ускори евроинтеграцията на региона в контекста на военната криза.
Петков обясни и че се работи за вписването на българите в конституцията. “Ще видим по време на тези общи преговори в коя фаза - дали преди първи клъстер, дали сега, да се вкарат колективни права на българите. При следващото преброяване трябва да има отделна опция, където човек да пише, че е българин”, каза той. И призова “да не хвърляме камъни от едната и от другата страна, а да работим заедно”.
Кирил Петков:
Северна Македония има място в европейското семейство колкото може по-бързо и нашето правителство е ангажирано да постигне този резултат. (...) Работим в тясна координация с европейските партньори и чакаме конкретни формулировки.
Заедно с премиера на Северна Македония работим усилено за преговорите за присъединяване на РСМ с фокусирани срокове, като сме си поставили поетапни цели.
Слави Трифонов:
При обявяването на резултатите от преброяването в РСМ българите въобще не бяха споменати. Директорът на службата заявил, че представят само етническите общности в македонската конституция. (...) Ако Северна Македония иска да е нормална, европейска държава, т.е. част от ЕС, нейните граждани трябва да могат свободно да се самоопределят и правата им да не биват погазвани. Докато не стане, РСМ ще си бъде просто част от Западните Балкани.
Радев се втвърди и за Скопие, и за помощта за Киев: Няма да допусна въвличане на България във война
Първо гаранции за правата на българите, после старт на преговорите с РСМ, отсече Бойко Борисов пред комисар Вархей
“Само реален напредък в двустранния диалог с България и изпълнението на Копенхагенските критерии за членство в ЕС могат да придвижат напред процеса на европейска интеграция за югозападната ни съседка”, обяви президентът Румен Радев на срещата си с еврокомисаря по разширяването на ЕС Оливер Вархей.
България очаква многобройните обещания на Северна Македония да започнат да се превръщат в резултати, твърд бе той. Благодари на ЕК и Вархей, че съдействат за диалога, но подчерта, че преди страната ни да даде съгласие за старт на преговорите, съседката ни трябва да гарантира правата на българското малцинство и съхраняването на вековното българско културно и историческо наследство на своя територия, както и да спре езика на омразата. Комисар Вархей изразил разбиране за значението на откритите въпроси между България и РСМ.
Много остър бе президентът и срещу идеята на съуправляващите от ДБ да се даде оръжие на Киев. “Няма да допусна България да бъде въвлечена в тази война. Предоставяне на оръжия на воюваща страна крие риск за сигурността на българите”, заяви той. Напомни и че армията ни е в дефицит.
Твърд по отношение на компромис със Скопие бе и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който също разговаря с Вархей. “България ще подкрепи започването на преговори за членство в ЕС на Северна Македония само след като бъдат гарантирани по категоричен начин правата на гражданите с българско самосъзнание и българският национален интерес”, написа експремиерът във фейсбук.