
Под мощна атака сме, раздухва се вътрешно недоволство, предупреди той
“Ако най-бедната и зависима страна може да си позволи да се изправи срещу Путин, значи всеки може”, заяви министър-председателят пред “Ню Йорк Таймс”
Руски опит да бъде разклатено и съборено правителството му съзря премиерът Кирил Петков от Вашингтон. След двудневното си посещение там, част от чиято програма бе среща с вицепрезидентката Камала Харис, Петков обяви договарянето на по-евтин от руския американски втечнен газ.
“Нашите партньори виждат корупцията като основен инструмент за влияние на Владимир Путин в региона”, обясни премиерът ни вчера пред министрите си.
Той обяви, че е разпоредил пълна проверка на проекта “Южен поток”
Впоследствие от правителствената пресслужба уточниха, че премиерът има предвид проекта “Балкански поток”, изграден от третото правителство на Бойко Борисов.
“В момента сме под мощна атака и опит да бъде съборено правителството чрез раздухване на вътрешно недоволство”, казва Кирил Петков пък в интервю за “Ню Йорк Таймс”, публикувано като част от очерк за България вчера. Думите на премиера са по повод на отношенията с Русия и спирането на доставките на природен газ от “Газпром”.
“Традиционно Русия винаги е имала голямо влияние тук, но се оказахме изненада за тях. Те не разбират какво се е случило”, казва още Кирил Петков. Според него спирането на газа е реакция на вбесената Русия, която заедно с това е започнала кибератаки срещу сървърите на държавна енергийна компания и системата на пощите за раздаване на пенсии.
“Ако най-зависимата от Русия страна с най-ниския БВП на глава от населението в ЕС може да си позволи да се противопостави на Путин, всеки би трябвало да може да се изправи срещу него”, казва още премиерът Петков в интервюто.
“За нас “Газпром” очевидно е минало”,
акцентира в същата публикация пък вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев.
Премиерът отчете пред министрите и договорката за доставка на два танкера втечнен газ от САЩ, както и възможността “Булгаргаз” да сключи дългосрочен договор за такива доставки.
Ветото за Северна Македония остава, трябва да изпълни всички условия
Премиерът уточни намеренията си за Скопие след предизвикало скандал интервю
България ще вдигне ветото си за започване на началото на преговорите на Република Северна Македония за присъединяване към ЕС само когато Скопие изпълни всички български условия, гарантира Петков пък при завръщането си от САЩ. Думите му бяха по повод на негово интервю за румънската телевизия Digi24, в което премиерът казва: “Решили сме бъдещето на Северна Македония и Албания да е в ЕС”.
Заради тях той бе обвинен в България, че самоволно е решил да вдигне българското вето до юни, както настоява Скопие. Ветото за РСМ е най-дебелата червена линия за “Има такъв народ” и БСП и те постоянно търсят нарушение на премиера в тази посока. И двете партии плашат с разтрогване на властта, ако се наруши “националният интерес”.
В интервюто си Петков обаче прави уточнението, че между България и РСМ стоят нерешени проблеми и трябва усилено да се работи за разрешаването им.
“Най-доброто за България е да е заобиколена от стабилни съседи, които са част от европейското семейство. Албания и Македония също имат място е Европейския съюз. За да може България да вдигне ветото си за Северна Македония, първо трябва да бъдат изпълнени всички условия и да се създадат гаранции за изпълнение на договора за добросъседство. Всяка крачка в тази посока ще бъде отнесена до Народното събрание”, коментира премиерът в сряда вечерта в София.
САЩ обещали заместващи F-16, докато дойдат осемте нови
До 2027 г. ще имаме още 8 изтребителя, септември предлагат сделката на НС
САЩ ще помогнат на България със заместващи изтребители F-16 като компенсация за забавянето на доставката на 8-те нови, които сме поръчали и платили.
Това обяви премиерът Кирил Петков, като отчете пред министрите резултатите от двудневната си визита във Вашингтон.
В Пентагона са водени разговори за подосигуряване на небето ни, обяви и министърът на отбраната Драгомир Заков, който бе част от делегацията в САЩ.
Имало различни опции за F-16 - да дойдат американски пилоти с техни самолети, да ни бъдат предоставени изтребители от по-стари модификации, САЩ да ни помогнат за договаряне на политическа цена с Нидерландия, която заменя бойните си самолети с F-35, или пък наемане на самолети втора употреба.
До 2027 година може да бъдат доставени и вторите 8 изтребителя F-16, които България възнамерява да поръча, обяви министър Заков пред комисията по отбрана. През септември НС може да вземе решение за тези машини, добави той.
“Продължаваме разговорите с американската страна, тоест линия по линия гледаме в момента. Не сме стигнали още до етапа, в който да ни изпратят тази ценова оферта. Очаквам това да се случи някъде през юни. Ние сме си поставили като задача в момента да видим много внимателно какви изисквания имаме към самолета. Знаете, при първия договор поради финансови причини имаше някои липси на способности. Сега се опитваме да ги компенсираме с втората част, без това да доведе обаче до драстично увеличение на цената”, уточни министърът.
Фалшиви сигнали за поставени бомби на пътнически самолети целят да изтощават военновъздушните сили на НАТО. Това обясни по-рано вчера Заков, след като за пореден път български изтребители МиГ-29 бяха вдигнати да ескортират самоле, за който имало такъв сигнал. Пътническият самолет е предаден от българските пилоти на турски изтребители и е кацнал в Истанбул, като на борда му не е открито взривно устройство.
“Такива случаи стават регулярни и заедно с нашите съюзници ние трябва да разберем откъде и защо се появява това - да бъдат вдигани изтребители на страни-членки на НАТО, очевидно става дума за фалшиви сигнали”, коментира той.