
Бившият екоминистър ще отговаря за водната криза в Перник заедно с екскметицата Севделина Ковачева
Първият арестуван действащ министър в най-новата история на България - Нено Димов, застава пред Специализирания наказателен съд днес - първия работен ден след празниците.
Това се случва 2 г. и 5 месеца след задържането му в сградата на Министерството на околната среда и водите заради водната криза в Перник. На 8 януари 2020 г. той беше посетен от прокурори, следователи и служители на вече закритото Бюро по защита в кабинета му, изведоха го под конвой и в следващите 4 месеца стоя в следствения арест. Специализираната прокуратура приключи разследването през юли м.г., а това отне повече от година и половина заради сложната материя по делото.
Два пъти папките
бяха връщани в
прокуратурата,
а ход е даден от третия.
Нено Димов няма намерение да признава вината си, а специализираното правосъдие ще е в историята след по-малко от 3 месеца. Това означава, че делото срещу него ще продължи и ще приключи в Софийския градски съд.
Димов е обвинен за безстопанственост. Според обвинителния акт не е положил достатъчно грижи за ръководенето, управлението, стопанисването и запазването на повереното му имущество - водата в язовир “Студена”. Тогавашната кметица на Перник Севделина Ковачева ще бъде съдена за престъпление по служба, защото не обявила навреме режим на водата в миньорския град.
Безводието в Перник започна точно преди 3 г. През май 2019 г. нивото във водоема започва да намалява. Тогава още няма обявен режим, но експертите вече виждат бъдещ проблем. През октомври уволненият по-късно шеф на ВиК в Перник Иван Витанов сигнализира общината, че ще се наложи режим на водата заради спадналия обем на язовира. В следващите месеци чешмите на перничани пресъхват и започват протести. Областният град влиза в криза, а през ноември 2019 г. нивото на “Студена” вече е на критичния минимум. Институциите се самосезират една след друга, а прокуратурата изпреварва всички. Така се стига до ареста на най-високо ниво, което тогава изненада мнозина.
Нено Димов от квотата на “Обединените патриоти” се оказа обвиняем. Според документите, иззети по разследването, той е разписвал графиците на водоподаването от язовира, а от това във време на криза са се възползвали “Стомана индъстри” и тецът-а в Перник. Според прокуратурата обаче хората са били с предимство пред предприятията в такава ситуация. При подписването на графиците за водовземане
Димов не е взел
предвид
актуалната
информация за
състоянието на
язовир “Студена” през предходните месеци, прогнозата за очаквания приток, хидрометеорологичната обстановка, преценката на исканията в месечните заявки за месец, не е извършил анализ на водностопанския баланс и не спазил законовия ред за удовлетворяване на водовземанията по приоритети. Според защитата обаче по делото не са посочени хората, изготвяли графиците и подписвали, преди документите да отидат на бюрото на министъра.
С подписа на Нено Димов е разрешено на двете компании да ползват 1 млн. куб. м вода за близо 2 млн. лв., показват експертизите. Въпреки че в началото прогнозната сума беше 7 млн. лв.
Ще бъдат разпитвани 156 свидетели. Изготвена е уникална деветорна техническа експертиза. Доказателствата в папките са 40 хиляди страници.
По делото ВиК-Перник, и МОСВ не са предявили искове срещу Нено Димов и Севделина Ковачева.
За да се спаси градът от по-голяма трагедия, се наложи да се построи спешно тръбопровод от Бели Искър до Перник на стойност 20 млн. лв. Днес проблем с водата в яз. “Студена” няма, а апокалиптичните картини от края на 2019 г. отдавна са забравени.
Върна се към частния бизнес, управлява компанията си за метали в Дупница
Нено Димов никога не е коментирал обвиненията срещу него публично. В съда го защитава адвокат Ина Лулчева.
Пуснаха го от ареста в края на април 2021 г., а през септември и с подписка. Оттогава той се върна към частния си бизнес и не се занимава с политика. Днес Нено Димов е изпълнителен директор на “Искабул” АД. Димов е и собственик на предприятието. Фирмата със седалище в Дупница произвежда метални конструкции от стомана, занимава се с изрязване на сложни контури, крепежни елементи за строителството, носачи, накладки за автомобили и много други. Продукцията е за износ. Докато беше екоминистър, той беше напуснал управлението на компанията си.
Още не е ясно дали Нено Димов е приключил с политическата си кариера, както се случи с не един и двама подсъдими, макар и по-късно оправдани, министри. В миналото Нено Димов беше депутат в 40-ото народно събрание от ДСБ, а преди това е бил главен секретар на МОСВ в правителството на Иван Костов.