
Софийският апелативен съд е отказал да заличи регистрацията на сдружението Български национален съюз " Еделвайс", който освен чествания на други исторически личности организира всяка година и шествието "Луковмарш" в памет на генерала от запаса Христо Луков, военен министър в Царство България през 30-те години на миналия век и по-късно ръководител на младежкия Съюз на националните легиони, застрелян от нелегални през 1943 г..
Това е решение от 29 страници на Апелативния съд, което потвърждава акта на Софийския градски съд, който отхвърли искането на прокуратуата за забрана на БНС "Еделвайс".
Искането за забрана на БНС "Еделвайс" /БНСЕ/ бе отправено от прокуратурата преди две години след разпоредена от главния прокурор Иван Гешев проверка на проявите на сдружението. В искането бе посочено, че дейността на БНСЕ противоречи на конституцията, тъй като подбужда към расова, етническа и религиозна вражда и наред с това е създало военизирана структура, И още - че БНСЕ иска да разруши ЕС "в сегашния му вид".
В подкрепа на искането прокуратурата посочва на първо място декларираната от самия БНСЕ близост до идеите на някогашната масова младежка гражднска организация Съюз на българските национални легиони /СБНМЛ/, без обаче да се назовава негов приемник или продължител. Наред с това прокуратурата посочва носенето на униформи на публичните прояви като знак за наличие на военизирана структура към сдружението.
Посочени са и изявления в медиите на представители на БНСЕ, в които те използват груби думи за властимащи, позволили масово навлизане на мигранти в страната, и освен това наричат "гости" малцинствените групи, живеещи в България.
В решението си Апелативният съд е обсъдил всички представени доказателства, и наред с това изследва понятия, термини, исторически факти и събития в България и Европа през 30-те и 40-те години на миналия век, за да установи близост или различие на легионерския съюз като квазинацистка или като националистическа организация, възникнала в специфичните български условия в резултат на Ньойския договор. Делото е уникално според юристи, тъй като било прецедент да се наложи съдът да изследва мащабна историческа материя, за да отхвърли или обоснове забрана на една гражданска организация, допълва "Дневник".
Съдът споделя извода на СГС и не намира за доказано, че ген. Луков е проповядвал или споделял антисемитизъм, нито че СБНЛ е призовавал към насилие за постигане на националните си цели. А що се отнася до действията на БНСЕ, не били представени доказателства за противоконституционни речи, призиви, подбуждане към ненавист и насилие. Не са представени доказателства, че присъстващите на проявите на сдружението у нас чуждестранни националистически организации са забранени в техните страни. Участието на БНСЕ в международното сдружение "Крепост Европа" на сродни организации под лозунга "Европа на отечествата" не можело да се определи като противоконститузинна дейност. Твърдението за военизирана структура пък не можело да се обоснове само с носенето на униформи на тържествени събития.
"От събраните доказателства съдът може да приеме за установено по делото единствено споделянето на националната идея от страна на Съюз на българските легиони.
/.../ Липсват доказателства, че СБНЛ се идентифицира с италианските фашисти или с германските националсоциалисти. Липсват доказателства за антисемитстки или расистки прояви. Основната концепция на СБНЛ, установена по делото, е че е съюзът и неговите членове са носители на българските националистически идеи. Тук отново следва да се припомни, че национализмът е политическа идеология, споделяща виждането, че всяка нация има право да формира
собствена държава, за да постигне социалните, икономическите и културните цели, особено
постигането на независима държава. Тази идея по никакъв начин не е свързана и сама по
себе си не води до подбуждане и стимулиране на отношения/действия на омраза, неприязън
или ненавист както и на противопоставяне на различни части на обществото,
индивидуализирани по расов, етнически или религиозен белег, на базата на омраза,
неприязън или ненавист", пише съдът.
БНС "Еделвайс" съществува в този си вид от 2001 г., след отстраняването на Боян Расате, тогава добавя към името си "Еделвайс". Представлява се от Звездомир Андронов. В деня на Луков марш се провежда и антифашистко шествие-протест под наслов "Без нацисти по улиците" Прояви на агресия и нарушения на обществения ред досега не е имало.
Сигнали и изявления срещу Луков марш са правени през годините от еврейската организация "Шалом", от Българския антифашистки съюз, различни правозащитни организации, от посолствата на Русия и САЩ.
Решението може да се обжалва от прокуратурата пред Върховния касационен съд, който има право да реши дали да допусне обжалването.